Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura bez jakichkolwiek barier. Poznański Program dla Kultury 2019-2023 został przyjęty

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Realizacja Poznańskiego Programu dla Kultury 2019-2023 ma m.in. ułatwić dostęp do kultury poznaniakom mieszkającym na peryferiach miasta oraz osobom niepełnoprawnym.
Realizacja Poznańskiego Programu dla Kultury 2019-2023 ma m.in. ułatwić dostęp do kultury poznaniakom mieszkającym na peryferiach miasta oraz osobom niepełnoprawnym. Łukasz Gdak
Kilka dni temu Rada Miasta Poznania zaakceptowała i przyjęła projekt rozwoju kultury dla Poznania na najbliższe pięć lat. Jego założenie jest proste: kultura ma być dostępna dla wszystkich – od dzieci po seniorów. I to bez względu na to, czy mieszkają w centrum miasta, czy na jego peryferiach.

Czy w Poznaniu można znaleźć „dobrą kulturę”? Czy można tu tworzyć niezależną, odważną sztukę? Czy miasto wspiera kulturę w demokratyczny sposób? Kim jest odbiorca kultury w Poznaniu? Jak ją projektować na przyszłość? To tylko przykłady pytań, jakie stawiali sobie kierujący projektem Poznańskiego Programu dla Kultury 2019-2023, któremu towarzyszy znaczące hasło „Kultura relacji”. Inicjatywą kierowały Justyna Makowska i Anna Wróblewska z agencji konsultingowej Metaphor, a także – po stronie urzędu miasta – dyrektorka wydziału kultury, Justyna Makowska.

Program ma kilka podstawowych celów. Jego realizacja ma ułatwić dostęp do kultury poznaniakom mieszkającym na peryferiach miasta oraz osobom niepełnoprawnym, umocnić współpracę pomiędzy sektorem kultury a sferą biznesu, a także zadbać o efektywne informowanie mieszkańców o ofercie kulturalnej. „Kultura relacji” to również wyższa jakość edukacji kulturalnej oraz polepszenie warunków organizacyjnych i infrastrukturalnych miejscowym artystom. Twórcy projektu zwracają też uwagę na konieczność pochylenia się nad szeroko pojętą „kulturową tożsamością Poznania”.

– Naszym celem jest podniesienie znaczenia kultury w życiu codziennym mieszkanek i mieszkańców Poznania. Chcemy, by uczestnictwo w niej było codziennością, a nie świętem – powiedziała Justyna Makowska podczas wtorkowej sesji rady miasta. Jej zdanie podziela Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, który podkreślił, że kultura nie może być dostępna wyłącznie dla osób zamożnych. – Każdy poznaniak, niezależnie od zasobności portfela, powinien mieć możliwość uczestniczenia w wysokiej jakości wydarzeniach – powiedział Solarski.

Poznański Program dla Kultury 2019-2023 jest uzupełnieniem Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+. Powstał w wyniku wielu konsultacji (w formie spotkań, warsztatów i wywiadów) z przedstawicielami kulturalnego środowiska Poznania oraz jego mieszkańcami. Co ciekawe, brały w nich udział zarówno osoby żywo zainteresowane tematem, jak i te, które zwykle nie korzystają z oferty kulturalnej stolicy Wielkopolski – twórcy projektu zdają sobie sprawę, że ich zdanie jest tak samo ważne. Program ma być sukcesywnie realizowany w ciągu najbliższych pięciu lat. Nad jego prawidłowym wdrażaniem będzie czuwać poznański wydział kultury.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski