Kościół będzie walczył w sądzie o zwrot majątków

Alicja Lehmann
Część ziemi, na której stoją teraz bloki os. Łokietka, należały w połowie lat 80. do Kościoła.
Część ziemi, na której stoją teraz bloki os. Łokietka, należały w połowie lat 80. do Kościoła.
Wielkopolskie parafie przed sądem będą walczyć o zwrot majątków lub o odszkodowanie. Kwoty idą w miliony złotych.

Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej z poznańskich Naramowic złożyła pozew w sądzie, w którym domaga się zwrotu zagarniętego w czasach PRL-u majątku albo odszkodowania. Te, szacunkowo wyliczone zostało na 7 mln zł! Zwrot mienia raczej nie wchodzi w grę, bo na wywłaszczonych działkach istnieje teraz os. Łokietka.

Czytaj także:
Bp Tadeusz Pieronek: Ogromny majątek Kościoła to mit
Majątek Kościoła znajduje się w teczkach bezpieki

Pozew poznańskiej parafii jest jednym z 22, które do piątku wpłynęły do Sądu Okręgowego w Poznaniu. Łącznie ma ich być prawie 30. Większość pozwów pochodzi od wielkopolskich parafii, ale jest też jeden od zgromadzenia sióstr. Dociekanie swoich roszczeń przez Kościół na drodze sądowej stało się możliwe po zlikwidowaniu w lutym 2011 r. rządowo -kościelnej Komisji Majątkowej, która przez ostatnie 20 lat rozpatrywała wnioski związane z utratą majątków na rzecz państwa.

- Szkoda, że to wszystko tak długo trwa - mówi ks. Mieczysław Nowak, proboszcz naramowickiej parafii. - Sprawa powinna być już dawno rozwiązana. Tu nie chodzi o mój majątek, bo ja jestem tylko proboszczem. Tu chodzi o majątek wszystkich osób, które parafię budowały.

Na działkach, które zostały parafii odebrane w 1985 r., powstało os. Łokietka. Proboszcz posiada dokumenty, według których władze PRL-u próbowały porozumieć się w ówczesnym proboszczem odnośnie rekompensaty. Nawet chciały te grunty odkupić. Proboszcz jednak zażądał ziemi na powiększenie cmentarza komunalnego, a już na to władze się nie zgodziły. Ostatecznie działki odebrano, a parafia miała obiecane, że odszkodowanie otrzyma później. Tak się nie stało. Nawet rozpatrująca sprawę Komisja Majątkowa nie rozwiązała sprawy. W 2011 roku parafia otrzymała informację o możliwości wstąpienia na drogę sądową.

Takich nierozwiązanych spraw w całej Polsce jest 216. Do Komisji Majątkowej łącznie wpłynęły 3063 wnioski. Większość z nich została rozpatrzona. Komisja przekazała Kościołowi ponad 143 mln zł. w ramach rekompensat i odszkodowań. Kwoty w pozwach sądowych również opiewają na miliony zł.

Więcej na ten temat w sobotnim, papierowym Głosie Wielkopolskim.

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sal
w świątyni :)
M
MARLEC
Czy tylko kościół poniósł szkody w tej wojennej i komunistycznej zawierusze? Czy tylko kościół ma prawo do odszkodowań? Może kościół wróci do średniowiecza, kiedy miał z nadania przez Państwo różne nieruchomości i teraz zażąda odszkodowania? W naszym kraju zaistniała jakaś choroba,. która zaspakaja w 100 % tylko kościół, a innych poszkodowanych nie.
S
Smach
Jeżeli dotąd zlikwidowana Komisja Majątkowa,nie zaspokoiła wszystkich potrzeb i apetytów kościoła na utracone nieruchomości,to teraz w majestacie prawa uczynią to sądy.Z pogwałceniem prawa ustanowionego przez komunistów zabierano,a teraz wspaniałomyślnie się oddaje.Powołując się przy tym na Konstytucje RP,która to ma najwyższą moc prawną.Tylko patrzeć jak duchowni lawinowo,zaczną skarżyć państwo polskie,o odszkodowania za niesłuszne wyroki sądowe w PRL-u.
M
Montesquieu
Jeśli miasto odda teren kościołowi, to kościół powinien zacząć płacić podatki i powinien być zmuszony żeby zaczął pomagać najbiedniejszym ludziom w Polsce.
A
ATEIZM JEST FAJNY
jak długo jeszcze okupant z watykanu-siedlisko zboczeńców i pasożytów pentrujacych odbyty nieletnich będzie wyciągał łape po nasze pieniądze i niszczył gospodarczo POLSKE???? NIE BĘDZIE KLECHA PLUŁ NAM W TWARZ NI DZIECI NASZE W ODBYT NAM PIER....
zapluty moher
Gdzie nauczał, że handel nieruchomościami jest "be"? Z pewnością masz gotowy przykład>
a
awiator
Kościół pierwszych chrześcijan przez kilka wieków kierował się nauką Chrystusa. Potem zaczęły się liczyć i liczą do dnia dzisiejszego: wpływy na władzę świecką, pomnażanie bogactwa (nabywanego często w sposób nieprzejrzysty), nieszczenie wszejkiej opozycji, i manipulowanie historią dla dobra własnego. Ot i cała ideologia Kościoła Rzymsko-katolickiego. Amen
a
awiator
Już nie nauka Chrystusa, a pęd do posiadania dóbr doczesnych jest priorytetem dla polkiego kleru.
Po II Wojnie Światowej polski kościół przejął majątki poniemieckiego kościoła rzymsko- katolickiego i 90% majątku kościoła ewangelicko-augsburskiego, zaś na Podkarpaciu mająki koścołów prawosławnych.
No i wciąż mało by głosić ewangelię i nawracać niewiernych ???
p
posener
Jeśli tak, to mam pytanie: Czy Nazarejczyk miał nieruchomości i handlował nimi?
J
Jerzy
Jak ziemia jest Kościoła to nie ma co dyskutować i natychmiast wypłacić odszkodowanie bo w przeciwnym wypadku bedzie jeszcze gorzej i trzeba będzie zwrócić działki.Trzeba szanować święte prawo własności obowiązujące w kapitaliźmie a naród doskonale to rozumie bo chciał kapitalizmu a jeżeli nie ma szmalu to mieszkańcy bloków stojacych na ziemi proboszcza zrobią zrzutkę i dadzą forsę bo szanują swojego pasterza.
Dodaj ogłoszenie