Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie cichnie temat likwidacji kliniki chorób tropikalnych w Poznaniu. Lekarze proszą o pomoc posła PiS

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Lekarze z kliniki zwrócili się z prośbą o interwencję do posła PiS.
Lekarze z kliniki zwrócili się z prośbą o interwencję do posła PiS. Łukasz Gdak
Kolejne osoby i instytucje nie wyrażają zgody na decyzje władz Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu o likwidacji Kliniki i Katedry Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych.

Działające w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Katedra i Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych mają zostać przekształcone w pracownię i włączone w Katedrę i Klinikę Chorób Zakaźnych, Hepatologii i Nabytych Niedoborów Odporności w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia.

Z tą decyzją nie zgadzają się lekarze i pacjenci, którzy podkreślają, że klinika była jedną z zaledwie dwóch specjalizujących się w tej dziedzinie klinik w Polsce.

Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj:

Lekarze z całej Polski przeciwni likwidacji kliniki chorób tropikalnych

Teraz do tych apeli dołączyli przedstawiciele innych instytucji w Polsce.

– Takiego dorobku niweczyć się nie powinno – komentuje dr hab. Joanna Hildebrand, Prezes Polskiego Towarzystwa Parazytologicznego.

– W świadomości środowiska lekarskiego, a także osób związanych z parazytologią, także nas nauczycieli akademickich, to właśnie ośrodek poznański i gdyński kojarzą się od wielu lat z chorobami tropikalnymi i medycyną podróży. Nie możemy zgodzić się z tym, że nie ma znaczenia czy klinika będzie autonomiczna czy nie, czy jej nazwa będzie czy nie informacją wprost o specjalności jaką się zajmuje zespół tam pracujący.

Wtóruje jej prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży prof. Krzysztof Korzeniewski:

– (Przeniesienie Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Poznaniu - przyp. red.) wiąże się bezpośrednio z likwidacją zasłużonej dla Wielkopolski i kraju jednostki tropikalnej poprzez zmianę profilu hospitalizowanych pacjentów, rozpadem zespołu specjalistów medycyny tropikalnej o ogromnym doświadczeniu klinicznym zdobytym za granicą, a także bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia pacjentów powracających ze strefy klimatu gorącego z chorobami z powodu znacznego opóźnienia procesu diagnostycznego i terapeutycznego chorób tropikalnych.

Przedstawiciele kliniki apelują do posła PiS z prośbą o interwencję

Lekarze z kliniki z prośbą o interwencję zwrócili się do posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego, przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

– Jako wieloletni kierownik Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych zwracam się do pana posła z ogromną prośbą o poparcie i wszczęcie działań mających na celu niedopuszczenie do likwidacji tej zasłużonej dla kraju, Wielkopolski i uczelni jednostki tropikalnej – apeluje w liście prof. Jerzy Stefaniak, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych.

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

Poseł Wróblewski: Liczymy na refleksję

Poseł PiS w rozmowie z nami podkreśla, że jego zdaniem plany władz uczelni dotyczące kliniki są niezrozumiałe.

– Decyzja Uniwersytetu Medycznego jest nagła i niekonsultowana ze środowiskiem. Dlatego też zorganizowałem w Sejmie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Zintegrowanego Szpitala Klinicznego w Poznani. Decyzja dezintegruje lekarzy, pracowników i ludzi związanych z kliniką, jak np. z jednej z najważniejszych polskich instytucji niosących pomoc humanitarną Redemptoris Missio – komentuje poseł PiS.

– Mam nadzieję, i taka jest nadzieja i prośba wszystkich, że jednak władze Uniwersytetu Medycznego rozważą tę sprawę, wycofają się z tej decyzji i uwzględnią głos społeczny. Jeśli się nie uda, to oczywiście będziemy podejmować dalsze działania. Ale uważam, że byłby to jakiś paradoks. Przyznanie Uniwersytetowi Medycznemu 520 mln złotych na budowę nowego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego miało służyć do tego, aby nie ograniczać, a żeby rozwijać poznańską i polską służbę zdrowia. Szkoda byłoby to, co w Poznaniu przez 60 lat wypracowano w Katedrze i Klinice Chorób Tropikalnych stracić. Stąd wszyscy liczymy na refleksję – dodaje.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Szpital Rehabilitacyjny w Miłowodach był miejscem, do którego zjeżdżali pacjenci z całego województwa. Po kilkunastu latach od jego zamknięcia wnętrza opuszczonego budynku mroziły krew w żyłach.  Wybite okna, potłuczone kafelki, porozrzucane dokumenty z danymi pacjentów. Taki widok zastaliśmy w środku. Poznajcie jego historię i zobaczcie zdjęcia --->Czytaj też: Tajemnice poznańskiej synagogi. Hitlerowcy zrobili z niej pływalnię, teraz popada w ruinę. Zobacz, jak wygląda w środku

Opuszczony szpital w Wielkopolsce budzi grozę! Znany w całym...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski