reklama

Poznań: Antysemita wygłosi wykład w Muzeum Archidiecezji?

Paulina JęczmionkaZaktualizowano 
Amerykański, katolicki pisarz w czwartek wygłosi w Poznaniu wykład pod kontrowersyjnym tytułem "Seks jako narzędzie kontroli politycznej". Kontrowersje wzbudza jednak nie tylko temat, ale i sam autor, który oskarżany jest o antysemityzm. Do tego, gościć będzie w Muzeum Archidiecezjalnym przy poznańskiej katedrze.

Doktor E. Michael Jones to pisarz, apologeta, redaktor naczelny czasopisma "Culture Wars". Napisał 15 książek m.in. na temat relacji między Kościołem katolickim i judaizmem, a także kulturą świecką. Ostatnia jego publikacja pt. "Libido Dominandii. Seks jako narzędzie kontroli społecznej" dotyczy rewolucji seksualnej.

Uniwersytet Katolicki go nie chciał
I to właśnie ta wydana w Polsce książka będzie tematem wykładów, które dr Michael Jones wygłosi w pięciu miastach Polski, w tym w Poznaniu. Ma być konserwatywnym głosem w gorącej dyskusji o ideologii gender i edukacji seksualnej.

Jednak Michael Jones nie tylko z poglądów na ten temat słynie. W Stanach Zjednoczonych bywa bowiem oskarżany o szerzenie antysemityzmu. W 2008 r., w związku ze skargami organizacji Southern Poverty Law Center, która działa na rzecz ochrony praw obywatelskich, odwołano serię jego wykładów o tworzeniu katolickich wspólnot. Uniwersytet Katolicki w Waszyngtonie, na którym miał gościć m.in. Jones , wydał oświadczenie, że wydaje się, iż prelegenci głoszą poglądy sprzeczne z misją i wartościami uczelni.

Wątpliwości mogła wzbudzać chociażby książka Jonesa "Gwiazda i Krzyż", w której autor opisywał historię relacji pomiędzy Żydami, a ludnością krajów europejskich. "Przyczyn szerokiej w naszej współczesności niechęci do Żydów, mającej swoje tragiczne ekstremum w holokauście, autor upatruje w żydowskim zaangażowaniu we wszelkie rewolucyjne ruchy i spiski w poszczególnych kraj" - czytamy w opisie książki wydanej w Polsce przez wydawnictwo Wektory.

Po aferze na Uniwersytecie Katolickim sam Jones zaprzeczał jakoby był antysemitą czy rasistą. Tłumaczył, że wszystko, co mówi, jest zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego.

Ale kolejne jego wypowiedzi znów budziły kontrowersje. W 2010 r. na portalu Real Jew News ukazał się wywiad (przetłumaczony na język polski przez Olę Gordon i publikowany między innymi na prawicowych stronach internetowych), w którym Michael Jones mówił o "żydowskiej kontroli nad myślą katolicką". Stawiał w nim między innymi tezę, że dialog katolików z Żydami przynosi efekty tylko tym drugim i "stał się synonimem żydowskiego niszczenia nauk Kościoła" oraz że "Kościół albo zachowa jedność, albo utrzyma dobre stosunki z Żydami".

W wywiadzie pada również stwierdzenie, że "Żydzi odrzucili Chrystusa i odrzucając Chrystusa odrzucili Logos, a odrzucając Logos - Syna Bożego dla wszechświata i jego odkupienia - stali się nie tylko jak ujmuje to św. Paweł, "wrogami całego rodzaju ludzkiego", ale wrogami moralnego i politycznego porządku wszechświata".

Jones niszczy dialog?
Czy Archidiecezja Poznańska, w której muzeum odbędzie się jutro wykład Michaela Jonesa, nie obawia się reakcji na spotkaniu z tym kontrowersyjnym pisarzem?

O zdanie chcieliśmy zapytać rzecznika kurii ks. Macieja Szczepaniaka, ale odesłał nas do dyrektora muzeum. A tego nie zastaliśmy. Osoba, która odebrała telefon, zaznaczyła nam, że muzeum tylko udostępnia salę. Organizatorem wykładu jest bowiem Wydawnictwo Wektory, Poznański Klub Polonia Christiana oraz Instytut Ks. Piotra Skargi z Krakowa. Polonia Christiana na nasze pytania odpowiedział krótko - spotkanie z Jonesem nie jest poświęcone antysemityzmowi. Z kolei wydawnictwo zdecydowanie broni swojego gościa.

- Kontrowersje wokół osoby i poglądów doktora Jonesa wytworzyły amerykańskie siły lewicowe, które pomówiły go antysemityzm i rasizm, przypisując mu nieprawdziwe wypowiedzi - mówi stanowczo Wojciech Trojanowski z Wydawnictwa Wektory organizującego wykłady pisarza w Polsce.

I dodaje, że "w USA dyskusje toczą się między trzema nacjami: Żydami, muzułmanami i Anglosasami". - Z każdej strony padają ostre słowa - uważa Trojanowski. - Trzeba jednak rozróżniać, w którym miejscu przekraczają one granice np. antysemityzmu, a kiedy jeszcze nie. Dr Jones jest katolickim uczonym i głosi katolickie poglądy. Nie nawołuje do nienawiści na żadnym tle - zaznacza.

Wydawnictwo podkreśla, że wykłady Jonesa będą dotyczyć wartościowej książki, "w której można poznać historię naszej kultury i wiele faktów na temat rewolucji seksualnej".

Co jednak na to wszystko mieszkający w Poznaniu Żydzi? Są powściągliwi w ocenie. - Nie znam Michaela Jonesa - mówi Alicja Kobus przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu. - Ale słysząc cytaty z jego wypowiedzi, mogę mieć tylko nadzieję, że nigdy go na swej drodze nie spotkam. Taka postawa obraża i niszczy wypracowywany dialog między religiami.

Kobus dodaje, że Żydzi z radością czekają na styczniowe dni judaizmu, które w 1997 r. w polskim Kościele katolickim ustanowiła Konferencja Episkopatu.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 37

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

B
Budrys3

Ten tekst to znakomity dowód, że nienawiść ogłupia. A może po prostu było płatne zlecenie aby dołoży ć komuś kto ma niewygodne poglądy i ma odwagę je głosić? Prawdę zna tylko autorka.

f
fanatyk Lecha Poznań

Polska dla Polaków i tyle w temacie!

P
Polak

Kłopot w tym, że tę błędną definicję Pani wspiera, a obowiązkiem każdej Polki i każdego Polaka jest znać prawdziwe znaczenie terminu "antysemity", czy też "antysemityzmu". Doskonale wyłożył ją wspomniany już tutaj w komentarzach ksiądz prof. Waldemar Chrostowski, a powtórzona ona została także przez dr Jonesa na wykładzie, który tak Panią uwierał. Mówi ona, iż kiedyś antysemitą był ten, kto nie lubił żydów, dziś natomiast i już od wielu lat jest nim osoba, której Żydzi nie lubią. Zachęcam Panią by wziąć sobie te słowa głęboko do serca. A nawet bardzo głęboko.
Tymczasem, co innego znak zapytania dostrzec, a co innego wziąć go pod uwagę. Proszę mi wybaczyć, ale co z tego, że przytacza Pani wypowiedzi organizatorów?! Poza tym, artykuł zawiera bowiem stwierdzenia: "pod kontrowersyjnym tytułem", "kontrowersje wzbudza", "...sam autor, który oskarżany jest o antysemityzm. DO TEGO, gościć będzie w Muzeum Archidiecezjalnym przy poznańskiej katedrze" - (No tak, skandal jak się patrzy! Ach, znów ten wstrętny Kościół!!), "Uniwersytet Katolicki go nie chciał", "Ale kolejne jego wypowiedzi znów budziły kontrowersje" - na punkcie tych kontrowersji to już prawdziwa obsesja, "Wątpliwości mogła wzbudzać chociażby książka...", która mówi m.in, że:
"Przyczyn szerokiej w naszej współczesności niechęci do Żydów, mającej swoje tragiczne ekstremum w holokauście, autor upatruje (no tak, bo to przecież jego wybujałe widzimisię) w żydowskim zaangażowaniu we wszelkie rewolucyjne ruchy i spiski w poszczególnych krajach" - czytamy w opisie książki wydanej w Polsce przez wydawnictwo Wektory." To na wypowiedzi tych organizatorów Pani się teraz powołuje, lecz w artykule niniejszym cytatem miesza ich z błotem. I to wszystko, by pana Jonesa skwitować: "Ale słysząc cytaty z jego wypowiedzi, mogę mieć tylko nadzieję, że nigdy go na swej drodze nie spotkam", oczywiście, opinią nieskalanego autorytetu, istnego monopolisty na prawdę, bo przedstawicielki plemienia żmijowego. I dorzucając jeszcze, że "Kobus dodaje, że Żydzi z radością czekają na styczniowe dni judaizmu...", czyli, że znów ci wstrętni (jednak) antysemici napadają na niewinny, radosny naród żydowski, pragnący przecież jedynie pokoju i pojednania.
I całe mnóstwo stronniczości dosłownie na każdym kroku wprost wylewa się z Pani pracy. Ale powiedzmy sobie wprost. Pisze Pani tak, jak chcą tego Pani zwierzchnicy, a jeśli się Pani nie podporządkuje, to straci Pani tę... ohydną, zakłamaną posadę. Pozostaje mi więc odwołać się do Pani sumienia, ufając, że mimo wszystko jeszcze go Pani nie zatraciła.
Serdecznie Pani dziękuję za wypowiedź.
Pozdrawiam

P
Polak

Przeczytałem, również polecam!

D
Duch Szymona...

Szymon Wiesenthal też był straszliwym antysemitą - jego w końcu wielu Żydów też nienawidziło za to że ujawniał prawdę o nazistowskich zbrodniach i udziale... a nie przepraszam tego mi napisać nie wolno bo razem z E.M. Jonesem i S. Wiesenthalem stanę się antysemitą....

p
paso

Byłem na wykładzie. Człowiek mądry stonowany, mówił bardzo ciekawe rzeczy z historii komunizmu, jego oddziaływania na seksualność człowieka. Więcej rozsądku okazali poznańscy Żydzi, nie atakując kogoś nieznanego, jedynie na podstawie jakiejś medialnej hucpy. Wykazali się większym rozsądkiem i niż Głos Wielkopolski, szukający afery na fali poprawności politycznej. Smutne.

f
fan

Głos Wielkopolski schodzi na psy .....przepraszam pieski .....na pozycje GW

f
f.

"Uniwersytet Katolicki w Waszyngtonie, na którym miał gościć m.in. Jones , wydał oświadczenie, że wydaje się, iż prelegenci głoszą poglądy sprzeczne z misją i wartościami uczelni. " - wydaje się? Czyli to nic pewnego..? A poza tym czy wśród tych prelegentów był również p. Jones?

P
Paula

polecam wywiad rzekę z ks. Chrostowskim "Kościół, Żydzi, Polska" po lekturze której może odróżni pani głoszenie prawdy o tym co złe i podłe od antysemityzmu
- Ks. Chrostowski profesor doktor habilitowany teologii, biblista, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, zaangażowany w dialog katolicko-żydowski. Do roku 1998 współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk .

i
iwo

mój dziadek przed wojną został oszukany przez Żyda na wekslach in blanco czego efektem była nędza czy mówiąc o tym jestem antysemitą

G
Gall tzw. Anonim

Nasuwa się następne pytanie : jakie to szkoły Pani kończyła że nie nauczyły samodzielnie myśleć ? I nie nauczyły kwerendy źródłowej ? Jakie to tuzy dziennikarstwa , wielkie autorytety moralne, mistrzowie pióra , niewyobrażalnej inteligencji , tam nauczały ? Zna kto odpowiedź ? A może za odpowiedź wystarczy że to były uczelnie spoza pierwszej 500 uczelni światowych ? Może po WUML, Trybunie Ludu, W służbie narodu , Żołnierzy Wolności, Gazecie Poznańskiej , Prawdzie, Komsomolcu, a może sam Urban z Passentem ? Zna kto odpowiedź ?

d
doc.FURMAN

Pani Paulino! Jak pani wpadła na to, że ten człowiek to antysemita?? Czy to, że sami Żydzi w USA go nie lubią, czyni z niego antysemitę i upoważnia panią do plecenia bzdur i oczerniania tego człowieka? Tak jak w Kościele Katolickim są obchodzone dni judaizmu, tak niestety w Judaizmie ni ma dni Chrześcijaństwa. Za to właśnie banalne spostrzeżenie Jones został nacechowany jako antysemitnik. Zwykłe świństwo i nikczemność a pani przyjmuje to jako pewnik.
Pani nie jest dziennikarzem. Jest pani manipulatorem obrażającym ludzi i szukającym taniej sensacji.

T
Tomasz

Albo i poniżej dna...

k
kasienka

od jakiego skojarzenia pochodzi staropolskie slowo "JUDZIC"?

k
kasienka

od jakiego skojarzenia pochodzi staropolskie slowo "JUDZIC"?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3