Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Miasto robi interesy z "czyścicielem" kamienic

Błażej Dąbkowski
- Współpraca z pracownikami miejskiej spółki układa nam się bardzo dobrze. Jestem im wdzięczny za udzieloną pomoc - mówi P. Śruba
- Współpraca z pracownikami miejskiej spółki układa nam się bardzo dobrze. Jestem im wdzięczny za udzieloną pomoc - mówi P. Śruba Adrian Wykrota
Urzędnicy postanowili dokonać "zamiany" kamienic w centrum miasta ze spółką reprezentowaną przez "czyściciela" Piotra Śrubę. Tłumaczą to dobrem lokatorów.

W poniedziałek przedstawiciele urzędu miasta podpisali umowę notarialną z cypryjską spółką Stelamor Holdings Limited, reprezentowaną przez Piotr Śrubę, znanego w Poznaniu "czyściciela" kamienic. Chodzi o zamianę nieruchomości stanowiącej własność miasta - kamienicy przy ul. Garbary 67/67a na połowę udziałów w budynku zlokalizowanym przy placu Bernardyńskim 4. To efekt wieloletniego sporu sądowego między spółką zarejestrowaną w Nikozji a urzędem, który toczył przez ponad 4 lata.

Wszystko zaczęło się w momencie, kiedy Stelamor, której pełnomocnikiem jest Piotr Śruba, oskarżony o nękanie lokatorów kamienic przy ul. Niegolewskich i Stolarskiej wykupił połowę udziałów w budynku przy placu Bernardyńskim.

- Spółka zaraz po wykupie udziałów zaczęła się domagać rozliczenia dotychczasowego gospodarowania nieruchomością i wytoczyła proces - tłumaczy Paweł Diakowicz, wicedyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami.

Chodzi m.in. o zlokalizowanie przystanku, który wg Stelamor miał blokować wjazd na podwórze kamienicy. Wytykał też Zarządowi Komunalnych Zasobów Lokalowych, zarządzającemu nieruchomością, zaniedbania wynikające ze stopnia zniszczenia budynku. Wiadomo, że cypryjska spółka domagała się ponad 4 mln zł od miasta, dlatego urzędnicy podjęli z „czyścicielem” negocjacje, by zmniejszyć roszczenia.

- Mieliśmy do wyboru dwie opcje, albo za gotówkę wykupić połowę udziałów od Stelamor, albo dokonać zamiany. Wybraliśmy tę drugą - wyjaśnia P. Diakowicz. Urzędnicy twierdzą, iż zamiany dokonali też w trosce o lokatorów mieszkających w kamienicy przy pl. Bernardyńskim. Obecnie znajdują się tam dwa lokale użytkowe i 34 mieszkalne, z czego 30 jest zasiedlonych.
- Nazwisko pełnomocnika nie było tu dla nas bez znaczenia. Nie chcieliśmy powtórki z ulicy Stolarskiej - podkreśla wicedyrektor WGN.

Kamienica przez pracowników ZKZL w nieoficjalnych rozmowach jest określana jako "problemowa", bowiem część osób mieszka w niej bez tytułów prawnych do lokalu, spora grupa nie reguluje również czynszów. Sam P. Śruba w rozmowie z „Głosem” przyznaje, że satysfakcjonuje go rozwiązanie zaproponowane przez miasto.

- Lokatorzy są bezpieczni, a spółka zyskała budynek, który jest atrakcyjny pod najem - stwierdza. „Czyściciel” czeka w tej chwili na oficjalne wydanie budynku, ZKZL musi to zrobić do 24 czerwca. - Współpraca z pracownikami miejskiej spółki układa nam się bardzo dobrze. Jestem im wdzięczny za udzieloną pomoc - dodaje.

Miasto mimo wszystko będzie musiało Stelamor Holdings wypłacić odszkodowanie, choć dużo niższe, niż początkowo chciała spółka. Dzięki zawarciu ugody ostatecznie wyniesie 367 tys. zł. Z kolei firma reprezentowana przez P. Śrubę dopłaci za kamienicę znajdującą się przy ul. Garbary 2 mln zł.

- Bardzo rzadko udaje się nam sprzedać nieruchomość komunalną po cenie rynkowej, a tak się teraz stało. Oczywiście działania pełnomocnika mogą się nam nie podobać, ale jako funkcjonariusze publiczni nie możemy odmówić obsługiwania żadnego obywatela - podsumowuje Bartosz Guss, dyrektor WGN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski