MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Ołobok - OSP Ołobok

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Ołobok
Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna Ołobok OSP Ołobok
Powstanie OSP Ołobok datuje się na rok 1848.

Zgodnie z zapisem w recesie sporządzonym w Guguben za Posen 11 marca 1848 roku w rozdziale 14 paragraf 20 czytamy: „we względzie innych ciężarów komunalnych nic się więcej przez niniejszą seperację nie zmienia, jak tylko to, że do dominium jako i gmina swojego własnego stróża nocnego i swoje własne narzędzia do gaszenia ognia wyłącznie utrzymywać muszą. Do utrzymania stróża nocnego i narzędzi do gaszenia ognia kontrybuować będą 50 równo wyposażonych gospodarzy, młynarz i wieczysty dzierżawca karczmy w równych częściach, obaj zaś mniejsi gospodarze: Piotr Urbaniak i Józef Frydrychowicz i komornicy przykładać się będą w połowie do tego, co jeden z wielkich gospodarzy daje; prócz tego posiada każdy gospodarz własne sprzęty do gaszenia ognia. Studzień wspólnych nie masz we wsi.”

Z 50 gospodarzy w 1848 roku wybrano pierwszy 5-osobowy Zarząd, który prawdopodobnie działał do 1882 roku. Tworzyli go: Józef Bąk, Tomasz Gawron, Mikołaj Warga, Piotr Szczot, Walenty Strzelczyk.

W 1882 roku z inicjatywy nowo wybranego Zarządu w składzie: Ignacy Gawron, Józef Rosik, Paweł Rój przystąpiono do budowy remizy w centrum wioski, przy ul. Kościelnej, z materiałów pochodzących z rozbiórki klasztoru Cysterek. Do gaszenia pożarów używano sikawki konnej podarowanej przez ksienię wielowiejską z miejscowego klasztoru. Do wożenia sikawki i kuf zobowiązani byli wszyscy mieszkańcy wsi posiadający konie. Remiza spłonęła przed II wojną światową. W pożarze uległa zniszczeniu wszelka dokumentacja z tamtego okresu.

W latach 1945 – 1950 Zarząd tworzyli: prezes Świerczyk Aleksander, naczelnik Szmith Józef i skarbnik Rosik Antoni. W tym okresie Gromadzka Rada Narodowa przydzieliła nową sikawkę konną pochodzące ze zlikwidowanego majątku ziemskiego Niemca Wadyphola. W 1945 roku udostępniono straży niewielkie pomieszczenie na remizę w zabudowaniach szkoły podstawowej w Ołoboku.

W latach 1950 – 1962 Zarząd tworzyli: prezes Urban Władysław, naczelnik Saranek Henryk, skarbnik Rosik Antoni. W 1957 roku z inicjatywy Aleksandra Świerczyka strażacy wraz z mieszkańcami wybudowali figurę Seca Jezusowego przy ul. Kościelnej na miejscu pochówku mieszkańców wsi zmarłych w XIX wieku na epidemię cholery.

W 1962 roku wybrano Zarząd w składzie: prezes Walczak Andrzej, naczelnik Klawiński Jan, sekretarz Rajchel Stanisław. W 1972 roku nastąpiła zmiana sekretarza (został nim Janicki Władysław) oraz w skład Zarządu weszło 2 wiceprezesów: Janicki Kazimierz i Gawron Stanisław. Od 1974 roku, tj. od chwili utworzenia I Gminnego Strażackiego Banku Krwi przy Zarządzie Gminnym OSP w Sieroszewicach członkowie naszej jednostki systematycznie oddają krew.

W latach 1976 – 1983 w skład Zarządu wchodzili: prezes Andrzej Walczak, naczelnik Jan Klawiński, wiceprezes Stanisław Rajchel. Dla podkreślenia wagi działalności OSP społeczeństwo ufundowało sztandar dla jednostki, który został poświęcony 23 maja 1976 roku. W skład kolejnego Zarządu (1983 – 1989) wchodzili: prezes Andrzej Walczak, naczelnicy Marek Tomaszewski i Marek Wojtasiak. Z kolei w latach 1989 – 1996 Zarząd tworzyli: prezes Andrzej Walczak, wiceoprezes Majchrzak Stanisław, naczelnik Żymełka Marian, wicenaczelnik Sneliński Zygmunt, skarbnik Libera Henryk. W 1995 roku nastąpiła zmiana na stanowisku naczelnika (został nim Piotr Tomaszewski).

Od roku 1996 w skład Zarządu wchodzili: prezes Eugeniusz Majtas, wiceprezes Henryk Libera, naczelnik Ryszard Osiewała, wicenaczelnik Piotr Tomaszewski. Z inicjatywy Zarządu w 1997 roku rozpoczęto budowę remizy, której uroczyste oddanie nastąpiło 21 maja 2000 roku podczas gminnej akademii z okazji Dnia Strażaka i 150-lecia OSP Ołobok. W 2001 roku w skład Zarządu wchodzili: prezes Eugeniusz Majtas, wiceprezes Józef Kasprzyk, naczelnik Marek Fluder, wicenaczelnik Skrobański Roman. W następnej kadencji jednostka kierowali: prezes Eugeniusz Majtas, wiceprezes Mielcarek Kazimierz, naczelnik Całkowski Henryk, wicenaczelnik Skrobański Roman.

W latach 2012-2016 w skład Zarządu wchodzili: prezes Wajs Kamil, wiceprezes Osiewała Przemysław, naczelnik – Wajs Szymon. Natomiast od roku 2016 do chwili obecnej Zarząd tworzą: prezes Andrzej Janicki, wiceprezes Andrzej Michalak i naczelnik Jarosław Gawron. W maju 2018 roku jednostka OSP Ołobok otrzymała samochód pożarniczy przekazany od jednostki OSP Wielowieś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski