Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Cenna altówka trafiła do Muzeum Instrumentów Muzycznych

Elżbieta Podolska
Altówka wykonana najprawdopodobniej przez słynnego lutnika  Jana Dankwarta w 2. poł. XVII w.  trafiła do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu
Altówka wykonana najprawdopodobniej przez słynnego lutnika Jana Dankwarta w 2. poł. XVII w. trafiła do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu archiwum polskapresse
Altówka z drewna jaworowego, świerkowego i hebanowego, ze smoczą główką wykonana najprawdopodobniej przez słynnego lutnika Jana Dankwarta w 2. poł. XVII w. trafiła do Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu

ZOBACZ TEŻ: Nacenniejszy klawesyn trafił do Poznania

Muzeum posiada jedne z najcenniejszych zbiorów na świecie. Przyjeżdżają je oglądać kolekcjonerzy z całego świata. Teraz będą mieli kolejny powód bowiem trafił do kolekcji wyjątkowy eksponat.

Co ciekawe do tej pory instrumenty sygnowane przez tego lutnika znane były jedynie z przekazów historycznych. Żaden nie pojawił się na rynku. Altówka z poznańskiego muzeum jest pierwszym instrumentem, który można było kupić, a zakup został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak twierdzą specjaliści jest to wysokiej klasy instrument mistrzowski.

- Deprecjacja drewna (kolor drewna, ilość pęknięć i ich rodzaj, obtarcia krawędzi płyt), oraz stan zachowania i rodzaj lakieru wskazują na to, że korpus powstał prawdopodobnie w 2. połowie XVII wieku – mówi Aleksandra Sobocińska, rzecznik Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Rzeźbiona główka może być autorstwa Dankwarta. Jej sposób wykonania wykazuje podobieństwa do elementów innych skrzypiec tych lutników, choć mamy tu do czynienia prawdopodobnie z pierwszą rzeźbioną główką w kształcie smoka.

Poznańskie Muzeum Instrumentów Muzycznych cenione jest na świecie za kolekcję smyczkowych instrumentów szkoły polskiej, obejmująca głównie dzieła dwóch najwybitniejszych rodzin lutniczych, Dankwartów i Grobliczów. To także wyróżnia naszą placówkę na tle innych w Europie. Dlatego muzealnikom tak bardzo zależało na kupnie tego instrumentu, by rozbudować kolekcję.

- Altówka, jeszcze jako własność prywatna, pokazywana była na wystawie „W służbie sacrum...” – dodaje Aleksandra Sobocińska. - Obecnie można ją oglądać na tejże wystawie na Jasnej górze. Od września instrument znajdzie swoje miejsce w kolekcji stałej Muzeum Instrumentów Muzycznych. Opiekunem merytorycznym jest Patryk Frankowski, pieczę nad konserwacją sprawował Piotr Cieślak.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski