Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPK Poznań: Czy będą ulgowe przejazdy dla pełnoletnich uczniów z innych miast? Decyzja w rękach radnych

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Radny Tomasz Lipiński przygotował projekt uchwały, który między innymi przewiduje ulgi dla pełnoletnich uczniów z innych miast
Radny Tomasz Lipiński przygotował projekt uchwały, który między innymi przewiduje ulgi dla pełnoletnich uczniów z innych miast Lukasz Gdak
W Poznaniu uczniowi z innego miasta przysługują ulgowe przejazdy MPK Poznań pod warunkiem, że nie ma skończonych 18 lat. Natomiast, gdy uczy się lub studiuje za granicą na zniżkę w ogóle nie ma co liczyć. Wkrótce może to się zmienić. Decyzja należy do radnych.

Tomasz Lipiński z PO przygotował projekt uchwały, który ma trafić na najbliższą sesję. – Przewiduje on wprowadzenie ulgowych przejazdów dla pełnoletnich uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy nie są mieszkańcami Poznania, ani miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi oraz dla uczniów i studentów szkół zagranicznych, posiadających legitymację ISIC – tłumaczy T. Lipiński.

W lipcu „Głos” opisał historię maturzystki ze Szczecina, która przyjechała złożyć dokumenty na Politechnikę Poznańską. Choć miała ważną do września legitymację szkolną i bilet ulgowy, to zapłaciła mandat. Z tego samego powodu ukarani zostali też uczniowie z technikum w Chełmie, którzy odbywali staż zawodowy w Poznaniu.

Zobacz też: MPK Poznań: Część uczniów i studentów nie może korzystać ze zniżek w autobusach i tramwajach. Dlaczego?

– Tę kwestię należy uregulować, by przepisy były jednolite – uważa Mateusz Rozmiarek z PiS. I przypomina, że poznańscy uczniowie korzystają z ulgowych przejazdów w innych miastach. – Powinno być ponadpartyjne porozumienie w tej sprawie podobnie, jak stało się z zaproponowanymi przeze mnie ulgami dla doktorantów. Poznań wprowadził je jako ostatni.

Zdaniem Beaty Urbańskiej z Lewicy, obowiązujące w tej kwestii zapisy są absurdalne. – Mówiąc po poznańsku to wstyd i poruta – podsumowuje B. Urbańska.
Lipiński sądzi, że jest to wynikiem niedopatrzenia. Zaprzecza temu Maciej Wudarski, zastępca prezydenta, który jest przeciwny wprowadzeniu tych ulg. Twierdzi on, że brak zniżek dla przyjezdnych uczniów czy studentów jest efektem przemyślanej polityki. Nie znajduje uzasadnienia, by płacili za to poznańscy podatnicy. Tymczasem rodzice Julii, która studiuje w Anglii, tutaj płacą podatki, ale ich córce nie przysługują ulgowe przejazdy po Poznaniu.

Zobacz też: MPK Poznań: Uczniowie mieli ważne legitymacje szkolne, ale zostali ukarani mandatem. Dlaczego? Bo uczą się w Chełmie

Wudarski wskazuje też, że z powodu różnych ulg w komunikacji Poznań traci rocznie ok. 100 mln zł. – Ten sam argument pojawiał się, gdy zabiegałam o bezpłatne przejazdy dla poznańskich uczniów – mówi B. Urbańska. – Prezydentowi Wudarskiemu brakuje dobrej woli, za mało jeździ tramwajami.

POLECAMY:

Test gwary poznańskiej

Czy nadajesz się na prezydenta Poznania?

Stary Poznań na zdjęciach!

Najgłupsze odpowiedzi z teleturniejów

Wszystko o Lechu Poznań

Piękne hostessy z targów w Poznaniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski