Koronawirus w Poznaniu: Szkoły, przedszkola i żłobki zamknięte na dwa tygodnie. Co z powiatem? Odwołano imprezy masowe w całej Polsce

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Grzegorz Szkiłądź
Grzegorz Szkiłądź
Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Od środy, 11 marca w Poznaniu zamknięte będą szkoły, przedszkola i żłobki, a domy kultury zawieszą swoją działalność na dwa tygodnie. Powodem jest rozpowszechniający się w Polsce koronawirus.
Od środy, 11 marca w Poznaniu zamknięte będą szkoły, przedszkola i żłobki, a domy kultury zawieszą swoją działalność na dwa tygodnie. Powodem jest rozpowszechniający się w Polsce koronawirus. Waldemar Wylegalski
Udostępnij:
Od środy, 11 marca w Poznaniu zamknięte będą szkoły, przedszkola i żłobki, a domy kultury zawieszą swoją działalność na dwa tygodnie. Powodem jest rozpowszechniający się w Polsce koronawirus. Odwołano też imprezy masowe w całej Polsce - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Środki ostrożności stosuje także starosta poznański na terenie całego powiatu poznańskiego.

Od środy zwieszone będą poznańskie placówki oświatowe i kulturalne. Szkoły, przedszkola, żłobki i domy kultury w Poznaniu będą zamknięte na dwa tygodnie. Taką decyzję ogłosił podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania zastępca prezydenta Jędrzej Solarski.

Trwa głosowanie...

Czy decyzja o zamknięciu szkół jest słuszna?

Głos Wielkopolski

Sprawdź też:

Oprócz placówek oświatowych zamknięte będą wszystkie miejskie instytucje: kina, teatry, baseny, zoo - miejsca, gdzie są duże skupiska ludzi.

- Podjęliśmy decyzję, by rekomendować dyrektorom zamknięcie wszystkich miejskich placówek oświatowych oraz żłobków. Podobne zalecenia otrzymają instytucje kultury, nieczynne będą też miejskie baseny oraz lodowiska. Działamy prewencyjnie, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia kolejnych zarażeń koronawirusem - napisał na FB Jacek Jaśkowiak.

Sprawdź też:

Szkoły, przedszkola i żłobki w Poznaniu zamknięte na 2 tygodnie

- Po konsultacjach z lekarzami, sanepidem oraz za wiedzą wojewody wielkopolskiego podjęliśmy decyzję o zaleceniu zamknięcia od środy przez okres 14 dni wszystkich miejskich placówek oświatowych (szkoły, przedszkola, MDK, poradnie) oraz żłobków, aby profilaktycznie przeciwdziałać roznoszeniu koronowirusa - poinformował wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Sprawdź też:

- Jakkolwiek jak podkreślają specjaliści, dzieci są najmniej narażone na te zachorowania lub przechodzą je bezobjawowo, to niestety mogą przenosić wirusa i zarażać osoby dorosłe, zwłaszcza starsze. Chcemy w Poznaniu zadziałać prewencyjnie, by minimalizować przypadki zachowań, których niestety należy liczyć się iż przybędzie - dodał M. Wiśniewski.

- To bardzo słuszna decyzja. W tak dużych skupiskach ludzi, jakimi są szkoły, bardzo trudno jest zapobiegać wirusowi. Nie ulega żadnej wątpliwości, że kiedy już dostanę oficjalną informację od miasta o zawieszeniu zajęć, to je odwołam - mówi Andrzej Kaczmarek, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu.

- Oczywiście będę się zastanawiał, jak pomóc uczniom, zwłaszcza maturzystom, którzy najbardziej tej pomocy będą potrzebowali - dodaje.

Sprawdź też:

- Jeszcze dzisiaj będziemy apelowali do dyrektorów szkół i przedszkoli - ponieważ to ich kompetencje, by od środy zajęcia zostały zawieszone na dwa tygodnie. Chcemy w ten sposób zapobiegać rozpowszechnianiu się koronawirusa - zaznaczył Jędrzej Solarski.

Szkoły zamknięte także w gminie Września

Szkoły podstawowe oraz przedszkole w gminie Września ze względu na zagrożenie koronawirusem będą zamknięte. Do poniedziałku, 16 marca zajęcia nie będą się tam odbywały. Taką informacje opublikowano na facebookowym profilu Września-Miasto w Centrum Zainteresowania.

- Za zgodą organu prowadzącego, dyrektorzy szkół podstawowych gminy Września (oraz przedszkola gminnego "Pszczółka Maja" przy ul. Zielonogórskiej) z dniem 11 marca (od środy) zawieszają zajęcia lekcyjne i opiekuńczo-wychowawcze do 16 marca (poniedziałek) włącznie - czytamy na facebooku.

Zamknięte szkoły w Poznaniu: Co z placówkami niepubliczynymi?

Rekomendacje władz miasta w sprawie odwołania zajęć dotyczą placówek publicznych. Dyrektorzy żłobków niepublicznych oraz rodzice zastanawiają się, co z oddziałami prywatnymi. Chodzi głównie o ich finansowanie.

- W tej chwili nie wiem, co mam zrobić i co powiedzieć rodzicom. Rekomendacje wydane przez miasto dotyczą placówek publicznych. Czekam, co zarekomendują nam władze, ponieważ w żłobach w niepublicznych to dotyczy także kwestii finansowych, co jest kluczowe. Jeżeli nie wpłynie to na wysokość dofinansowania, które otrzymujemy z miasta, to w porządku. Ale nie wyobrażam sobie, że dotacja zostanie mi o połowie zmniejszona, czy rodzice będą mieli płacić mniejsze czesne, ponieważ wszystkie zobowiązania finansowe muszę pokryć - tłumaczy Beata Tomaszewska-Sobieraj, prezes Stowarzyszenia Żłobków Niepublicznych w Poznaniu i właścicielka dwóch prywatnych żłobków.

Decyzje o zawieszeniu zajęć podjęły m.in. szkoły Da Vinci, Piątkowska Szkoła Społeczna im. dr W. Błeńskiej oraz Ogólnopolski Operator Oświaty.

Środki ostrożności także w całym powiecie poznańskim?

Kolejnych środki ostrożności przed rozprzestrzenianiem się koronwirusa powziął Jan Grabkowski, starosta poznański. Obowiązują one do środy, 11 marca na terenie całego powiatu poznańskiego.

Co dokładnie będzie się działo? Od środy, 11 marca przez kolejnych 14 dni będą zamknięte prowadzone przez powiat poznański poradnie psychologiczno-pedagogiczne wraz z filiami oraz Park Orientacji Przestrzennej w Owińskach. Dodatkowo odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach będą się mogły odbywać w szczególnych przypadkach i po konsultacji z dyrektorem.

- Zwracam się z apelem, aby wszyscy klienci Starostwa Powiatowego w Poznaniu ograniczyli również wizyty w urzędzie i jednostkach podległych. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego i mailowego

- apeluje Jan Grabkowski.

Co ze szkołami ponadpodstawowymi i specjalnymi ośrodkami, które prowadzi powiat poznański? Tutaj decyzje o ewentualnym zawieszeniu zajęć będą podejmowane w porozumieniu z inspekcją sanitarną. Szpital powiatowy w Puszczykowie pozostaje zamknięty do odwołania.

Dom Kultury w Stęszewie zawiesza wszystkie zajęcia dla mieszkańców aż do odwołania. Z kolei w Dopiewie szkoły pozostają otwarte, zawieszono zajęcia dodatkowe.

Wójt gminy Suchy Las poinformował, że wszystkie placówki oświatowe oraz instytucje publiczne w gminie funkcjonują bez zmian. Podobną informację zamieścił wójt Czerwonaka i burmistrz Swarzędza. - Po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Swarzędzu stwierdzamy, że brak jest merytorycznego uzasadnienia dla zawieszenia zajęć w placówkach oświatowych. Równocześnie apeluję do rodziców, aby z uwagą obserwowali zdrowie swoich dzieci i - w przypadku stwierdzenia niepokojących objawów natychmiast zasięgali porady lekarskiej lub zgłosili ten fakt do Państwowej Inspekcji Sanitarnej - informuje Marian Szkudlarek.

Poznań: Caritas zamyka przedszkola, świetlice i zawiesza programy oraz wolontariat

Działania związane z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa podjął także poznański Caritas. Poinformował o tym za pośrednictwem Facebooka.

Od czwartku, 11 marca zamknięte będą wszystkie przedszkola i świetlice socjoterapeutyczne prowadzone przez Caritas Poznańską oraz zawieszone zostaną prowadzone przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej programy i działania wolontariackie. Mowa o: Wolontariacie Domowym, Wolontariacie Edukacyjnym oraz Wolontariacie Szpitalnym. Zawieszenie działań i programów wolontariackich następuje także w odniesieniu do działań prowadzonych w następujących placówkach:

  • Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Św. Rocha 13
  • Dom Pomocy Społecznej ul. Sielska 13
  • Dom Pomocy Społecznej ul. Niedziałkowskiego 22
  • Świetlica ul. Łąkowa 4
  • Świetlica Amici ul. Osiedle Lecha 104
  • Jadłodajnia ul. Łąkowa 4
  • Jadłodajnia ul. Niegolewskich 23
  • Jadłodajnia ul. Ściegiennego 133

- Zawieszenie następuje na okres 14 dni i w razie potrzeby i według uznania odpowiedniej Caritas może zostać dowolnie przedłużone. Powyższe działania spowodowane są troską o dobro i zdrowie dzieci oraz personelu placówek, beneficjentów powyżej określonych działań, partnerów Caritas oraz wolontariuszy i mają one na celu ograniczenie do minimum możliwości narażenia na zarażenie wirusem - informuje Caritas Archidiecezji Poznańskiej na Facebooku.

Dodatkowo dyrekcja podjęła decyzję o nie przyjmowaniu w Centrali Caritas żadnych darowizn, czyli żywności, odzieży i leków.

Odwołano wszystkie imprezy masowe w Polsce

- Chcemy zapobiegać, a nie leczyć. Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych w Polsce - poinformował na specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Rozważamy również kolejne kroki, ale będziemy o nich informować w kolejnych dniach - zaznaczył premier.

Sprawdź też:

- Jeżeli wprowadzimy odpowiednie działania, które oczywiście są poważne, które dotykają działalności obywateli, nas wszystkich, to mamy szansę ograniczyć rozprzestrzenianie się tego wirusa - dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Bierzmy pod uwagę możliwość czasowego zawieszenia zajęć na uczelniach - zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.

Sprawdź też:

Kontrole sanitarne będą się odbywać na wszystkich odcinkach polskiej granicy.

ZOBACZ TEŻ:

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Zobacz, jak przygotować się na wypadek wystąpienia epidemii choroby w Polsce. Jakie produkty medyczne i spożywcze warto kupić i przechowywać w domu? Jak się skutecznie zabezpieczyć na wypadek kwarantanny? Oto lista potrzebnych produktów. Przejdź do galerii ----->

Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...

Koronawirus w Polsce - zobacz mapę [MAPA KORONAWIRUSA]

Przypadki koronawirusa w Polsce

Sprawdź też:

Film: Koronawirus: Co powinniśmy o nim wiedzieć:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Razor

Razor E100S Power Core Czerwona

1 499,00 zł947,99 zł-37%
miejsce #2

Sencor

Sencor SCOOTER TWO 2021

2 548,75 zł1 999,00 zł-22%
miejsce #3

Sencor

Sencor SCOOTER ONE 2020

1 780,33 zł1 399,00 zł-21%
miejsce #4

Joyor

Joyor Y6-S Czarny Z Siedzeniem

3 750,00 zł3 399,00 zł-9%
miejsce #5

Xiaomi

Xiaomi Mijia Electric Scooter Essential Lite

1 599,00 zł1 539,00 zł
miejsce #6

Motus

Motus Pro 10 2022

4 999,00 zł4 899,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Komentarze 66

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 marca, 13:18, m13:

Ja się pytam kto mi odda prawie połowę czesnego zapłaconego za marzec 2020 r. w przedszkolu prywatnym dla dwójki dzieci???

11 marca, 22:09, Gość:

O dokładnie też mnie to zastanawia

To zamknijmy wszystko pół Polski zaczyna korona- ferie a prywaciarze muszą na to robić Niech żyje etat!

G
Gość
11 marca, 13:18, m13:

Ja się pytam kto mi odda prawie połowę czesnego zapłaconego za marzec 2020 r. w przedszkolu prywatnym dla dwójki dzieci???

O dokładnie też mnie to zastanawia

m
m13

Ja się pytam kto mi odda prawie połowę czesnego zapłaconego za marzec 2020 r. w przedszkolu prywatnym dla dwójki dzieci???

G
Gość
10 marca, 10:19, Gość:

Studia płatne, chorzy studenci mają siedzieć w domach. Łatwy zarobek bez przemęczania się :D

Zajęcia dla zaocznych powinny zostać przesunięte na uniwersytecie.

10 marca, 10:47, Gość:

Kretyński pomysł jak rodzice maja zapewnić dzieciom orkę w domu Zwłaszcza ze dzieci podobno nie chorują na koronawirusa

10 marca, 13:59, Gość:

Dzieci mogą się zarazić koronawirusem, choć zazwyczaj choroba przebiega u nich bezobjawowo i jak do tej pory nie odnotowano przypadków śmiertelnych. Nie zmienia to jednak faktu, że zarażone dziecko będzie zarażać inne osoby ze swojego otoczenia, np. rodziców, dziadków, rodzeństwo, nauczycieli itd.

Tak, ale widać dzieci z gminy Komorniki z innej gliny są ulepione, bo do szkoły muszą chodzić, bo widocznie wirusów nie przenoszą...

G
Gość
10 marca, 13:09, Gość:

Teraz jak na dłoni widać po co Matka Natura wymyśliła patriarchat. Dramat - nie ma kto zająć się dziećmi, szloch i lament wyrodnych matek, które ochoczo pozbywają się dzieci i oddają je do hodowli w żłobkach i przedszkolach. Ma to swoją przyczynę w niskich zarobkach ich zniewieściałych mężów. Komunizm zlikwidował "beztroskie domowe pasożytnictwo kobiet" i wciągnął je na listy płac ze sprawiedliwymi równymi płacami "z łapy do papy". To trwa i jest pielęgnowane przez "zlewacz.łe feministki" zawłaszczające męskie atrybuty.

10 marca, 15:43, Gość:

Wypij szklankę zimnej wody. Jak nie pomoże, to drugą. Potem zostaje już tylko łeb pod kran.

".ujku dobra rada", uważaj jak pijesz ten swój eliksir ze szklanki, żeby ci się pustka pomiędzy uszami nie wypełniła wódą.

B
Barbar

Licea i uczelnie pozamykane, żeby uczniowie się

nie spotykali, przecież to oczywiste że będą chlać i imprezować całymi nocami na rynku i na domówkach xD

G
Gość
10 marca, 14:28, Gość:

zabawne że zamykają szkoły gdzie jest max 300 uczniów a uczelnie gdzie tyle jest na jednym roku i pełno obcokrajowców już nie.

PP dała studentom którzy przebywali z państwach w których wykryto koronawirusa 2 tygodnie wolnego, ale przemilczmy, że Ci studenci zazwyczaj mieszkali w DS które mieszczą się na terenie PP.

max 300 uczniów, to jest w wiejskiej szkole. W poznanskiech podstawowkach jest najczęściej ok. 500, a w niektórych więcej. 300 uczniów to było przed reformą.

G
Gość

proponuje wszystko zamknąć a wpuszczać polaczków z wycieczek zagranicznych dzis dopiero sa obstawione granice zenada

:)

uniwersytety itd oczywiście zajęcia mają normalnie bo studenci są odporni na wszystko :))

p
prawdziwy facet

Nie - nie będą zamknięte. Taką decyzję mają podjąć dyrektorzy poszczególnych placówek - nie jest ona obligatoryjna.

h
histeria

Ale nie odwołano imprez sportowych w halach na terenie Poznania oraz powiatu. I BARDZO SŁUSZNIE BO TO JUŻ NIE PANDEMIA ALE HISTERIA!!!!!!

G
Gość
10 marca, 13:09, Gość:

Teraz jak na dłoni widać po co Matka Natura wymyśliła patriarchat. Dramat - nie ma kto zająć się dziećmi, szloch i lament wyrodnych matek, które ochoczo pozbywają się dzieci i oddają je do hodowli w żłobkach i przedszkolach. Ma to swoją przyczynę w niskich zarobkach ich zniewieściałych mężów. Komunizm zlikwidował "beztroskie domowe pasożytnictwo kobiet" i wciągnął je na listy płac ze sprawiedliwymi równymi płacami "z łapy do papy". To trwa i jest pielęgnowane przez "zlewacz.łe feministki" zawłaszczające męskie atrybuty.

Wypij szklankę zimnej wody. Jak nie pomoże, to drugą. Potem zostaje już tylko łeb pod kran.

:)

szkoły zamykają ,a rekolekcje odbywają sie w najlepsze.

t
t

A co z opłatami za żłobki i przedszkola?

G
Gość
10 marca, 13:11, Gość:

Czas pomyśleć o zawieszeniu zajęć na uczelniach. Przecież można przesyłać materiały do nauki droga elektroniczną.

Jestem za ?

Więcej informacji na stronie głównej Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie