Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopia posągu Światowida ze Zbrucza odsłonięta w Puszczykowie

OPRAC.:
Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Figura została wykonana z żywic i betonu, a dla wzmocnienia jest wypełniona keramzytem. Prace nad repliką trwały łącznie 19 miesięcy.Więcej zdjęć --->
Figura została wykonana z żywic i betonu, a dla wzmocnienia jest wypełniona keramzytem. Prace nad repliką trwały łącznie 19 miesięcy.Więcej zdjęć --->Adrian Wykrota/zdjęcie ilustracyjne
Kopię posągu Światowida ze Zbrucza odsłonięto w poniedziałek w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w podpoznańskim Puszczykowie. Oryginalna figura - wydobyta w 1848 r. z koryta rzeki Zbrucz, na terenie dzisiejszej Ukrainy - znajduje się w muzeum w Krakowie.

Kopia posągu Światowida ze Zbrucza odsłonięta w Puszczykowie

Miniatura piramidy Cheopsa, pełnowymiarowa kopia Santa Marii - statku Krzysztofa Kolumba, czy replika jednej z rzeźb z Wyspy Wielkanocnej są wśród figur i modeli tworzących Ogród Kultur i Tolerancji przy muzeum w Puszczykowie. W poniedziałek 28 sierpnia, w pobliżu Sfinksa i piramidy, odsłonięto kopię posągu Światowida ze Zbrucza.

Syn znanego podróżnika i pisarza, także pisarz i podróżnik, Arkady Radosław Fiedler przyznał w czasie poniedziałkowej uroczystości, że kopia Światowida prezentowana w Puszczykowie może być o kilka centymetrów wyższa od średniowiecznego oryginału przechowywanego obecnie w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

- Zawsze fascynowała mnie ta postać z czterema twarzami patrząca w różne strony świata, no i stąd ten pomysł błąkał mi się w głowie od wielu lat. Jest to kolejna w naszym ogrodzie kultur i tolerancji rzeźba, która jakoś wpisuje się w tę naszą tolerancję

- powiedział.

Dodał, że w przyszłym roku puszczykowskie muzeum będzie obchodzić 50-lecie istnienia, a odsłonięcie kopii Światowida można traktować jako wstęp do większych, przyszłorocznych uroczystości rocznicowych.

Kopię posągu wykonał rzeźbiarz Marian Witczak, który w rozmowie z PAP przyznał, że replikę tworzył na bazie kilku zdjęć przekazanych mu przez krakowskie muzeum. Jak podkreślił artysta, to nie była taka bułka z masłem.

Figura została wykonana z żywic i betonu, a dla wzmocnienia jest wypełniona keramzytem. Prace nad repliką trwały łącznie 19 miesięcy.

Posąg Światowida został znaleziony w korycie rzeki Zbrucz w majątku Liczkowce koło Husiatyna na Podolu. Jest to czworoboczny słup, którego boki stanowią podłoże do przedstawień figuralnych. Zwieńczeniem posągu jest "kapelusz" nakrywający cztery ludzkie głowy. Posąg ze Zbrucza datowany bywa najczęściej na X w. lub na przełom IX i X w.

Nazwę posągowi nadał Joachim Lelewel. Wygląd figury skojarzył mu się z czczonym przez Słowian połabskich Świętowitem, bogiem o czterech twarzach. Różnica w nazwie miała wynikać z błędnego tłumaczenia łacińskiego zapisu imienia bóstwa.

(PAP)

Hala Sportowo-Widowiskowa Arena po przebudowie zmieni swoje oblicze. Zachowując swój historyczny charakter, zyska nowoczesne i funkcjonalne wnętrze.

Jest przetarg na przebudowę Areny. Zobacz, jak zmieni się ha...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - Przemęcki Park Krajobrazowy:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski