Kwiaty na placu Wolności: Pancerniacy pamiętają, gdy Poznań wręczył swój sztandar 3. Brygadzie Pancernej

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Nie wolno organizować zgromadzeń, więc uroczystości odwołano: byli żołnierze pułku czołgów jedynie symbolicznie mogli uczcić pamięć o wręczeniu sztandaru poznańskiego, 3 Brygadzie Pancernej.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Nie wolno organizować zgromadzeń, więc uroczystości odwołano: byli żołnierze pułku czołgów jedynie symbolicznie mogli uczcić pamięć o wręczeniu sztandaru poznańskiego, 3 Brygadzie Pancernej.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Łukasz Gdak
Było ich tylko dwóch, choć miało być więcej – na planowanej od roku uroczystości miało się stawić wielu weteranów pancerniaków, w tym uczestnik drugowojennych walk 3 Brygady Pancernej, major Edward Szyłak. Niestety pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia prewencyjne sprawiły, że uroczystości 75-lecia wręczenia poznańskiego sztandaru Brygadzie zostały odwołane. Czołgiści jedynie symbolicznie mogli złożyć kwiaty na placu Wolności.

Równo 75 lat temu na placu Wolności w Poznaniu przedstawiciele lokalnych władz w osobach wojewody Michała Gwiazdowicza, rektora Uniwersytetu Poznańskiego profesora Stefana Dąbrowskiego i prezydenta Poznania Feliksa Maciejewskiego przekazali specjalny sztandar miasta Poznania pancerniakom 3. Brygady Pancernej. Sztandar odebrał przedstawiciel jednostki mjr Kazimierz Rudziński.

Sztandar, który ufundowało go społeczeństwo Wielkopolski, był charakterystyczny: na drzewcu nosił nazwę miasto Poznań, a na płacie miał umieszczony herb miasta. Dopiero co zakończyły się walki w Poznaniu, dopiero co opadł dym nad Cytadelą, a miasto już w czasie pierwszej takiej uroczystości wyróżniało swoim znakiem polską jednostkę wojskową. W tym samym czasie, dosłownie w tym dniu, czołgi i transportery Brygady opanowały autostradę Berlin – Drezno i łamały opór wojsk hitlerowskich w drodze na Drezno.

Zobacz też: 22 kwietnia 1945 roku pancerniacy z 3 Brygady odbierali sztandar na placu Wolności

Po wojnie „poznańską” Brygadę nazwano oficjalnie Drezdeńską, i w 1946 roku rozformowano. Jej tradycje dziedziczyły kolejne jednostki Wojska Polskiego – obecnie podtrzymują je żołnierze 24. Batalionu Ułanów z 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa oraz członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich im. 3 Brygady Pancernej w Żaganiu.

W środę 22 kwietnia dwóch oficerów, byłych żołnierzy 3. Pułku Czołgów i zarazem członków Stowarzyszenia Żołnierzy i Pracowników Wojska 3. Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich, ppłk w st. spocz. Zdzisław Kierszko i ppłk w st. spocz. Marek Kulak, złożyło kwiaty pod tablicą upamiętniającą przekazanie sztandaru. Tablica zawieszona jest na budynku banku przy Placu Wolności.

- Mimo ograniczeń chcemy pokazać, że pamiętamy o naszej tradycji, o kolegach, którzy walczyli i służyli Polsce jak najlepiej potrafili – mówi płk w st. spocz. Stefan Kozak, prezes Stowarzyszenia.

Sprawdź też:

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie