Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Rycerskiej miejsca postojowe pozostaną

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Na Rycerskiej miejsca postojowe pozostaną. Planuje się ich przeniesienie na drugą stronę ulicy
Na Rycerskiej miejsca postojowe pozostaną. Planuje się ich przeniesienie na drugą stronę ulicy Adrian Wykrota
Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż Grunwaldzkiej doprowadzi do likwidacji 170 miejsc parkingowych, najwięcej zniknie na Rycerskiej i Iłłakowiczówny! To przedwczesny alarm, wynik nieporozumienia na linii ZDM - PIM. Ile miejsc parkingowych pozostanie będzie wiadomo, gdy powstanie projekt ścieżki wzdłuż Grunwaldzkiej. ZDM zapewnia, że na Rycerskiej miejsca postojowe pozostaną.

Poznańskie Inwestycje Miejskie w ubiegłym tygodniu ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej budowy dróg rowerowych wzdłuż Grunwaldzkiej – do ronda Skubiszewskiego do ulicy Stolarskiej. Jej podstawą jest koncepcja, którą spółce przekazał ZDM.

Jak wynika z ogłoszenia przetargowego przebudowa ma objąć Grunwaldzką, Szylinga, Rycerską, Reymonta, Wyspiańskiego i Iłłakowiczówny wraz z parkiem Manitiusa.

– Koncepcja zakłada likwidację łącznie 170 miejsc parkingowych, w tym 67 przy ul. Grunwaldzkiej oraz 103 przy ul. Rycerskiej i Iłłakowiczówny – poinformował w poniedziałek „Głos” Paweł Śledziejowski, prezes spółki PIM, opierając się na dokumentacji z ZDM.

Te informacje wywołały prawdziwą burzę wśród internautów.

– Likwidację tylu miejsc przewidywał projekt sprzed 14 miesięcy, który w wyniku konsultacji został skorygowany – twierdzi Włodzimierz Nowak, radny Rady Osiedla Grunwald Południe. – Ulica Rycerska miała być wyłączona z projektowania. Tak wynika z finalnych ustaleń z prezydentem Maciejem Wudarskim. I nie przewiduje się na niej likwidacji miejsc postojowych. Podobnie będzie na Iłłakowiczówny, gdzie nie przewiduje się kontrapasa, ale kontraruch. Nie znikną też miejsca postojowe na Grunwaldzkiej od Grochowskiej do Marszałkowskiej.
ZDM przyznaje, że koncepcja drogi rowerowej wzdłuż Grunwaldzkiej obejmuje szeroki zakres. – Dokumentacja projektowa budowy dróg rowerowych wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, która powstanie na zlecenie Poznańskich Inwestycji Miejskich będzie miała mniejszy zakres, obejmujący zasadniczo ul. Grunwaldzką. Ulica Rycerska nie będzie częścią tego opracowania – informuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Przypomnijmy, że nie tylko Rycerska, ale także kilka innych ulic (poza Grunwaldzką) zostało ujętych w postępowaniu przetargowym.

– Zmiany na ulicy Rycerskiej będą realizowane w ramach projektu z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego „Kontraruch rowerowy na Grunwaldzie” – wyjaśnia A. Kaniewska. – Zadanie to obejmuje ustawienie tablic „nie dotyczy rowerów” i nie zakłada zmiany sposobu parkowania i w związku z tym likwidacji miejsc postojowych.

Z koncepcji wynika, że miejsca postojowe zostaną zlokalizowane po południowej stronie ul. Rycerskiej. – To ile miejsc postojowych będzie dostępnych na samej ul. Grunwaldzkiej pokaże dopiero dokumentacja projektowa. Założenia są takie, aby projektowana droga rowerowa w jak najmniejszym stopniu ingerowała w ilość miejsc postojowych – zaznacza A. Kaniewska.

Zobacz też:
Poznań wyłącza sygnalizacje na kilku ruchliwych skrzyżowaniach

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski