Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lider grupy przestępczej włamywał się na konta i kradł pieniądze. Straty wyniosły nawet 20 mln złotych. Trafił do aresztu

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Mężczyzna został tymczasowo aresztowany
Mężczyzna został tymczasowo aresztowany CBZC
Ponad 50 pokrzywdzonych, na szkodę których powstały straty o łącznej kwocie ponad 20 mln zł - to najnowsze ustalenia w śledztwie ws. zorganizowanej grupy przestępczej bezprawnie uzyskującej dostępy do rachunków bankowych. Postępowanie nadzoruje Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Prokuratura oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowały w czwartek o zatrzymaniu pod koniec czerwca kolejnej osoby podejrzanej o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uzyskiwanie bez uprawnienia dostępu do rachunków bankowych pokrzywdzonych w celu wyprowadzenia z nich pieniędzy.

Członkowie grupy działali w okresie od 2018 do 2021 roku na terenie całego kraju.

Prokuratura Regionalna w Poznaniu podała, że przestępczy proceder polegał na wprowadzaniu pracowników operatorów sieci telefonii komórkowych w błąd co do tożsamości abonentów i bezprawnej zmianie kart SIM powiązanych z numerami abonenckimi służącymi do autoryzacji transakcji zlecanych przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej.

Następnie sprawcy wprowadzali w błąd pracowników banków co do tożsamości osób podających się za dysponentów tych rachunków i uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych. Pieniądze były przelewane na konta bankowe kontrolowane przez sprawców i przeznaczane były m.in. na zakup obcych walut, złota oraz wartościowego sprzętu elektronicznego.

Prokuratura poinformowała, że 20 czerwca funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali kolejną osobę podejrzaną w tej sprawie. W pomieszczeniach u zatrzymanego mężczyzny znaleziono m.in. dokumenty potwierdzające wpłaty środków pieniężnych i wydania w zamian kryptowalut, sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, elektroniczne nośniki danych i liczarkę do banknotów.

CBZC poinformowało w czwartek, że zatrzymany na terenie województwa mazowieckiego mężczyzna był jednym z najważniejszych członków tej grupy.

O kluczowej roli w grupie świadczą zadania wykonywane przez zatrzymanego m.in. pozyskiwanie w nieuprawniony sposób loginów, haseł dostępu oraz informacji o wysokości środków zgromadzonych na rachunkach bankowych pokrzywdzonych oraz uzyskiwanie bez uprawnienia dostępu do informacji nie przeznaczonej dla niego

– podało biuro.

Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Na mieniu podejrzanego dokonano także zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę przekraczającą 100 tys. zł.

Prokuratura Regionalna w Poznaniu podała, że dotąd środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania stosowany jest wobec 7 osób, a w całym postępowaniu występuje 16 podejrzanych. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania w sprawie.

(PAP)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowszy ranking miast w Polsce z największą liczbą przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców. Pod uwagę wzięto przestępstwa kryminalne, gospodarcze i drogowe. Oto 20 miast z Wielkopolski, które uplasowały się najwyżej w rankingu niebezpiecznych miast. Kto znalazł się na liście? Sprawdź w galerii --->

Oto 20 niebezpiecznych miast w Wielkopolsce. Mieszkasz tu? M...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski