Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odbiorą bezpłatne przejazdy pracownikom MPK?

Katarzyna Fertsch, Bogna Kisiel
Radny Norbert Napieraj chce znieść bezpłatne przejazdy dla pracowników MPK i ich rodzin
Radny Norbert Napieraj chce znieść bezpłatne przejazdy dla pracowników MPK i ich rodzin Paweł Miecznik
Zlikwidować bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną pracowników MPK i ich rodzin! Projekt uchwały w tej sprawie przygotował Norbert Napieraj, radny Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego.

- Poprosiłem przewodniczącego Rady Miasta, by skierował go do konsultacji klubowych - mówi Norbert Napieraj. - Chciałbym, żeby został także skonsultowany ze związkami zawodowymi. Uważam, że jest to dobry początek zaangażowania się radnych w dyskusję o oszczędnościach. Zamiast krytykować, należy przedstawiać konkretne rozwiązania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Darmocha nie dla ZTM
Co można zrobić kontrolerowi?
Nowe autobusy MPK: małe i średnie

Zdaniem radnego, przywilej bezpłatnych przejazdów budzi wątpliwości natury prawnej, bo jest niezgodny z Konstytucją RP. Na dowód przytacza opinię Centrum Ekspertyz Gospodarczych Fundacji Uniwersytetu Ekonomicznego oraz jednej z kancelarii prawnych. Po drugie, jest jeszcze aspekt społeczny.

- Dlaczego akurat ta grupa ma korzystać z bezpłatnych przejazdów finansowanych z budżetu miasta, a nie spółki? - pyta Napieraj. Gdyby wszyscy uprawnieni skorzystali z tego przywileju, to kosztowałoby to budżet miasta prawie 5 mln zł. Zarząd Transportu Miejskiego szacuje, że korzysta z tego około 30 proc. uprawnionych, za co miasto płaci około 1,5 mln zł.

Tomasz Lewandowski, radny SLD, przypomina, że bezpłatne przejazdy wynikają z układu zbiorowego. - Jeżeli wykreślimy zapis o nich z uchwały, to i tak będą mieli prawo do tego przywileju - tłumaczy Lewandowski. - Wtedy jednak cały ciężar poniesie spółka, kupując te ulgi w ZTM, płacąc podatek VAT, który trafi do budżetu państwa co podniesie koszty funkcjonowania MPK. To się po prostu nie opłaca.

Wojciech Tulibacki, prezes spółki, nie pozostawia jednak złudzeń: jeśli radni odbiorą pracownikom i ich rodzinom prawo do bezpłatnych przejazdów, to ci po prostu je stracą. Przewoźnik nie będzie w stanie "fundować" tego przywileju.

Wszystkie związki zawodowe MPK będą przeciwne odbieraniu ulg

- Ani nasz przyszłoroczny budżet, ani budżety na kolejne lata nie będą w stanie udźwignąć takiego obciążenia - mówi prezes Tulibacki.

Zarówno zarząd spółki, jak i związki zawodowe wielokrotnie podkreślały, jak ważne są bezpłatne przejazdy dla pracowników i ich rodzin. Jest to, przede wszystkim zachęta do podejmowania pracy w MPK. Co więcej, przywilej ten nie jest opodatkowany. - Należy pamiętać, że ludzie, podejmując pracę, biorą pod uwagę także inne uwarunkowania: pakiety socjalne, dodatkowe ubezpieczenia - przekonuje Lewandowski.

- Nie znamy szczegółów projektu uchwały radnego Norberta Napieraja. Mogę jednak stanowczo zapewnić, że wszystkie związki zawodowe będą przeciwne odbieraniu przywileju pracownikom MPK - zapewnia Mateusz Kryzar, reprezentujący związki zawodowe działające w MPK.

Pomysł nie podoba się jednak przede wszystkim pracownikom.

- Inne firmy mają zorganizowane dowozy do miejsca pracy lub refundowane przejechane swoimi samochodami kilometry - mówi jeden z pracowników MPK. - Mam wrażenie, że oszczędności szuka się tylko w MPK: zlikwidowano już ulgi dla emerytów, planowane są zwolnienia, teraz chce się nam odebrać bezpłatne przejazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski