MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minimalne wynagrodzenie wzrośnie od stycznia 2025 - wiemy, ile netto, a ile brutto! [10.06.2024]

OPRAC.:
Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Aktualnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4 242 zł brutto, co przekłada się na 3 222 zł netto. Od 1 lipca 2024 roku kwota ta wzrośnie do 4 300 zł brutto, czyli 3 262 zł na rękę.
Aktualnie minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4 242 zł brutto, co przekłada się na 3 222 zł netto. Od 1 lipca 2024 roku kwota ta wzrośnie do 4 300 zł brutto, czyli 3 262 zł na rękę. PIXABAY
Od stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce zostanie podniesione, co ma znaczący wpływ na sytuację finansową wielu pracowników. Zmiana ta obejmuje zarówno wysokość kwoty brutto, jak i netto, czyli faktyczne wynagrodzenie otrzymywane na rękę po odliczeniu wszystkich obowiązkowych składek i podatków. Wzrost minimalnej płacy ma na celu poprawę standardu życia pracowników najmniej zarabiających, ale jednocześnie wpływa na koszty zatrudnienia ponoszone przez pracodawców. Przyjrzyjmy się szczegółowo, ile wyniesie nowe minimalne wynagrodzenie brutto oraz ile z tej kwoty trafi bezpośrednio do portfeli pracowników w postaci wynagrodzenia netto.

Spis treści

Najniższa krajowa 2025: planowane podwyżki płacy minimalnej

Podwyżka płacy minimalnej w 2025 roku interesuje przede wszystkim miliony pracowników zatrudnionych na umowach o pracę lub pracujących za stawkę godzinową na najniższym poziomie. Wysokość minimalnego wynagrodzenia wpływa również na wiele świadczeń i danin publicznych, takich jak składki ZUS dla niektórych przedsiębiorców.

Do dwóch miesięcy rząd ogłosi nową płacę minimalną, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2025 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wysokość minimalnego wynagrodzenia musi zostać poddana konsultacjom z Radą Dialogu Społecznego do połowy czerwca.

Minister finansów już 30 kwietnia ujawnił, że od 2025 roku planowane są oszczędności w finansach publicznych i gospodarce. Mimo że minimalne wynagrodzenie dotyczy bezpośrednio około 4 milionów pracowników, ma ono znaczący wpływ na cały rynek pracy. Wzrost płacy minimalnej o 700 zł w 2024 roku przyczynił się do wzrostu średniego wynagrodzenia o kilkanaście procent, a po uwzględnieniu inflacji realna średnia płaca wzrosła o prawie 7% w porównaniu do 2023 roku. Minister finansów zaznaczył jednak, że w kolejnych latach nie będzie nas stać na tak wysokie koszty wynagrodzeń w sektorze publicznym.

Choć rząd musi w tym roku zaktualizować przepisy dotyczące ustalania minimalnego wynagrodzenia, dostosowując je do europejskiej dyrektywy, ma na to czas do listopada. Na razie brak informacji o projekcie zmian, dlatego można założyć, że minimalna płaca w przyszłym roku będzie ustalana według obecnie obowiązujących zasad.

Prognozy dotyczące płacy minimalnej na 2025 rok

Jest bardzo prawdopodobne, że w 2025 roku płaca minimalna zostanie podwyższona tylko raz – od 1 stycznia. Taka decyzja może wynikać z obserwowanego spadku inflacji. W styczniu 2024 roku inflacja wyniosła 3,8%, w lutym spadła do 2,8%, a w marcu obniżyła się do 2%. W kwietniu jednak wzrosła do 2,4%. Narodowy Bank Polski zakłada inflację na poziomie 2,5% na cały rok. Choć ekonomiści przewidują ponowny wzrost inflacji od kwietnia, średnia inflacja prawdopodobnie będzie zgodna z celem inflacyjnym NBP.

WJDŹ W GALERIĘ ZDJĘĆ I SPRAWDŹ: kiedy rząd poda wysokość minimalnego wynagrodzenia, obowiązującą od 1 stycznia 2025 roku?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski