Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piła: Brakuje rodzin zastępczych

Dorota Bonzel
Co roku rodziny zastępcze spotykają się na Płotkach
Co roku rodziny zastępcze spotykają się na Płotkach Fot. Dorota Bonzel
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pile i Ośrodek Adopcyjno - Opiekuńczy w Pile borykają się z ogromnym problemem. Coraz bardziej brakuje rodzin zastępczych, a dzieci odbieranych nakazem sądu jest coraz więcej. Niestety, w obliczu braku rodzin zastępczych trafiają do domów dziecka.

Ideałem byłoby, gdyby w powiecie były rodziny zastępcze w tak zwanym pogotowiu, czyli oczekujące na dziecko i gotowe przyjąć je w każdym momencie. Niestety to na razie marzenia. W powiecie pilskim funkcjonują tylko dwa pogotowia rodzinne: jedno dla dzieci do 10 roku życia, drugie dla starszych. To mało.

Z drugiej strony nie ma jednak się co dziwić, że brakuje kandydatów na stworzenie rodziny zastępczej, bo rzeczywistość nie wygląda tak sielankowo, jak w popularnym serialu "Rodzina zastępcza". Odbierane przez sąd dzieci wiele już w życiu przeszły.

- Serial był przekoloryzowany, pokazał rodzinę idealną. W życiu rzadko się tak zdarza, że dzieci przychodzą do dorosłych ze swoimi troskami i problemami do rozwiązania - tłumaczy Barbara Grenda, dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Pile.

- Trzeba też sobie uświadomić, że w większości rodzin zastępczych umieszczane są dzieci nie są w wieku przedszkolnym, ale są to zbuntowane nastolatki z trudną przeszłością - dodaje Anna Szarzyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile.

Jak to wygląda w praktyce? W ubiegłym roku w powiecie pilskim działało 181 rodzin zastępczych. Kandydatów na stworzenie nowych było zaledwie 10 i wszyscy zrezygnowali jeszcze przed obowiązkowym szkoleniem. Dlatego decyzja o stworzeniu rodziny zastępczej powinna być dokładnie przemyślana.

Resztę zweryfikują urzędnicy, którzy sprawdzą, czy kandydaci mają m.in. dobre warunki socjalne, finansowe i czy są zdrowi. Kandydaci muszą jeszcze przejść rozmowę z psychologiem, a potem ukończyć trzymiesięczny kurs.

- Te wszystkie wymagania są niezbędne, aby uświadomić kandydatom rolę rodziny zastępczej w życiu dziecka, wyeliminować błędy wychowawcze, a przede wszystkim uświadomić, że stworzenie rodziny zastępczej to duże wyzwanie i odpowiedzialność. Ale może przynieść też satysfakcję...

Kandydaci na rodziców zastępczych muszą mieć świadomość, że wychowują nowe pokolenie, a dziecko przesiąknie wartościami, które są wyznawane w ich domu - tłumaczy Barbara Grenda, dyrektor Ośrodka Adopcyjno - Opiekuńczego w Pile.

Mimo tych trudności warto jednak, mając możliwości, pomyśleć o stworzeniu rodziny zastępczej. Może to stać się źródłem wielu radości i autentycznych wzruszeń.

Poza tym, takie rodziny nie są pozostawione same sobie, lecz mogą liczyć na pomoc. Zarówno zastępczy rodzice, jak i dzieci mogą liczyć na pomoc psychologiczną, pedagogiczną i socjalną. Przy PCPR działają grupy wsparcia. Rodzina zastępcza może liczyć na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka (kwoty te wahają się od 658 zł do 988 złotych).

- Wszystkie osoby, które chciałyby stworzyć rodzinę zastępczą, mogą zgłaszać się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pile przy al. Niepodległości 37, tel. (67) 349 12 08 lub do Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Pile, ul. Rydygiera 23, tel. (67) 215 30 41.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski