Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PKP buduje przejścia dla zwierząt - pochylnie dla płazów i kładki dla jeleni stanęły przy trasach z Poznania do Warszawy i do Szczecina

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Jeden z przepustów dla zwierząt pod torami kolejowymi.
Jeden z przepustów dla zwierząt pod torami kolejowymi. plk-sa.pl
Przejścia dla zwierząt przez tory kolejowe budowane są przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Wśród ważnych tras, które już mogą przekraczać jelenie, wilki, łosie, żaby, czy węże, są połączenia Poznań – Warszawa i Poznań – Szczecin.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują specjalne przejścia, przystosowują mosty, sprawdzają trasy zwierząt: tylko w ubiegłym roku ponad sto obiektów zostało dostosowanych do wędrówek zwierząt – informuje Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.. - W 2020 r. dostosowaliśmy 109 mostów, wiaduktów, przepustów, do swobodnego poruszania się zwierząt przy liniach kolejowych. To korzystny dla środowiska efekt inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego. Przejścia dla dużych i małych zwierząt powstały m.in. na trasach Warszawa – Sadowne – Czyżew, Sochaczew – Swarzędz, Warka – Radom, Trzebinia – Oświęcim, Warszawa – Lublin, Trzebinia – Krzeszowice.

Konstrukcje przejść w rejonie wiaduktów nad linią kolejową pozwalają bezpiecznie przekroczyć tory sarnom, wilkom, łosiom, dzikom czy lisom. Dla płazów budowane są przepusty pod torami, ze specjalnymi półkami, ułatwiającymi przechodzenie.

"Jest nie najgorzej biorąc pod uwagę to, jaką mieliśmy zimę". Prezes Wód Polskich o sytuacji hydrologicznej w kraju. Zobacz wideo:

Kolej buduje domki dla nietoperzy

- Na modernizowanej trasie z Warszawy do Poznania przepusty zostały wyposażone w pochylnie dla płazów, które zapewniają zwierzętom przejście przez tory i skarpę – mówi Magdalena Janus. - Pomyślano też o nietoperzach. W części przepustów wybudowano domki. Dla latających ssaków stanowią one schronienie w dzień i są miejscem lęgowym.

Zobacz też: Znaleźli sposób na niszczenie zieleni na Cytadeli - rzucili... kłody kierowcom pod nogi, a właściwie koła

Fotopułapki śledzą zwierzęta

- Tam, gdzie występuje prawdopodobieństwo kolizji zwierząt z pociągami, zwłaszcza gatunków chronionych, przygotowywane są specjalne przejścia – powiedziała Ewa Makosz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. - Dla większości zwierząt linie kolejowe nie stanowią bariery. Potwierdzają to nagrania z fotopułapek i analizy wykonane w ramach monitorowania oddziaływania linii kolejowych na środowisko.

Od 2007 roku wybudowano łącznie 123 przejścia dedykowane wyłącznie dla zwierząt, m.in. na linii z Poznania do Szczecina i trasie Rail Baltica. Stosowane są również dźwiękowe systemy ochrony zwierząt. Ponadto dla potrzeb zwierzęcych wędrówek modernizowane są setki istniejących obiektów.

Zobacz też:

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski