Równo 75 lat temu na placu Wolności w Poznaniu przedstawiciele lokalnych władz w osobach wojewody Michała Gwiazdowicza, rektora Uniwersytetu Poznańskiego profesora Stefana Dąbrowskiego i prezydenta Poznania Feliksa Maciejewskiego przekazali specjalny sztandar miasta Poznania pancerniakom 3. Brygady Pancernej. Sztandar odebrał przedstawiciel jednostki mjr Kazimierz Rudziński.
Sztandar, który ufundowało go społeczeństwo Wielkopolski, był charakterystyczny: na drzewcu nosił nazwę miasto Poznań, a na płacie miał umieszczony herb miasta. Dopiero co zakończyły się walki w Poznaniu, dopiero co opadł dym nad Cytadelą, a miasto już w czasie pierwszej takiej uroczystości wyróżniało swoim znakiem polską jednostkę wojskową. W tym samym czasie, dosłownie w tym dniu, czołgi i transportery Brygady opanowały autostradę Berlin – Drezno i łamały opór wojsk hitlerowskich w drodze na Drezno.
Zobacz też: 22 kwietnia 1945 roku pancerniacy z 3 Brygady odbierali sztandar na placu Wolności
Po wojnie „poznańską” Brygadę nazwano oficjalnie Drezdeńską, i w 1946 roku rozformowano. Jej tradycje dziedziczyły kolejne jednostki Wojska Polskiego – obecnie podtrzymują je żołnierze 24. Batalionu Ułanów z 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa oraz członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3 Brygady Pancernej w Żaganiu.
W środę 22 kwietnia dwóch oficerów, byłych żołnierzy 3. Pułku Czołgów i zarazem członków Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich, ppłk w st. spocz. Zdzisław Kierszko i ppłk w st. spocz. Marek Kulak, złożyło kwiaty pod tablicą upamiętniającą przekazanie sztandaru. Tablica zawieszona jest na budynku banku przy Placu Wolności.
- Mimo ograniczeń chcemy pokazać, że pamiętamy o naszej tradycji, o kolegach, którzy walczyli i służyli Polsce jak najlepiej potrafili – mówi płk w st. spocz. Stefan Kozak, prezes Stowarzyszenia.
Sprawdź też:
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- Tajemnica podwórka na Jeżycach. Czego nie widzą przechodnie?
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?