Polscy ochotnicy do Wietnamu

  Polscy ochotnicy do Wietnamu

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Listę ochotników do udziału w wojnie wietnamskiej przekazano do sprawdzenia Służbie Bezpieczeństwa
  1/2
  przejdź do galerii

  Listę ochotników do udziału w wojnie wietnamskiej przekazano do sprawdzenia Służbie Bezpieczeństwa ©Krzysztof M. Kaźmierczak

  Wiadomo, że do Wietnamu wyjeżdżali w czasie wojny polscy obserwatorzy i instruktorzy wojskowi oraz personel medyczny. Do dzisiaj krążą jednak legendy o żołnierzach Wojska Polskiego walczących ramię w ramię wraz z Wietkongiem przeciwko Amerykanom oraz tajnych werbunkach chętnych na wojnę z USA. Dowód na to, że faktycznie szukano ochotników do Wietnamu znalazłem w aktach kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa z lat 60.

  68 gotowych na wojnę

  Werbowaniem zajmowała się Wojskowa Służba Wewnętrzna, kontrwywiad wojskowy PRL. Akcję prowadzono na zlecenie Sztabu Wojskowego w Poznaniu. Do końca września 1966 roku w całej Wielkopolsce znaleziono 68 chętnych do udziału w wojnie w Wietnamie.

  Ochotnicy w większości mieli 25-30 lat. Niemal wszyscy byli rezerwistami. Było wśród nich wielu podoficerów i oficerów, w tym kapitan i major.

  Wszyscy chętni na wyjazd na wojnę zostali sprawdzeni przez SB. Szybko ustaliła ona, że jeden z ochotników z Poznania został w 1952 roku skazany na 2 lata więzienia za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Niemcami.

  Wśród kandydatów z Ostrowa Wlkp. bezpieka odkryła skazanego w 1950 roku przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Poznaniu na 7 lat więzienia za udział w podziemnej organizacji. Wyrok tego samego sądu miał w życiorysie kandydat z Gniezna, skazany w 1951 roku na 6 lat odosobnienia za posiadanie broni i przynależność do nielegalnej organizacji młodzieżowej. W gronie ochotników bezpieka znalazła także jednego swojego informatora.

  Z powiatu poznańskiego na wojnę chcieli jechać m.in. pracownicy MPK i Archiwum Państwowego. Co ciekawe, na liście ochotników był także podporucznik rezerwy odsiadujący wyrok w ośrodku pracy w Mrowinie.

  Powiat Jarocin reprezentował tylko jeden kandydat - piekarz. Znacznie więcej ochotników było w Pile, w tym aż pięciu pracowników tamtejszych ZNTK.

  Z terenu powiatu kaliskiego do Wietnamu byli gotowi jechać np. pracownik tamtejszej wytwórni fortepianów, ratownik wodny i oficer Milicji Obywatelskiej.

  Zgłosiłem się dla żartu
  Z Leszna zgłosili się na wietnamską wojnę m.in. chirurg z miejscowego szpitala i Jerzy Satanowski, obecnie znany kompozytor i dyrygent.

  - Mówi pan, że ja jestem na liście ochotników do Wietnamu. Już o tym zapomniałem. Zgłosiłem się wraz z kolegami z naszego zespołu "Następcy". Nie wiem dlaczego przyszło nam to wtedy do głowy. Ale to był tylko taki żart - zapewnia Jerzy Satanowski.

  Twierdzi, że po zgłoszeniu nie był już nigdzie wzywany. Kompozytor nie przypomina sobie skąd dowiedział się, że wojsko poszukuje ochotników. Więcej pamiętają dwaj inni zwerbowani, do których udało mi się dotrzeć. Obaj zastrzegli, by nie podawać ich personaliów.

  - Byłem wtedy krótko po odbyciu zasadniczej służby wojskowej. Przyszli do mnie dwaj z WSW. Wystraszyłem się najpierw, bo pomyślałem, że może czymś podpadłem w wojsku. Oni jednak tylko zapytali czy nie chciałbym wrócić do służby. Nie chciałem, ale na wszelki wypadek powiedziałem, że czemu nie. Uśmiechnęli się i poszli. Potem dostałem wezwanie. Dopiero na spotkaniu dowiedziałem się, że chodzi o Wietnam. Nie potrafię wyjaśnić dlaczego zgodziłem się, że mógłbym tam pojechać - wspomina poznaniak.

  W całej Wielkopolsce znaleziono 68 osób chętnych do udziału w wojnie po stronie komunistycznego Wietnamu Północnego

  - O możliwości wyjazdu dowiedziałem się na zebraniu partyjnym w moim zakładzie. Zgłosiłem się, bo pomyślałem sobie, że to okazja, by zobaczyć trochę świata. Wie pan, człowiek różne głupie rzeczy sobie myśli jak jest młody. A wtedy to się nie wydawało głupie. Wszędzie mówiło się jakie to straszne rzeczy robią Amerykanie tym Wietnamczykom - wspomina inny ochotnik z Wielkopolski.

  Obaj twierdzą, że byli jeszcze wzywani w sprawie wyjazdu do Wietnamu (jeden mówi, że także na komendę milicji). Wypełniali jakieś kwestionariusze. Mieli czekać na decyzję, czy zostali zakwalifikowani, ale odzewu nie było.

  Rodacy na wietnamskim froncie

  Nic nie wskazuje na to, by kogoś z werbowanych wysłano na wojnę. Istnieją wprawdzie pojedyncze relacje rzekomych polskich uczestników walk po stronie Wietkongu, ale podawane w nich okoliczności brzmią niewiarygodnie i nie są niczym potwierdzone. Jedna z nich mówi o 18 polskich pilotach walczących z Amerykanami, z których jeden zestrzelił m.in. superfortecę B-52. Inna o 800-osobowym oddziale, który wrócił zdziesiątkowany do Polski.

  Nie ma żadnych dokumentów dowodzących zbrojnego udziału Wojska Polskiego w wojnie wietnamskiej. Wiadomo jednak, że uczestniczyło w niej wielu Polaków, tyle, że po amerykańskiej stronie. Spośród 60 tys. poległych lub zaginionych żołnierzy USA aż kilkanaście tysięcy nosi polskie nazwiska.

  Najsłynniejszym rodakiem biorącym udział w wojnie wietnamskiej był potomek polskich emigrantów, Donald Kutyna. Jako pilot wziął udział w 120 misjach bojowych. Latał myśliwcem bombardującym F-105 Thunderchief, którego kadłub był ozdobiony polskim godłem, a na wlotach powietrza do silnika maszyny wymalowany był napis "Polish Glider" ("Polski Szybowiec").

  Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Donald Kutyna zrobił błyskotliwą karierę w armii. Dosłużył się stopnia generała i funkcji szefa Centrum Obrony Amerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD). Samolot, którym Kutyna latał na Wietnamem przed kilkoma laty trafił do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

  Nasi rodacy walczyli jednak nie tylko w amerykańskich mundurach. W wojnie w Wietnamie wzięło także udział kilkuset żołnierzy polskiego pochodzenia służących w australijskim kontyngencie lotniczym wspierającym wojska USA.

  Wojna wietnamska
  1954 Podział Wietnamu na komunistyczną Demokratyczną Republikę Wietnamu - Wietnam Płn. oraz antykomunistyczną Republikę Wietnamu (Południowy).

  1957 W Wietnamie Płd. powstaje Wietkong - komunistyczne oddziały partyzanckie.

  1961 Początek zaangażowania USA w pomoc dla Wietnamu Południowego.

  1964 Starcie niszczyciela USA z kutrami torpedowymi Wietnamu Płn. - Amerykanie rozpoczynają bombardowania portów DRA.

  1968 Tet partyzanci i wojska komunistyczne zajmują Hue, jedno z najważniejszych miast Republiki Wietnamu. Masakra cywili, wśród kilku tysięcy ofiar byli Amerykanie, Francuzi i Niemcy. Miesiąc później żołnierze USA zabili kilkuset mieszkańców wioski My Lai.

  1969 Amerykanie rozpoczęli stopniowo wycofywać swoje wojska z Wietnamu.

  1975 Ofensywa Wietnamu Północnego zakończona opanowaniem Sajgonu.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie prawda

  byłem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie prawda, każdy może przeczytać, że napis jest inny

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy można gdzieś sprawdzić nazwiska na liście ochotników

  syn walczącego (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Czy można gdzieś sprawdzić nazwiska na liście ochotników - mój tata jako ochotnik do wojska w stopniu szeregowego w 65 roku pojechał do ZSRR na aklimatyzacje z stamtąd pod ściśle tajną misją...rozwiń całość

  Czy można gdzieś sprawdzić nazwiska na liście ochotników - mój tata jako ochotnik do wojska w stopniu szeregowego w 65 roku pojechał do ZSRR na aklimatyzacje z stamtąd pod ściśle tajną misją udał się do Wietnamu. Nie wolno o tym było nikomu nic mówić, był to temat tabu. Na chwilę obecną próbuje ustalić jak to faktycznie było. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  B-52

  Artur (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "Jedna z nich mówi o 18 polskich pilotach walczących z Amerykanami, z których jeden zestrzelił m.in. superfortecę B-52."

  Superforteca to były B-29 i B-50.
  B-52 to strato forteca...rozwiń całość

  "Jedna z nich mówi o 18 polskich pilotach walczących z Amerykanami, z których jeden zestrzelił m.in. superfortecę B-52."

  Superforteca to były B-29 i B-50.
  B-52 to strato forteca "Stratofortress".
  Wszystkie B-52 zostały zestrzelone systemami OPL, żaden z innego samolotu ponieważ latały w silnej eskorcie, więc na pewno to bujda.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W Ustianowej pod Ustrzykami Dolnymi stoi pomnik polskich lotników poległych w wojnach 1919-1969

  oto słowo moje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nieoficjalnie dowiedziałem się od mieszkańców Ustianowej, że dotyczy to również kilkunastu polskich pilotów LWP walczących z rozkazu Gomułki po stronie Vietkongu, z których trzech poległo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  polacy w wietnamie

  wk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Slyszalem opowiesc ze polscy opserwatorzy, zapoznawali sie z wieloma amerykanskimi zdobyczami technicznymi w wietnamie np. Radia krotkofalowe, oraz uczestniczyli w przesluchiwaniach amerykanskich...rozwiń całość

  Slyszalem opowiesc ze polscy opserwatorzy, zapoznawali sie z wieloma amerykanskimi zdobyczami technicznymi w wietnamie np. Radia krotkofalowe, oraz uczestniczyli w przesluchiwaniach amerykanskich zolnierzy
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A to nie wszyscy

  Seba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Autor zapomniał o Kubiaku, dezerterze z Legii Cudzoziemskiej który dowodził pułkiem artylerii i ma w Wietnamie status bohatera. Z okazji rocznic na jego grobie kwiaty składaja delegacje nawyższych...rozwiń całość

  Autor zapomniał o Kubiaku, dezerterze z Legii Cudzoziemskiej który dowodził pułkiem artylerii i ma w Wietnamie status bohatera. Z okazji rocznic na jego grobie kwiaty składaja delegacje nawyższych władz panstwowych Wietnamu, co nawet mieliśmy okazję ogladać w naszej TV ! zwiń


  Zdjęcie autora komentarza
  autor nie zapomniał :)

  Krzysztof M. Kaźmierczak

  Zgłoś naruszenie treści

  Artykuł jest wyłącznie o werbowanych w Polsce ochotnikach na wojnę w Wietnamie. Kubiak do nich nie należy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo