Powiat poznański: Bogaci remontują pałace, wszyscy dbają o szkoły

Robert Domżał
Renowacja pałaców, przebudowa stadionu to wydatki, jakie mają być zrealizowane w przyszłym roku z budżetów podpoznańskich gmin.

Budowa linii kolejowej z Poznania do Tarnowa Podgórnego to jedna z tych inwestycji, o których marzy wójt tej podpoznańskiej gminy. Jednak w roku przyszłym najważniejszymi wydatkami będą renowacje aż dwóch pałaców. Zrewitalizowany pałac w Jankowicach ma być siedzibą szkoły muzycznej. Kolejny zabytkowy obiekt, który ma się doczekać odnowy stoi w Lusówku. Na wszystkie wydatki gmina planuje wydać 162 mln zł. Dochody mają być tylko nieznacznie niższe, bo 161 mln zł.

Przebudowa okolic dworca

Sąsiednia gmina Rokietnica szacuje dochody na poziomie 45 mln zł, a wydatki na około 47 mln zł. Rozbudowa gimnazjum ma kosztować 2 mln zł. Największy nacisk ma być jednak położony na rozbudowę dróg, co wyraża siękwotą 6,5 mln zł. Gmina liczy też na przebudowe węzła komunikacyjnego przy dworcu kolejowym. Ma to być inwestycja wspólna z powiatem oraz w oparciu o pieniądze z Unii Europejskiej.

Największy deficyt
W gminie Dopiewo dochody planuje się na około 80 mln zł. Wydatki mają być o 15 mln zł wyższe. Za 6,7 mln zł ma być rozbudowana Szkoła Podstawowa w Dąbrówce, a 8 mln wydane na budowę gimnazjum w Dopiewie. Kostrzyn planuje dochody wyższe od wydatków. Nadwyżką - 665.000 - spłaci raty kredytu. A wydatki Kostrzyna wyliczono na 43 mln 354 tys. zł

Projekt rozczarowuje

Grzegorz Wojtera, wójt Suchego Lasu mówi, że wydatki przyszłorocznego budżetu szacowane są na 128 mln zł. Gmina planuje budowę szkół w Golęczewie i w Biedrusku.

- Mamy problem, bo nie wiadomo, jakie budynki projektować. Rząd musi jaśniej określić swoje zamierzenia w kwestii oświaty. W dalszym ciągu będziemy mieli najniższą w kraju stawkę podatku od środków transportu - dodaje wójt.

W roku przyszłym rozpocznie się ponadto budowa kanalizacji sanitarnej w Golęczewie oraz Zielątkowie. - Nie jestem w pełni zadowolony, z obecnego projektu budżetu, bo wnioski złożone przez Chludowo nie zostały uwzględnione. Będę interweniował, ale pewnie nie wszystko z tych rzeczy jakie chcieliśmy, uda się teraz umieścić w budżecie - mówi Zbigniew Hącia.

Również ponad 100 mln zł a dokładniej 113 mln zł planuje wydać w przyszłym roku gmina Kórnik. - Inwestycji mamy aż 70, ale nie są tak wielkie jak w poprzednim roku. Jedną z większych jest dokończenie kompleksu oświatowego w Kamionkach, na który wydamy około 15 mln zł - mówi Jerzy Lechnerowski, burmistrz Kórnika.

Sztuczna trawa na stadionie

W Swarzędzu dochody mają wynosić 179 mln 245 tys zł. Wydatki oszacowano na 179 mln 690 tys zł. Deficyt swarzędzanie chcą sfinansować obligacjami. Na liście inwestycji też jest rozbudowa szkoły - w Kobylnicy. Przewidywane jest zainstalowanie sygnalizatorów świetlnych przy szkole w Zalasewie. Domagali się tego mieszkańcy.

- Do przebudowy mamy wiele ulic. W projekcie uwzględnione zostały między innymi ul.Dworcowa w Kobylnicy, Jaśminowa w Bogucinie, Transportowa w Garbach, Zachodnia w Swarzędzu, Glebowa w Zalasewie - mówi burmistrz Marian Szkudlarek. Zmienić ma się też stadion, gdzie sztuczna trawa zastąpi naturalną, a obok płyty boiska pojawi się bieżnia.

Wykupią park

Jeden z wyższych budżetów w powiecie mają Komorniki. Dochody szacowane są tam na 99,6 mln zł. Z tej kwoty na inwestycje będzie można wydać 24 mln zł. Najwięcej, bo 10, 1 mln zł na budowę szkoły w Plewiskach. 2, 2 mln zł ma kosztować remont ul. Grunwaldzkiej. Ten gmina wykona z powiatem poznańskim. 1,3 mln pochłonie remont ul. Kolejowej.

- Musimy też zakończyć remonty ulic: Sadowej w Komornikach i Koperkowej w Plewiskach. Pół miliona złotych wyniesie pierwsza rata za wykup parku w Głuchowie – mówi wójt Jan Broda.

Sala sportowa dla dzieci

Stęszew zbuduje salę widowiskowo sportową z pełnowymiarowymi boiskami. Stanie ona przy Szkole Podstawowej w Stęszewie.

- Chcemy też skanalizować Będlewo i Jeziorki – mówi Włodzimierz Pinczak, burmistrz gminy Stęszew. Przyszłoroczne dochody tej gminy to 47 mln zł, a wydatki 49 mln zł.

Wydadzą i zaoszczędzą

Murowana Goślina liczy na dochody rzędu 49 mln zł. Planowane wydatki mają wynosić 54 mln zł. Rewitalizowane będą place i drogi staromiejskie, a wśród nich plac Powstańców Wielkopolskich i ulica Podgórna. Ponadto przewiduje się termomodernizację budynków Gimnazjum nr 2 w Murowanej Goślinie i remizy OSP w Białężynie, gdzie wymieniony zostanie kocioł grzewczy. Modernizacji doczeka się droga z Długiej Gośliny do Łoskonia Starego.

Gmina Kleszczewo przewiduje wydatki na poziomie 27 mln zł oraz dochody o milion złotych mniejsze.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie