Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Nowy program Zenona Laskowika czyli powrót do Tey'a sprzed lat

Marek Zaradniak
Zenon Laskowik założył Kabaret Tey w roku 1971 m.in. z Krzysztofem Jaślarem. Przez wiele lat występował też z Bohdanem Smoleniem.
Zenon Laskowik założył Kabaret Tey w roku 1971 m.in. z Krzysztofem Jaślarem. Przez wiele lat występował też z Bohdanem Smoleniem. Dawid Łukasik
20 września w Scenie na Piętrze zobaczymy nowy program Zenona Laskowika "Tey, a było to w roku 1971".

Bywa, że rzeczy niemożliwe stają się możliwe. 20 września Zenon Laskowik zaprasza na nowy program „Tey, a było to w roku 1971”. Odbędzie się ona tam, gdzie 17 września 1971 roku wystartował kabaret Tey, czyli przy ul. Masztalarskiej 8.

Dziś mieści się tu Scena na Piętrze, a wtedy był Teatr Wielki w Podwórzu. Pikanterii nowemu programowi dodaje fakt, że wystąpią w nim ci, którzy znaleźli się w pierwszym, historycznym składzie słynnego kabaretu Tey, czyli: Krzysztof Jaślar, Aleksander Gołębiowski i Zbigniew Górny. Młodsze pokolenie reprezentować będzie Grzegorz Tomczak. Grać będzie zespół Telemenele.
W programie można się spodziewać nawiązań to pierwszego programu sprzed 48 lat, czyli „Czymu ni ma dżymu”, ale także do współczesności.

Sprawdź też:

W tamtych czasach przedstawienia odbywały się w soboty o godzinie 22 i w niedziele o godzinie 16. Bilety kosztowały 30 złotych i, jak pisze Krzysztof Jaślar w swej książce „Kabaret Tey”, rzadko bywało, by sala była pełna. Reżyserował nieżyjący już dziś Piotr Sowiński, a scenografia była autorstwa Andrzeja Kapeli. Na scenie pojawiali się ówcześni poznańscy aktorzy Tadeusz Wojtych, Jadwiga Żywczak, Michał Grudziński i Marian Pogasz, a także młodzi wówczas autorzy muzyki i tekstów Zenon Laskowik i Krzysztof Jaślar. Oprócz nich muzykę komponował Zbigniew Górny, a teksty pisał Andrzej Waligórski.

Spektakl zaczynał się od wyjścia Laskowika przed kurtynę i słynnego „Powitania z kartki”: „Najpierw powiedz im dobry wieczór”. Marian Pogasz brawurowo wykonywał skecz Stanisława Strugarka. Tadeusz Wojtych z Laskowikiem grzebali w koszu z papierami. Spodziewano się ministra, dlatego przeprowadzano próbę powitania go.

Z czasem do słowa Tey oznaczającego w gwarze poznańskiej „ty” dorobiona ideologię. Zwolennicy kabaretu nosili miano teistów, a przeciwnicy ateistów.

Sprawdź też:

Krzysztof Jaślar tak wspomina pierwszą premierę:

- To musiała być sobota, godzina 22.00. Wcześniej nie mogliśmy grać, bo czekaliśmy na aktorów grających w Teatrze Polskim: Jadwigę Żywczak i Tadeusza Wojtycha.

Spektakle „Tey, a było to w roku 1971” rozpoczną się 20 września o godzinie 17.30 i 20.30.

Bilety kosztują 120 zł.

Sprawdź też:

Co nowego w kinach, teatrach, koncertach - zobacz najnowszy przegląd kulturalny:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski