Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Stanisław Nowotny

Marek Zaradniak
Stanisław Nowotny w latach 1974-79 był dyrektorem Estrady Poznańskiej
Stanisław Nowotny w latach 1974-79 był dyrektorem Estrady Poznańskiej Archiwum Andrzeja Kosmali
Odszedł Stanisław Nowotny. Przed laty dyrektor Estrady Poznańskiej i Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych.

W W miniony piątek w wieku 75 lat zmarł Stanisław Nowotny. Studiował prawo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. W latach 1964-69 kierował klubem studenckim od Nowa, który wtedy mieścił się w Poznaniu przy ulicy Wielkiej 1. Od 1970 roku był związany z Estradą Poznańską. Najpierw w latach 1970-74 jako zastępca dyrektora (Zbigniewa Napierały), a w latach 1974-79 był jej dyrektorem. Potem w latach 1979-1991 był dyrektorem Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych. W latach 1993-95 był dyrektorem gabinetu ministra szefa Urzędu Rady Ministrów w rządzie Waldemara Pawlaka, a w latach 1996-1997 był doradcą prezesa Rady Ministrów gdy funkcję tę pełnił Włodzimierz Cimoszewicz. Był także dyrektorem Biura Służby Cywilnej. W ostatnich latach był członkiem zarządu Fundacji Zakłady Kórnickie. Był człowiekiem wielkiej kultury i wiedzy. W pamięci nie tylko Wielkopolan Stanisław Nowotny zapisał się przede wszystkim jako człowiek rozrywki. Był m.in. twórcą Międzynarodowej Wiosny Estradowej, niezapomnianej imprezy artystycznej,która w latach 1976-80 odbywała się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich z udziałem największych ówczesnych gwiazd Europy-Środkowo-Wschodniej.

Ci, którzy go znali wiedzą, że był przyjacielem artystów. To on w kierowanych przez siebie instytucjach opiekę impresaryjną na wzór zachodni. To za jego czasów Krzysztof Krawczyk otrzymał po raz pierwszy szansę zafunkcjonowania na rynkach zachodnich. To za jego czasów rozpoczęły się kariery Alex Band-u i Grupy VOX.

Andrzej Kosmala - dziś menedżer Krzysztofa Krawczyka, niegdyś dyrektor artystyczno-programowy Estrady Poznańskiej tak wspomina Stanisława Nowotnego: Przede wszystkim czuję go jako człowieka niezwykle zaangażowanego w swoją pracę i pasjonata. Przekonałem się o tym w roku 1976 gdy zaproponował mi funkcję swojego zastępcy do spraw artystyczno-programowych. Od tego momentu nie liczyłem godzin i minut w pracy. Stanisław Nowotny, któremu z trudem przychodziło przechodzenie "na ty' mówił: - Panie Andrzeju, my musimy być każdej chwili w gotowości i przede wszystkim artyści muszą czuć naszą opiekę. Nie tylko to, że zarabiają, ale to, że u nas rodzą się pomysły, piosenki, styl w jakim powinni pokazywać się na estradzie i że tu powstają programy. Jako w pierwszej estradzie w Polsce stworzył coś co było w ówczesnych czasach zupełnym novum - impresariat. Estrada Poznańska jako pierwsza w Polsce szyła dla artystów garnitury i sukienki. Taka sytuacja spowodowała nawet konflikt z NIK-iem, bo gdzie indziej artysta ubierał się sam. Tymczasem Estrada Poznańska była jak drużyna piłkarska. Reprezentowała miasto. Tego rodzaju działania sprawiły, że podczas jednego z festiwali w Opolu Stanisław Nowotny odebrał z rąk wojewody opolskiego statuetkę Karolinki dla Estrady za całokształt działań. W tamtych latach Estrada Poznańska to byli Urszula Sipińska, Zdzisława Sośnicka, Krzysztof Krawczyk, Cygański Zespół Pieśni i Tańca Roma, kabaret Tey, Andrzej i Eliza, Homo-Homini, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska i Mieczysław Fogg, który właśnie w Poznaniu miał w 1977 roku premierę swego ostatniego programu z orkiestrą, baletem i starymi filmami. Po premierze Mieczysław Fogg powiedział: takiego show nie zrobił mi żaden z dyrektorów przedwojennych kabaretów. To była także pierwsza Estrada, która wyciągnęła rękę do Cyganów choć bywało, iż kończyło się to pojawiającymi się na biurku Stanisława Nowotnego skargami, że w hotelowych pokojach nie wolno gotować. Przede wszystkim jednak Stanisław Nowotny był obrońcą i mentorem kabaretu Tey. W związku z tym w w każdy poniedziałek był wzywany na rozmowy do gmachu KW PZPR o tym co powiedział Laskowik, a czego nie powinien był mówić. Na zarzuty partyjnych towarzyszy odpowiadał pytaniem: - Towarzysze, a co w tym śmiesznego? On po prostu lubił mieć własne zdanie.
miniony piątek w wieku 75 lat zmarł Stanisław Nowotny. W latach 1974-79 był dyrektorem Estrady Poznańskiej, a potem Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych. Był m.in. twórcą Międzynarodowej Wiosny Estradowej, niezapomnianej imprezy artystycznej, która w latach 1976-80 odbywała się na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski