Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika OSP w Wielkopolsce: Ochotnicza Straż Pożarna w Noskowie - OSP Nosków

RED
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Nosków
Kronika OSP w Wielkopolsce: OSP Nosków OSP Nosków
Ochotnicza Straż Pożarna w Noskowie powstała 7 marca 1928 roku.

Jej założycielem był ówczesny mieszkaniec wsi Stanisław Ludwiczak. W tym czasie w rejestrze strażaków figurowało 12 członków, którzy spośród siebie wybrali zarząd w osobach: prezes - Edmund Leśnierowski, sekretarz - Ignacy Bazelak, skarbnik - Jan Tomczak, gospodarz - Stanisław Banaszak.

Początek istnienia jednostki był trudnym okresem, gdyż działalność prowadzona była bez odpowiedniego sprzętu i umundurowania. Jednak dzięki wielkiemu zaangażowaniu ochotników przetrwała do rozpoczęcia II wojny światowej.

Po jej zakończeniu z inicjatywy Urzędy Gminy, zwłaszcza sekretarza gminy Ignacego Pawlaka została ponownie wznowiona działalność OSP. Ignacy Pawlak w późniejszym czasie wybrany został na Prezesa Zarządu Gminnego OSP, który powołał na sekretarza OSP w Noskowie druha Ignacego Bazelaka, zobowiązując go jednocześnie do wybrania pozostałych członków Zarządu. Naczelnikiem wówczas został Andrzej Górnaś, prezesem Franciszek Ignasiak, skarbnikiem Jan Kowalczyk, gospodarzem Stanisław Banaszak. Ci to członkowie w swoim zakresie postarali się w 1946 roku o motopompę, a z Komendy Powiatowej OSP jednostka otrzymała węże. Szeregi członków w tym czasie, oprócz wymienionego zarządu, tworzyło 20 osób.

Kolejne lata działalności jednostki to czas jej wielokierunkowego rozwoju. Poza stałym podnoszeniem umiejętności strażackich oraz propagowaniem wiedzy przeciwpożarowej jednostka stała się organizacją kulturotwórczą. W 1964 roku za sprawą prezesa Franciszka Stanisławskiego został założony zespół muzyczny pod nazwą „Kormorany”, a w roku 1965 została założona sekcja młodzieżowa oraz zespół artystyczny.

W latach 1980 – 1981 podjęto decyzję o przystąpieniu do budowy remizy strażackiej, założono Komitet Budowy, którego przewodniczącym został Władysław Janiszewski. Jej zakończenie nastąpiło w maju 1982 roku zwieńczone uroczystym otwarciem. Podczas akademii przekazano przekazano OSP w Noskowie samochód ŻUK wraz z przyczepą na węże. W roku 1986 z inicjatywy Zarządu OSP zakupiony i przekazany OSP sztandar.

Kolejną ważną datą jest rok 1998, kiedy zakupiono samochód STAR 660 z Nadleśnictwa Taczanów i przerobionego na wóz bojowy, a dotychczasowy ŻUK przekazano do OSP Góra. W 2010 roku Star 660 zastąpiony został samochodem Star M69 zwanym „Iskrą”, który służy nas do dnia dzisiejszego.

OSP oprócz niesienia pomocy bliźniemu w nieszczęściu prowadzi pracę kulturalną, prewencyjną oraz turnieje, w tym MDP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski