Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Makbet jakiego nie znamy. Premiera w piątek w Teatrze Wielkim

Sebastian Gabryel
"Macbeth" Oliviera Fredja: Szekspirowska klasyka spotyka współczesny surrealizm
"Macbeth" Oliviera Fredja: Szekspirowska klasyka spotyka współczesny surrealizm Materiały prasowe
Już dziś w Teatrze Wielkim odbędzie się długo wyczekiwana premiera opery „Macbeth” autorstwa znanego reżysera Oliviera Fredja. Kierownictwo muzyczne nad jego nowoczesną wizją wielkiego dzieła Giuseppe Verdiego objął polski dyrygent Gabriel Chmura.

Opera powstała we współpracy z brukselskim teatrem La Monnaie De Munt. To freudowska interpretacja tragedii Williama Szekspira, przenosząca widzów w sugestywny koszmar senny, w którym dramatyczne sceny przeplecione są ironicznymi dialogami i obrazami wielkich ludzkich namiętności. Reżyser zaprasza odbiorcę do podróży w głąb umysłu Makbeta - człowieka popadającego w obłęd, nękanego strachem i bezsennością.

To wstrząsające studium jego postaci będzie potęgowane surrealistycznymi projekcjami filmowymi, zainspirowanymi kolażami francuskiego artysty Jeana Lecointre. Spektakl zostanie okraszony sugestywną muzyką, nad którą pieczę objął dyrygent Gabriel Chmura, znany ze współpracy z takimi orkiestrami jak Filharmonicy Berlińscy, Orchestre National de France czy Montreal Symphony.

Kostiumy aktorów zaprojektował Frederic Llinares, zaś za choreografię odpowiada Dominique Boivin, znany francuski przedstawiciel tańca akrobatycznego, klasycznego i współczesnego. Warto przypomnieć, że przed premierą opery odbędzie się spotkanie z realizatorami, które poprowadzi dziennikarz radiowej Dwójki, Aleksander Laskowski.

Nie każdy wie, że „Makbet”uchodzi za pierwszą wielką operę w dorobku Verdiego. Zadecydowało o tym nie tylko wspaniałe libretto Francesco Marii Piavego, oparte o tekst szekspirowskiej tragedii, ale również pomysłowy i niezwykle dramatyczny charakter muzyki. Historia zapamiętała Giuseppe Verdiego jako XIX-wiecznego włoskiego kompozytora operowego, który w swojej muzyce największy nacisk kładł na wartką akcję sceniczną oraz ludowe melodie podkreślające ludzkie namiętności.

Premiera jego pierwszej opery „Oberto” odbyła się w Mediolanie w 1839 roku. Jednak międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero późniejsze dzieła, takie jak „Rigoletto”, „Traviata”, „Trubadur”, „Bal maskowy” czy „Moc przeznaczenia”. To właśnie one zmieniły charakter europejskiej opery, w której odtąd największe znaczenie miała orkiestra oraz popisowe arie solistów.

Premiera opery „Macbeth” Giuseppe Verdiego, reż. Olivier Fredj
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki (ul. Fredry 9)
21 października, godz. 19
bilety: od 50 zł do 80 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski