Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kokardy, korale i kwieciste kornety... Święto Bambrów w Poznaniu

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Święto Bambrów w Poznaniu
Święto Bambrów w Poznaniu Robert Woźniak
Tradycyjnie już w Poznaniu co roku odbywa się święto Bambrów, kiedy to barwne korowody przechodzą ulicami miasta. Kim jednak są Bambrzy?

Festiwal Poznańskich Tradycji

Od środy 2 sierpnia do niedzieli 6 sierpnia potrwa kolejny Festiwal Poznańskich Tradycji. To radosne i kolorowe święto w tym roku w dużej mierze skupione będzie na tradycjach językowych. Rozpocznie się już w środę 2 sierpnia debatą "Gwara a Język" w Bibliotece Raczyńskich o g. 18 (wstęp wolny). W czwartek o tej samej godzinie w Vinci Art Gallery na ul. Rynek Śródecki 15/2 odbędzie się wernisaż wystawy obrazów typograficznych prof. Krzysztofa Molendy- "Między Wierszami". Artysta skupił swoją uwagę na hasłach i informacjach pojawiających się w miejskiej przestrzeni.

W ramach festiwalu obejrzeć będzie można wyjątkowy pokaz mody inspirowany architekturą Poznania w piątek o godzinie 19 w Galerii u Jezuitów. Na pokaz "Moda i Dźwięk" przygotowany z Wydziałem Architektury Politechniki Poznańskiej obowiązują wejściówki, zgłoszenia na facebook'u Festiwalu Tradycji Poznańskich lub poprzez maila [email protected]. W sobotę na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta startuje Poznań w Formie z rozmaitymi atrakcjami literackimi i nie tylko. Tradycyjnie już co roku odbywa się święto Bambrów, kiedy to barwne korowody przechodzą ulicami miasta. Kim jednak są Bambrzy?

Skąd wzięli się Bambrzy?

Bambrzy przybyli do Wielkopolski z okolic Bambergu w Górnej Frankonii i na początku XVIII – wieku zaczęli osiedlać się w Poznaniu i okolicach. Co ciekawe, strój bamberski ukształtował się właśnie na ziemiach wielkopolskich. Początkowo skromny, z czasem zaczęły zdobić kokardy, korale i kwieciste kornety. Sam Kolberg pisał o wyjątkowości stroju Bambrów, który odróżniał ich od innej ludności. Cały kostium jest skrzyżowaniem i mieszanką strojów frankońskich, łużyckich, lubuskich, wielkopolskich, a także biedermeieru. Najbardziej charakterystycznym elementem jest wspomniany kornet. Jego wysokość sięgać mogła do 23 cm, natomiast ważył nawet 3 kg. Można się domyślić, że noszenie ozdoby na głowie nie było zbyt wygodne, jednak używano go tylko podczas specjalnych okazji.

W niedzielę XXVIII Święto Bambrów

W niedzielę o g. 14 tradycyjnie spod Muzeum Bambrów wyruszy korowód, który w tym roku na plac Kolegiacki przejdzie trasą: Mostowa – Chwaliszewo – Wielka – Garbary – Wodna - Plac Kolegiacki. O 15.40 odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Siekieracy. Ciekawie zapowiada się także scenka rodzajowa z Kolbergiem po Poznaniu, którą obejrzeć można na scenie o 16.30. Festiwal zakończy koncert zespołu Rock and Fire akustycznie, na placu Kolegiackim o godz. 18.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Obserwuj nas także na Google News

Wyjątkowe malowidło zagościło na poznańskich Jeżycach.

W Poznaniu powstał nowy mural. Jest wyjątkowy! Przedstawia s...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski