MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Kryształowe Gwiazdy" trafiły na ręce 62 policjantów z Wielkopolski. To odznaczenie za uratowanie ludzkiego życia

Justyna Piasecka
Justyna Piasecka
Na ręce 62 policjantów i policjantek trafiły "Kryształowe Gwiazdy". 9 spośród wszystkich laureatów zostało uhonorowanych „Kryształową Gwiazdą ze wstęgą”, odznaczeniem, które wręczane jest tym mundurowym, którzy uratowali ludzkie życie po raz kolejny.
Na ręce 62 policjantów i policjantek trafiły "Kryształowe Gwiazdy". 9 spośród wszystkich laureatów zostało uhonorowanych „Kryształową Gwiazdą ze wstęgą”, odznaczeniem, które wręczane jest tym mundurowym, którzy uratowali ludzkie życie po raz kolejny. KWP Poznań
Ratowali samobójców, wyprowadzali ludzi z płonących budynków, oddali szpik. Policjanci z Wielkopolski zostali odznaczeni za uratowanie ludzkiego życia. Kolejne "Kryształowe Gwiazdy" trafiły do 62 policjantów. Uroczysta gala odbyła się w Trzebawiu.

"Kryształowe Gwiazdy" wręczone policjantom z Wielkopolski

Podczas uroczystej gali w Trzebawiu kolejni policjanci z Wielkopolski zostali odznaczeni za uratowanie ludzkiego życia. Na ręce 62 policjantów i policjantek trafiły "Kryształowe Gwiazdy". 9 spośród wszystkich laureatów zostało uhonorowanych „Kryształową Gwiazdą ze wstęgą”, odznaczeniem, które wręczane jest tym mundurowym, którzy uratowali ludzkie życie po raz kolejny.

Jak informują wielkopolscy policjanci, „Kryształowa Gwiazda” to szczególne wyróżnienie dla funkcjonariuszy, którzy swoją postawą udowodnili, czym są dla każdego policjanta słowa roty ślubowania.

- Ta prestiżowa nagroda, wręczana policjantom z Wielkopolski, jest wyrazem uznania dla tych funkcjonariuszy, którzy w trakcie codziennej służby lub poza nią, często narażając siebie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę losu drugiego człowieka

- czytamy.

"Kryształowe Gwiazdy" są wręczane od 2005 roku przez Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu i Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów.

- Przez 19 lat wręczono 939 „Kryształowych Gwiazd” i 119 "Kryształowych Gwiazd ze Wstęgą". To setki ocalonych osób, tyleż samo historii ludzkich dramatów i zdarzeń, w których policjanci bez wahania ruszyli na pomoc. Ogromna liczba laureatów pokazuje, że niesienie pomocy drugiemu człowiekowi, często z narażeniem własnego życia, jest w policyjnej służbie niemalże codziennością

- podaje wielkopolska policja.

Odznaczenia otrzymali:

 • Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie – 25 grudnia 2022 roku razem z innym funkcjonariuszem uratował osobę, która chciała popełnić samobójstwo. Będąc na miejscu zgłoszenia, usłyszeli plusk wody z pobliskich stawów. Natychmiast pobiegli w to miejsce i zauważyli mężczyznę broniącego się przed utonięciem. Narażając własne życie wskoczyli do wody i wyciągnęli desperata na brzeg.
 • Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie – 16 marca 2023 roku pojechał wraz z innym funkcjonariuszem do mężczyzny, który zasłabł na budowie. Funkcjonariusze prowadzili reanimację nieprzytomnej osoby do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Funkcje życiowe przywrócono po zastosowaniu defibrylacji. Działania policjantów przyczyniło się do uratowania życia.
 • Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie – 24 października 2022 roku pojechał wspólnie z innym policjantem do jednego z bloków, gdzie starszy mężczyzna potrzebował pomocy. Na klatce schodowej mundurowi zauważyli leżącego nieprzytomnego mężczyznę, który mocno krwawił. Zatamowali krwawienie, jednak w trakcie oczekiwania na przyjazd karetki pogotowia senior zaczął tracić funkcje życiowe. Policjanci natychmiast przystąpili do reanimacji, ratując człowieka.
 • Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Krotoszynie – 5 lipca 2023 roku został wysłany razem z innym funkcjonariuszem do osoby, która usiłowała odebrać sobie życie. Na miejscu mundurowi odnaleźli mężczyznę leżącego przy drzwiach wejściowych, który nie dawał oznak życia. Policjant zaczął go reanimować do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Ratownicy stwierdzili u osoby asystolię i na zmianę z policjantem przez kilka minut prowadzili resuscytację, w wyniku której przywrócono u mężczyzny tętno.
 • Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Koninie – 20 maja 2022 roku udał się wraz z innym funkcjonariuszem do domu w gminie Rychwał, gdzie mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. Okazało się, że mężczyzna zażył leki psychotropowe, popijając je alkoholem, a następnie z nożem zamknął się w swoim pokoju. Mundurowi wyważyli drzwi i zauważyli desperata z zawiązaną pętlą na szyi. Mężczyzna wysunął się prawie cały przez okno i w ostatnim momencie mundurowi chwycili go i wciągnęli do pomieszczenia.
 • Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie – 22 listopada 2022 roku pojechali pod wskazany adres, gdzie na klatce schodowej 7 pietra stał mężczyzna chcący popełnić samobójstwo. Zauważyli osobę stojąca za barierkami. Policjanci w ostatnim momencie chwycili mężczyznę i wciągnęli go do wnętrza klatki schodowej.
 • Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu – 15 lutego 2023 roku interweniował wraz z innym funkcjonariuszem ws. samobójcy. Na miejscu policjanci wraz z załogą karetki pogotowia znaleźli odciętego mężczyznę z pętlą wisielczą na szyi. Podjęli reanimację, dzięki której, udało się przywrócić mężczyźnie funkcje życiowe.
 • Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Wrześni – 25 lipca 2023 roku został wysłany wraz z innym funkcjonariuszem do mieszkania we Wrześni, gdzie miało dojść do próby samobójczej. Na miejscu policjanci zastali grupę młodych osób oraz leżącego nieprzytomnego młodego mężczyznę. Miał on zaciągniętą pętlę wykonaną z przewodu elektrycznego, którego koniec był przywiązany do belki sufitowej. Policjanci wraz z obecnymi na miejscu ratownikami medycznymi udzielili pomocy i przeprowadzili reanimację. Po ustabilizowaniu funkcji życiowych mężczyzna został zabrany do szpitala.
 • Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Pile – 30 września 2022 roku pojechała wraz z innym funkcjonariuszem do miejscowości w gminie Białośliwie, gdzie mężczyzna siedział na parapecie najwyższego okna w domu i krzyczał, że skoczy. Jak się okazało miał stany lękowe i halucynacje. Policjanci wbiegli do pokoju i siłą ściągnęli mężczyznę z parapetu.
 • Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu – 24 października 2022 roku udali się na interwencję domową, gdzie były partner kobiety nachodził ją w domu. Policjanci rozmawiając z kobietą, usłyszeli za drewnianym płotem, charakterystyczny odgłos duszącej się osoby. Pobiegli w to miejsce i zauważyli mężczyznę wiszącego na pętli z paska. Po przytrzymaniu mężczyzny zaciśnięta pętla nie chciała się zluzować, dlatego policjanci zmuszeni byli złamać drewniany słupek na którym wisiał mężczyzna. Dzięki przeprowadzonej reanimacji udało się przywrócić u desperata funkcje życiowe.
 • Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu – 14 października 2022 roku pojechała wraz z innym funkcjonariuszem w miejsce, gdzie nieznana osoba chciała popełnić samobójstwo. Na 4 piętrze budynku, po zewnętrznej stronie barierek balkonu stała kobieta. Policjantka rozpoczęła rozmowę z nią i po kilkunastu minutach negocjacji kobieta zaczęła się uspokajać. Obecna na miejscu Straż Pożarna wyważyła drzwi i siłą wciągnięto kobietę do mieszkania.
 • Policjant i policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie – 17 marca 2023 roku pojechali na drogę wojewódzką 188, pomiędzy Złotowem a Zakrzewem, gdzie pojazdem ciężarowym miała kierować osoba pod wpływem alkoholu. Na trasie mundurowi zauważyli zaparkowany pojazd w zatoce autobusowej. Wewnątrz znajdował się nieprzytomny mężczyzna. Przez niedomknięte okno otworzyli drzwi i wyciągnęli mężczyznę z pojazdu. Okazało się, że pan chorował na hipoglikemię, o czym świadczyły porozrzucane wewnątrz pojazdu paski do glukometru. Mundurowi podali osobie glukozę i udzielali pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu załogi karetki pogotowia.
 • Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu – 11 marca 2023 roku w trakcie służby w miejscowości Podlesie Kościelne zauważyli jadący z naprzeciwka samochód osobowy, którego kierujący zmieniając naprzemiennie światła mijania na drogowe, dawał sygnał policjantom do zatrzymania się. Z pojazdu wysiadł mężczyzna, który poprosił o pomoc. Oświadczył, że wiezie synową oraz 3-letniego wnuka, który stracił przytomność. Z uwagi na pogarszający się stan zdrowia dziecka policjanci przewieźli go radiowozem do szpitala. Jeden z policjantów ułożył chłopca na kolanach i udrożnił jego drogi oddechowe. Po przybyciu do szpitala w Wągrowcu chłopca przekazano personelowi medycznemu.
 • Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu – 4 marca 2023 roku podczas patrolu zauważyli dym oraz płomienie wydobywające się z terenu z jednej posesji. Na miejscu ustalili, że pożarem objęty jest garaż przylegający do budynku mieszkalnego. Pożar zaczął szybko rozprzestrzeniać się na dom mieszkalny, doprowadzając tym samym do zadymienia pomieszczeń. Z wnętrza bardzo zadymionego budynku udało się wyprowadzić bezpiecznie dwie kobiety.
 • Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu – 19 kwietnia 2023 roku udali się na ul. Podgórną, gdzie zastali mężczyznę leżącego w kałuży krwi. Jeden z policjantów podbiegł do mężczyzny i gdy zauważył silnie tryskającą krew z lewej nogi na wysokości uda, obiema rękoma zastosował bezpośredni ucisk na ranę, w celu zatamowania wypływu krwi. Drugi z policjantów za pomocą osobistego opatrunku przejął dalsze uciskanie miejsca zranienia. Zranionemu mężczyźnie policjanci założyli stazę taktyczną, która zatamowała krwotok. Po chwili pana przekazano ratownikom medycznym.
 • Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pile – 10 lipca 2023 roku pojechali w rejon mostu Alei Jana Pawła II w Pile, gdzie mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. Na miejscu mundurowi zauważyli osobę stojącą po zewnętrznej stronie barierek, która krzyczała, że wzięła dużą ilość leków nasennych i chce skoczyć do rzeki. Jeden z funkcjonariuszy wykorzystując chwilową nieuwagę mężczyzny podbiegł do niego i złapał za ręce, jednakże ten zaczął się szarpać i wskoczył do wody. Policjanci wbiegli natychmiast do rzeki i bezpiecznie wyciągnęli mężczyznę na brzeg.
 • Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie – 19 maja 2023 roku pojechali do jednego z domów w gminie Wierzbinek. Według zgłoszenia załogi pogotowia ratunkowego mężczyzna zamknął się w domu i grozi wysadzeniem budynku za pomocą butli gazowej. Mundurowi podjęli rozmowę z mężczyzną, dzięki czemu udało się wejść do budynku przez uchylone okno. W trakcie wchodzenia policjantów przez okno mężczyzna odkręcił butlę z gazem, polał ją denaturatem i próbował podpalić. Policjanci obezwładnili mężczyznę i przekazali załodze karetki pogotowia.
 • Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Koninie – 28 czerwca 2023 roku w trakcie powrotu ze służby w miejscowości Głodno zauważyła pojazd ciężarowy w rowie. Pobiegła do kabiny kierowcy, przy której stała grupa osób. Osoby poinformowały, że wewnątrz pojazdu znajduje się ranny mężczyzna. Policjantka weszła do kabiny kierowcy, gdzie siedział przytomny mężczyzna, który od wewnętrznej strony uda miał bardzo głęboką krwawiącą ranę. Z uwagi na uszkodzenia pojazdu mężczyzna nie mógł się z niego wydostać. Policjantka paskiem od spodni założyła opaskę uciskową i zatamowała krwawienie. Do czasu przyjazdu służb ratunkowych sprawdzała funkcje życiowe i utrzymywała stały kontakt z mężczyzną.
 • Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu – 26 lipca 2023 roku w czasie wolnym od służby jechała swoim autem ulicą Bohaterów w Nowym Tomyślu, kiedy zauważyła leżącego na chodniku zakrwawionego mężczyznę, nad którym ktoś się pochylał. Funkcjonariuszka zatrzymał auto i natychmiast pobiegła w to miejsce. Zauważyła, że leżący mężczyzna ma na rękach kilka głębokich ran ciętych. Próbowała je zatamować, natomiast stojącemu mężczyźnie poleciła przynieś opatrunki oraz zadzwonić po służby ratunkowe. Po chwili zauważyła, że mężczyzna ma rany w innych miejscach na ciele, które nie były bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Zanim przyjechały służby ratunkowe oddech mężczyzny zaczął się pogarszać, wymieniony zaczął krztusić się wymiocinami. Policjantka pochyliła jego głowę jak najbliżej podłoża i zastosowała chwyt Heimlicha, tym samym udrażniając drogi oddechowe.
 • Policjant i Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Kole – 27 luty 2023 roku pojechali na ul. Toruńską w Kole, gdzie mężczyzna chciał popełnić samobójstwo. W jednym z bloków na klatce schodowej odnaleźli mężczyznę. Trzymał w rękach butelką oraz zapalniczkę i krzyczał, że chce spalić kamienicę i się zabić. Nie reagował na polecenia policjantów. W pewnym momencie polał swoja głowę płynem i podpalił. Zdążył również oblać płynem podbiegających do niego policjantów. Mundurowi natychmiast obezwładnili go i ugasili ogień. Wezwana na miejsce karetka zabrała mężczyznę do szpitala.
 • Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu – 14 lipca 2023 roku w trakcie służby w Kaliszu (konwój osób zatrzymanych) zauważyli w pojeździe siedzącego starszego mężczyznę z zamkniętymi oczami. Policjant kierujący radiowozem zatrzymał się i pobiegł do tego mężczyzny, natomiast drugi z policjantów pozostał w pojeździe z osobami konwojowanymi i natychmiast powiadomił o zdarzeniu przełożonego z Wydziały Konwojowego KWP Poznań. Razem z osobą postronną policjant przeniósł starszego pana z pojazdu na rozłożony koc przy radiowozie oraz wezwał karetkę pogotowia. Senior miał wyczuwalny oddech oraz puls, jednak po przybyciu na miejsce załogi karetki pogotowia zaczął tracić funkcje życiowe. Natychmiast przystąpiono do resuscytacji krążeniowo oddechowej, którą na zmianę wykonywali policjanci oraz ratownicy. Po kilku minutach udało się przywrócić u pana funkcje życiowe.
 • Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz policjant z Komendy Powiatowej Policji w Słupcy – 31 sierpnia 2023 roku w trakcie służby na terenie dworca PKP Poznań Główny, na peronie 8 zauważyli mężczyznę, który leżał w nienaturalny sposób na ławce. Po sprawdzeniu funkcji życiowych okazało się, że mężczyzna nie oddycha, nie reaguje na bodźce zewnętrzne i nie ma wyczuwalnego tętna. Mundurowi natychmiast podjęli resuscytację krążeniowo-oddechową oraz wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe. W trakcie podjętych przez policjantów czynności ratunkowych udało się przywrócić u mężczyzny funkcje życiowe.
 • Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie – 26 maja 2023 roku pojechali do jednego z bloków w Gnieźnie gdzie osoba dopuściła się innej czynności seksualnej wobec małoletniej dziewczynki. Na miejscu policjanci ustalili, że mężczyzna zamknął się w swoim mieszkaniu. W rozmowie z członkami rodziny sprawcy policjanci dowiedzieli się, że mężczyzna choruje na schizofrenię i nadużywa alkoholu, a chwilę przed przyjazdem policjantów zakomunikował, że wyskoczy z balkonu. Policjanci poszli do mieszkania sąsiadującego z tym, w którym przebywał sprawca i przez balkon, a następnie po gzymsie ściany zewnętrznej budynku weszli na balkon jego mieszkania. Widząc policjantów mężczyzna wybiegł na balkon i w tym momencie został obezwładniony.
 • Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie – 4 lipca 2023 roku szukali kobiety, która chciała popełnić samobójstwo. W parku miejskim na skraju pomostu jeziora Wolsztyńskiego mundurowi zauważyli osobę odpowiadającą rysopisowi. Widząc biegnących w jej kierunku policjantów kobieta wskoczyła do jeziora. Policjanci wyciągnęli ją wody na pomost i po chwili przekazali załodze karetki pogotowia.
 • Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie – 30 września 2023 roku pojechali do jednego z mieszkań przy ul. Budowlanych w Gnieźnie, gdzie miało dojść do pożaru. Na miejscu policjanci byli pierwsi ze służb i zlokalizowali mieszkanie, z okien którego wydobywał się czarny dym. Od razu wbiegli na trzecie piętro. Na klatce schodowej spotkali mężczyznę, który oświadczył, że w mieszkaniu przebywa starsza schorowana kobieta. Mieszkanie były zamknięte, dlatego mundurowi wyważyli drzwi. Od razu uderzył ich podmuch gorącego powietrza wraz z duszącym dymem, a wewnątrz widoczne były płomienie. Przy pomocy latarek funkcjonariusze znaleźli leżącą na korytarzu nieprzytomną kobietę. Na kolanach próbowali się do niej przedostać, jednak za pierwszym razem dusili się dymem i musieli się wycofać. Poprosili więc sąsiada o ręczniki namoczone wodą, które założyli sobie na głowę chroniąc drogi oddechowe. Policjanci ponownie weszli na kolanach do palącego się mieszkania i tym razem wyciągnęli nieprzytomną starszą panią na korytarz. Po chwili do mieszkania dotarli strażacy, którzy na kocu wynieśli seniorkę z budynku. Kobiecie udzielono pierwszej pomocy, po której odzyskała przytomność. Karetka zabrała starszą panią do szpitala.
 • Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu – 15 sierpnia 2023 roku zostali skierowani na interwencję domową w związku ze zgłoszeniem o mężczyźnie, który ma myśli samobójcze. W trakcie rozmowy z dyżurnym mężczyzna oświadczył, że ma założony sznur na szyi i chce się zabić. W trakcie przejazdu policjantów na interwencję dyżurny poinformował ich, że jego rozmowa z mężczyzną została przerwana, a w tle słychać charczenie. Na miejscu, w jednym z pomieszczeń gospodarczych mundurowi znaleźli wiszącego na sznurze mężczyznę. Policjanci oswobodzili go i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W wyniku podjętych działań udało się przywrócić u mężczyzny funkcje życiowe.
 • Policjant z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu – 8 sierpnia 2023 roku, w czasie wolnym przebywał w swoim mieszkaniu, kiedy został powiadomiony telefonicznie przez sąsiada przebywającego w Niemczech, że jego mąż chce popełnić samobójstwo. Funkcjonariusz pobiegł do domu sąsiadów, jednak drzwi wejściowe były zamknięte. Zza drzwi usłyszał charakterystyczne charczenie, w związku z czym pobiegł na taras, uniósł żaluzje i wybił szybę. Będąc wewnątrz mieszkania zauważył wiszącego na pasku od spodni, tracącego przytomność mężczyznę. Policjant uwolnił go i udzielił pomocy. Karetka pogotowia zabrała pana na badania do szpitala.
 • Policjant z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni – 28 listopada 2022 roku wspólnie z innym funkcjonariuszem zostali wysłani do pustostanu przy ul. Gnieźnieńskiej we Wrześni, gdzie miała znajdować się osoba z myślami samobójczymi. Na miejscu funkcjonariusze zauważyli mężczyznę znajdującego się na 3 kondygnacji budynku. Siedział na poręczy balkonu i powtarzał, że chce się zabić. Mimo złego stanu budynku, który groził zawaleniem, mundurowi pobiegli do mężczyzny. Widząc, że ten puszcza się barierki, jeden z policjantów w ostatniej chwili złapał go za rękę. Mundurowy pod wpływem ciężaru na chwilę stracił równowagę, jednak pomógł mu asekurujący go partner. Wspólnymi siłami wciągnęli mężczyznę na balkon. Został on zabrany na badania do szpitala.
 • Policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu – 31 lipca 2023 roku w Centrum Pobrań Tkanek Szpiku Kostnego Centrum Medycznego w Warszawie oddała szpik z tarczy biodrowej dla niespokrewnionego biorcy. Funkcjonariuszka zapisała się do Bazy Dawców Komórek Macierzystych /DKMS/ w 2018 roku, a w lipcu 2023 roku została poinformowana o znalezieniu tzw. „bliźniaka genetycznego” chorego na nowotwór. Do przeszczepu są kwalifikowani pacjenci, u których wyczerpano możliwości leczenia konwencjonalnego i jest to jedyna szansa na dalsze życie.
 • Policjantka Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu – 3 września 2023 roku, policjantka wspólnie z kolegą z patrolu została wysłana na interwencję domową dotyczącą przemocy w rodzinie. Po zakończonych czynnościach przed blokiem do mundurowych podeszli rodzice pokrzywdzonej z interwencji domowej chcący porozmawiać o sytuacji życiowej ich córki. W pewnym momencie ojciec zgłaszającej interwencję zemdlał, uderzając głową o drzwi pojazdu. Policjantka natychmiast zaczęła udzielać pomocy przedmedycznej. W trakcie oczekiwania na przyjazd karetki pogotowia starszy pan przestał oddychać, wobec czego policjantka udrożniła drogi oddechowe oraz przystąpiła do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Mężczyźnie co jakiś czas powracał oddech, jednakże po chwili znowu go tracił. Po przybyciu na miejsce załogi karetki pogotowia udało się przywrócić u mężczyzny funkcje życiowe.
 • Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie – w lutym 2023 roku, policjant oddał szpik z tarczy biodrowej dla niespokrewnionego biorcy. Funkcjonariusz zapisał się do Bazy Dawców Komórek Macierzystych /DKMS/ w 2018 roku a w grudniu 2022 roku został poinformowany o znalezieniu tzw. „bliźniaka genetycznego”.
 • Policjanci Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu – 2 stycznia 2023 roku policjanci pojechali do jednego z mieszkań na terenie miasta, gdzie patrol policji potrzebował pomocy. Na miejscu interwencji funkcjonariusze z KP Poznań Północ zatrzymali agresywnego, pobudzonego mężczyznę, któremu założono kajdanki na ręce trzymane z tyłu. W pewnym momencie zatrzymany przestał oddychać, zdjęto więc mężczyźnie kajdanki i funkcjonariusze OPP Poznań przystąpili do czynności ratujących życie. Mundurowi na przemian prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową do przyjazdu zespołu pogotowia ratunkowego. Po kilku minutach policjantom udało się przywrócić funkcje życiowe i uratować osobę. Mężczyznę zabrano na badania do szpitala.
 • Policjantka i policjant z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu – 26 września 2023 roku pojechali na interwencję do jednej z kamienic w Zbąszyniu, gdzie z jednego z mieszkań wydobywa się dym. Mundurowi ustalili, że w lokalu może przebywać 90-letni mężczyzna. W związku z realnym zagrożeniem życia i zdrowia seniora oraz innych mieszkańców kamienicy, mundurowi podjęli decyzję o siłowym wejściu do mieszkania. W środku znaleźli leżącego na podłodze starszego mężczyznę. Pan został ewakuowany w bezpieczne miejsce, gdzie udzielono mu pomocy. Jeden z policjantów jako strażak OSP Zbąszyń wszedł ponownie do pomieszczeń i ugasił źródło pożaru.
 • Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Turku – 11 września 2023 roku przebywała na urlopie wypoczynkowym na wyspie Rodos. W trakcie meldowania się w recepcji, usłyszała krzyki i wzywanie pomocy dobiegające z hotelowego holu. Funkcjonariuszka natychmiast pobiegła w miejsce, skąd dobiegał hałas i zauważyła jak mężczyzna trzyma na rękach 1,5 roczne dziecko, które nie oddychało, miało sine usta. Funkcje życiowe były niewyczuwalne. Policjantka przystąpiła do resuscytacji krążeniowo-oddechowej w wyniku której, dziecko zaczęło oddychać i odzyskało przytomność.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski