Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Królewna Śnieżka dla dorosłych... Wkrótce premiera w Teatrze Polskim w Poznaniu!

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
“Śnieżka nie chce spać” to wyjątkowy spektakl, który zagości na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu już 15 grudnia. Sztuka jednak przeznaczona jest dla widzów powyżej 15. roku życia, a jej adaptacja autorstwa Jolanty Janiczak różni się od bajki dla dzieci.
“Śnieżka nie chce spać” to wyjątkowy spektakl, który zagości na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu już 15 grudnia. Sztuka jednak przeznaczona jest dla widzów powyżej 15. roku życia, a jej adaptacja autorstwa Jolanty Janiczak różni się od bajki dla dzieci. Waldemar Wylegalski
Nowe oblicze baśni. “Królewna Śnieżka” to jedna z najpopularniejszych baśni Braci Grimm. Tym razem można zobaczyć ją w nieco innym wydaniu... mianowicie jako spektakl dla dorosłych. Premiera już 15 grudnia w Teatrze Polskim. Zobacz zdjęcia z próby medialnej!

Trudno znaleźć osobę, której tytuł “Królewna Śnieżka” nie mówi absolutnie nic. Jest to bowiem jedna z najbardziej znanych baśni braci Grimm, którą jednak najczęściej znamy z popularnych wydań Disneya, w której to zła królowa i macocha królewny, chcąc być najpiękniejsza na świecie jest w stanie odebrać życie podopiecznej.

“Śnieżka nie chce spać” to wyjątkowy spektakl, który zagości na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu już 15 grudnia. Sztuka jednak przeznaczona jest dla widzów powyżej 15. roku życia, a jej adaptacja autorstwa Jolanty Janiczak różni się od bajki dla dzieci.

- Odwołujemy się do tej wersji Śnieżki, która jest utrwalona kulturowo przez braci Grimm i film Disneya, natomiast trzeba pamiętać, że w kulturze jest ok. 3 tys. tych wersji. Wynika to z tego, że baśń jest formą opowiadaną i w każdym opowiadaniu dopowiedzone jest coś innego - mówił reżyser Wiktor Rubin, reżyser - Ta baśń się na przestrzeni wieków zmieniała, ponieważ np. bracia Grimm kochali swoją matkę, więc chociaż pierwotnie zapisali złą królową jako matkę, to później zmienili ją na macochę, żeby nie budować jej negatywnego obrazu

Postaci w spektaklu Joli Janiczak nie są jednowymiarowe. Jak opowiadała nam dramaturżka w oryginalnej wersji braci Grimm to wcale nie macocha wyrzuca Śnieżkę, ale jej własna matka. Postać ta została wykreowana w sztuce jako pełna bólu kobieta, która nie chciała posiadać potomstwa.

- Skupiamy się na trudnej relacji dorastającej córki i matki. Matka po urodzeniu córki zmaga się z melancholią czy może nawet depresją. To jest sytuacja, w której matka nie umie być matką i nie do końca sobie radzi z obowiązkami macierzyńskimi, które są nałożone na kobietę przez kulturę. Śnieżka im bardziej próbuje jej pomóc, tym gorzej wychodzi, bo córka wikła się w emocje matki zamiast żyć swoim nastoletnim życiem

- opowiada Wiktor Rubin.

- Bardzo szybko zdecydowaliśmy, że elementem syntetycznym w scenografii będzie oko - oko, które patrzy, dlatego że w tej baśni spojrzenie jest cały czas obecne - mówi reżyser - Jest to spojrzenie męskie, które kładzie na kobietę pewną presję - nie tylko wyglądu, ale także odgrywania jakiejś roli kobiecej, więc oko jest też spojrzeniem społecznym

- opisuje Rubin.

W rolę nastoletniej Śnieżki wcieliła się 15-letnia Zuzanna Konsik, która już wcześniej pracowała z dramaturżką Jolą Janiczak przy tworzeniu spektaklu "Jak ograć prawdę", opowiadającym o trudnych relacjach rodzinnych. Zuzanna zapytana o przyjęcie roli Śnieżki w spektaklu przyznała, że nie miała wątpliwości, że jest w stanie unieść to wyzwanie, choć nie obyło się bez pewnych małych przeszkód.

- Stwierdziłam, że podołam. Trochę się jednak wystraszyłam na etapie, w którym nagle przed ludźmi, których nie znam musiałam się otworzyć - mówiła Zuzanna - Myślę, że pierwsze dwa tygodnie pracy nad spektaklem opierały się głównie na rozmowach.

Za reżyserię odpowiada Wiktor Rubin, scenografię i wideo Łukasz Surowiec, kostiumy Rafał Domagała, muzykę Krzysztof Kaliski. W obsadzie znaleźli się: Mateusz Adamski, Alan Al-Murtatha, Michał Kaleta, Barbara Krasińska, Monika Roszko, Alona Szostak, Andrzej Szubski oraz Kornelia Trawkowska.

Zobacz zdjęcia z próby medialnej!

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski