MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lek na cukrzycę pomaga w utracie wagi? Uwaga: żerują na tym oszuści! WHO przestrzega przed sfałszowanym lekiem

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
WHO podkreśla, by nie kupować leku z niezweryfikowanych źródeł, np. tych, które można znaleźć w internecie
WHO podkreśla, by nie kupować leku z niezweryfikowanych źródeł, np. tych, które można znaleźć w internecie pixabay.com
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed fałszywymi seriami leku Ozempic, które pojawiły się w internecie. Preparat na cukrzycę zyskał popularność przez swoje właściwości odchudzające.

Lek na cukrzycę pomaga w utracie wagi? Uwaga: żerują na tym oszuści!

Ozempic to lek stosowany przez chorych na cukrzycę typu 2. Pozwala on zmniejszyć dawki insuliny, a nawet uprościć terapię, dzięki czemu wielu pacjentów może zupełnie odstawić insulinę. Lek ma jeszcze jedno działanie - korzystnie wpływa na redukcję masy ciała. Medykament oprócz obniżania stężenia cukru we krwi hamuje też apetyt.

Niestety, ten pozytywny „skutek uboczny” spowodował ogromne problemy w dostępie do leku, ponieważ zaczęły po niego sięgać osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy. Taką „metodę” odchudzania promowali również niektórzy światowi celebryci. Leku zaczęło brakować też w polskich aptekach, o czym niejednokrotnie informowaliśmy na naszych łamach.

WHO przestrzega przed sfałszowanym lekiem

Teraz pojawił się kolejny problem. Na popularności Ozempicu zaczęli żerować oszuści. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w internecie pojawiły się sfałszowane serie leku tej marki. Najpierw wykryto je w Brazylii, ale dotarły już także do Europy: Wielkiej Brytanii czy Irlandii Północnej.

– WHO odnotowuje wzrost zapotrzebowania na te leki oraz doniesienia o fałszerstwach. Te sfałszowane produkty mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. Jeśli produkty nie zawierają niezbędnych surowców, sfałszowane leki mogą prowadzić do powikłań zdrowotnych wynikających z niekontrolowanego poziomu glukozy we krwi lub masy ciała – przestrzegają przedstawiciele WHO.

I dodają: – W innych przypadkach w urządzeniu do wstrzykiwania może znajdować się inny niezadeklarowany składnik aktywny, np. insulina, co może prowadzić do nieprzewidywalnych zagrożeń dla zdrowia lub powikłań.

Podkreślają, że najlepszym sposobem na to, by uniknąć nabycia sfałszowanego leku jest niekupowanie go od niesprawdzonych lekarzy czy z niezweryfikowanych źródeł, np. tych, które można znaleźć w internecie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski