Poznań: Fish, czyli muzyka od Marillion do „Weltschmerz”

  Poznań: Fish, czyli muzyka od Marillion do „Weltschmerz”

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W poniedziałek w ramach Głos Rock Festiwalu wystąpi Fish. Muzyk zapowiada, że to jego ostatnia trasa koncertowa

  W poniedziałek w ramach Głos Rock Festiwalu wystąpi Fish. Muzyk zapowiada, że to jego ostatnia trasa koncertowa ©Tomasz Bolt

  W poniedziałek w hali MP2 Międzynarodowych Targów Poznańskich wystąpi Fish. W koncercie z cyklu Głos Rock Festiwal zaprezentuje utwory z płyty „Clutching at Straws” grupy Marillion i kompozycje ze swej nowej płyty „Weltschmerz”.
  W poniedziałek w ramach Głos Rock Festiwalu wystąpi Fish. Muzyk zapowiada, że to jego ostatnia trasa koncertowa

  W poniedziałek w ramach Głos Rock Festiwalu wystąpi Fish. Muzyk zapowiada, że to jego ostatnia trasa koncertowa ©Tomasz Bolt

  W poniedziałek w hali MP2 Międzynarodowych Targów Poznańskich wystąpi Fish, czyli Derek William Dick. Koncert odbywa się w ramach organizowanego przez Agencję Ranus cyklu Głos Rock Festiwal. Ten lubiany i ceniony artysta zaprezentuje w całości wszystkie utwory z płyty „Clutching at Straws” grupy Marillion oraz kilka kompozycji ze swej nowej płyty „Weltschmerz”. Fish twierdzi, że to jego ostatnia trasa koncertowa.

  Zapowiedzią nowego albumu jest wydana we wrześniu EP-ka „A Parley With Angels”. Zawiera trzy nowe utwory „Man With The Stick”, „Little Man What Now?” oraz „Waverley Steps”. Jak powiedział Fish, inspiracją dla stworzenia kompozycji „Man With A Stick”, która pilotuje album, stała się śmierć ojca Fisha w maju 2016 roku.

  - Mój ojciec był silnym, mającym poważanie człowiekiem, ale jego starość okazała się zupełnie inna. Kiedy przekroczył 80. rok życia stał się cieniem tego kim był wcześniej. Kiedy umarł, trudno mi było spojrzeć na jakiegokolwiek człowieka poruszającego się o lasce - mówi Fish.

  Oprócz wymienionych utworów na EP-ce znajdują się cztery starsze kompozycje nagrane podczas koncertu, który odbył się w grudniu ubiegłego roku w Islington Assembly Hall. Supportem poniedziałkowego koncertu będzie Doris Brendel, którą usłyszymy też w chórkach.

  A skoro ma to być ostatnia trasa koncertowa Fisha, to warto przypomnieć, że urodził się on 25 kwietnia 1958 roku w Edynburgu, ale dorastał w pobliskim Dalkeith. Ma o trzy lata młodszą siostrę Laurę. Z pierwszą żoną Tamarą pobrali się w 1987 roku, ale rozwiedli w 2003. Ma z nią córkę, Tarę Rowenę zaliczaną do czołowych modelek szkockich.

  Z drugą żoną - Katherine - ślub wzięli w maju roku 2009, a rozwiedli się dokładnie rok później. Rok temu (14 października 2017) muzyk ożenił się po raz trzeci. Jego wybranka to Simone Rosler.

  Popularność Fishowi przyniosło członkostwo w neoprogresywnej grupie Marillion. Występował w niej w latach 1981-87, ostatecznie decydując się na działalność solową. Od tego czasu nagrał 10 albumów studyjnych i 12 koncertowych.

  Jak dla wielu ludzi z jego pokolenia, na początku inspirację dla niego stanowiły grupy Genesis, Pink Floyd, Moody Blues i Yes. Natomiast inspirację literacką - twórczość Trumana Capote, Roberta Burnsa i Boba Dylana.

  Co ciekawe, ceniony dziś artysta pracował na stacji benzynowej, był ogrodnikiem, a nawet robotnikiem leśnym. Ostatecznie w jego życiu najważniejsza okazała się muzyka. To dzięki niemu grupa Marillion wylansowała takie przeboje jak „Kayleigh”, „Lavender” czy „Incommunicado”.

  Szef polskiego fun clubu Fisha, Marek Cieślak był na jego koncertach w Edynburgu, Liverpool i w Lemington. Tak zachęca do wybrania się na koncert:

  - Dwugodzinne koncerty są przyjmowane pozytywnie, ale na koncertach Fisha zawsze jest dobra atmosfera. Zresztą sam Fish też jest w dobrej formie. Co zrozumiałe, śpiewa inaczej niż 30 lat temu. W programie znajdują się cała płyta „Clutching at Straws” grupy Marillion, trzy utwory zawarte na krążku „The Parley With Angels” i pochodzący także z płyty „Weltschmerz” utwór „The C Song”.

  Elementem wzbogacającym koncert są wizualizacje dotyczące poszczególnych utworów.

  Głos Rock Festiwal - Fish,
  Hala MP2 MTP, ul. Głogowska 14
  15 października godzina 20,
  wejście od godziny 19,
  bilety: 170 zł.

  POLECAMY:  Zobacz też: Magazyn MuzoTok

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo