Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań ma mieć najlepszy transport zbiorowy w Polsce. Będą nowe buspasy, wiaty i rozkład jazdy

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Jedynym z elementów, które spowodują usprawnienie komunikacji autobusowej będzie stworzenie kompleksowej koncepcji buspasów dla całego miasta.
Jedynym z elementów, które spowodują usprawnienie komunikacji autobusowej będzie stworzenie kompleksowej koncepcji buspasów dla całego miasta. Łukasz Gdak
Władze Poznania zapowiadają, że stolica Wielkopolski za kilka lat będzie dysponować najlepszym transportem publicznym w kraju. – Z tego powinni się cieszyć przede wszystkim kierowcy – mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

– Jesteśmy w sytuacji bez wyjścia, dlatego musimy zdecydowanie postawić na transport zbiorowy – tłumaczy Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. I dodaje: W tej chwili w mieście mamy zarejestrowanych ponad 380 tysięcy samochodów, w ostatnich dwóch latach ta liczba zwiększyła się aż o 40 tysięcy. Zwłaszcza Śródmieście nie jest w stanie przyjmować takiej ilości aut.

Więcej buspasów w Poznaniu

Dlatego władze Poznania zapowiadają poważne wzmocnienia transportu publicznego, która za kilka lat - jak twierdzą - ma być najlepszym w kraju. Jedynym z elementów, które spowodują usprawnienie komunikacji autobusowej będzie stworzenie kompleksowej koncepcji buspasów dla całego miasta.

– Dotychczas działaliśmy punktowo, teraz postawimy na podejście systemowe. Analizy punktualności, czy zdarzeń, w których autobusy są blokowane przez ruch samochodowy pokazują, że musimy się tym zająć kompleksowo. Dotyczy to zwłaszcza ścisłego centrum Poznania – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

W tegorocznym budżecie miasta zarezerwowano środki na przygotowanie całościowej koncepcji. Natomiast konkretne działania na ulicach mają rozpocząć się w przyszłym roku. Przypomnijmy, że obecnie w stolicy Wielkopolski znajduje się 10 km buspasów, co stanowi jedynie 2 proc. całkowitej długości sieci komunikacji autobusowej.

Czytaj też: Poznań: Trwa budowa trasy tramwajowej na ul. Unii Lubelskiej. Widać już efekty prac. Zobacz zdjęcia

ZTM chce skupić się także na punktualności i niezawodności transportu publicznego. Dlatego w tym roku jednostka dokona przeglądu siatki połączeń.

– Być może warto będzie ją zweryfikować – zauważa J. Gosiewski. Wiceprezydent Wiśniewski tłumaczy, że pasażerowie problem z taktowaniem zauważają zwłaszcza w sytuacji, w której kilka autobusów pod rząd przyjeżdża na przystanek.

– A później następuje luka. Dlatego musimy zmienić filozofię układania rozkładów jazdy, w taki sposób, by mieszkańcy traktowali komunikację autobusową, jako tę, która ma przede wszystkim służyć dotarciu np. do pętli tramwajowej – stwierdza zastępca prezydenta.

Nowe Tablice Informacji Pasażerskiej

Poprawie atrakcyjności służyć mają również nowe wiaty przystankowe. Ich wymiana rozpoczęła się w lipcu ubiegłego rok. do tej pory postawiono 150 wiat, a do 2025 r. planuje się postawienie 600.

Dyrektor ZTM zapowiada także cyfryzację. Jednym z jej elementów ma być zwiększenie liczby Tablic Informacji Pasażerskiej. Tylko w tym roku ma ich stanąć w mieście przynajmniej 20. Nowością będzie też postawienie specjalnych ekranów na poziomie -1 i -2 ronda Kaponiera, dzięki którym pasażerowie dowiedzą się, jaki tramwaj czy autobus odjedzie z konkretnego przystanku w obrębie całego ronda.

Czytaj też: Poznań: Tramwaj na Naramowice. Jak postępują prace? Zobacz najnowsze zdjęcia z budowy

Cyfryzacja to też wypracowanie strategii poboru opłat i sprzedaży biletów, która będzie mogła zostać wdrożona po 2021 r., kiedy zakończy się okres trwałości projektu PEKA. – W najbliższym czasie zostanie powołany zespół, który zajmie się nowoczesnymi płatnościami – zapowiada dyrektor ZTM.

– Z nadchodzących zmian powinni się cieszyć przede wszystkim kierowcy – podsumowuje M. Wiśniewski.

Zobacz też:

Mandat za jazdę bez biletu autobusem lub tramwajem to spory cios dla portfela. W Poznaniu systematycznie przybywa osób, które piszą reklamację, licząc, że ZTM anuluje karę i w połowie to się udaje - kara zostaje anulowana w całości lub częściowo. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach jest to możliwe. Zobacz ----->

MPK Poznań: Mandat za jazdę bez biletu - co zrobić, żeby zos...

Ciebie też to doprowadza DO SZAŁU? TOP 10 najbardziej WKURZA...

Poród na przystanku, pasażer, który wsiadł do tramwaju obłożony cebulą, bo słyszał, że w czasie mrozów trzeba ubierać się "na cebulkę", szaleniec porywający autobus - w dziejach MPK nie brakuje zdarzeń czasem śmiesznych, czasem wzruszających, a czasem strasznych. Zobaczcie w galerii 15 nietypowych zdarzeń, do których doszło w tramwajach, autobusach i na przystankach ----->

15 nietypowych zdarzeń, które spotkały pasażerów MPK Poznań

Sprawdź też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski