Marzy mi się studencka wiosna kulturalna, rozmowa ze...

  Marzy mi się studencka wiosna kulturalna, rozmowa ze Zbigniewem Pilarczykiem, prorektorem UAM

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Prorektor UAM do spraw studenckich profesor Zbigniew Pilarczyk.

  Prorektor UAM do spraw studenckich profesor Zbigniew Pilarczyk. ©Bartłomiej Wutke

  Z profesorem Zbigniewem Pilarczykiem, prorektorem UAM do spraw studenckich rozmawiamy o kulturze studenckiej.
  Prorektor UAM do spraw studenckich profesor Zbigniew Pilarczyk.

  Prorektor UAM do spraw studenckich profesor Zbigniew Pilarczyk. ©Bartłomiej Wutke

  Niedawne koncerty noworoczne pokazują szeroki zasięg działań twórczych, funkcjonujących pod egidą UAM. Jak określiłby Pan misję uniwersytetu w zakresie kultury?
  Zbigniew Pilarczyk: Czas studiów to czas formowania się młodego człowieka i w tym względzie możliwość aktywności w zakresie działalności pozadydaktycznej, pozanaukowej jest niezwykle ważna. W związku z tym, gdy mówimy o misji, to ta misja tworzenia możliwości aktywności w zakresie kultury amatorskiej, półprofesjonalnej czy nawet profesjonalnej jest dla uniwersytetu niezwykle ważnym zadaniem.

  Chóry Akademicki i Kameralny oraz Orkiestra Kameralna to najbardziej znane zespoły związane z UAM. Czyjej jeszcze działalności artystycznej patronuje uczelnia?
  Zbigniew Pilarczyk: Obok tych dwóch chórów - jest jeszcze trzecia formacja złożona z ich członków - istnieją co najmniej trzy chóry na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Są też chóry w Słubicach na Wydziale Neofilologii. Oprócz tego działają grupy teatralne na filologii polskiej i na filologii rosyjskiej - Teatr "Szutnik" ma już kilka sukcesów krajowych i zagranicznych. Oprócz tego czasami pojawiają się efemerydy w postaci kabaretów czy zespołów muzycznych. Wiem też, że na historii sztuki działa zespół składający się ze studentów i pracowników naukowych. Jest też kilku pracowników Wydziału Prawa i Administracji, którzy w tej dziedzinie aktywnie biorą udział. Takich ośrodków bardziej czy mniej formalnych jest wiele.

  Ile kosztuje uczelnię utrzymanie tych zespołów?
  Zbigniew Pilarczyk: Nie ujawniamy takich informacji. Jeśli chodzi o chóry, opłacamy przede wszystkim wyjazdy zagraniczne. Mamy świadomość tego, że aby te zespoły się rozwijały trzeba je prezentować. Przyjęliśmy jednak zasadę, że w danym roku dofinasowujemy wyjazd tylko jednego chóru. A więc jeśli w danym roku wyjeżdża Chór Kameralny to nie wyjeżdża Chór Uniwersytecki.

  Czy UAM wspiera inicjatywy kulturalne studentów?
  Zbigniew Pilarczyk: W budżecie uniwersyteckim mamy zarezerwowaną pulę pieniędzy na tak zwaną działalność kulturalną studentów.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oj ściemnia

  Jan z Poznania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 9

  Ej Pilarczyk. srutu prutu Na łamach gazety ściemniasz a jak z Tobą rozmawiałem to młodzież miałeś w dużym poważaniu. Ładnie tak ściemniać przed pisarczykami ??

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo