Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Projekt rozwoju Warty już w październiku

ADA
Zakończyły się trzecie i ostatnie konsultacje społeczne w sprawie projektu rozwoju rzeki Warty. Holenderska firma Kuiper Compagnons przedstawiła efekty półrocznej pracy.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku miasto Poznań wraz z trójką zagranicznych partnerów: holenderskimi firmami Kuiper Compagnons i DHV oraz szwedzką Swede Centre zdobył opiewający na 190 tys. euro grant rządu holenderskiego. Drugie tyle miasto otrzyma od firm zewnętrznych. Grant pokryje koszty realizacji projektu rozwoju Warty. Eksperci mają opracować go do jesieni. Od kwietnia przedstawiali efekty swojej pracy podczas konsultacji społecznych.

Do tej pory zaproponowano m. in. budowę osiedla w starym porcie rzecznym na Starołęce, odkopanie starego koryta Warty czy przekształcenie ul. Solnej w zieloną przestrzeń przyjazną pieszym i rowerzystom.

Dyrektor KuiperCompagnons Gijs van den Boomen przedstawił główne założenia projektu.
- Nie dajemy gotowych rozwiązań. Pokazujemy lepsze i gorsze możliwości. Decyzje musi podjąć miasto - mówił Gijs van den Boomen.

Co nowego znalazło się w projekcie? Holendrzy uwzględnili to, co na poprzednich konsultacjach budziło najwięcej emocji - żeglowność rzeki. I zaproponowali dwa rozwiązania: pogłębienie Warty, które kosztowałoby miasto 4 mln zł oraz dodatkowy milion raz na dwa lata.

Drugą możliwością byłoby wybudowanie jazu, czyli konstrukcji, która piętrzyłaby wodę na Warcie. Koszt budowy wyniósłby ok. 160 mln. zł.

- Ponieważ podczas poprzednich spotkań sugerowano nam takie rozwiązanie, rozważyliśmy je. Jednak ja osobiście je odradzam. To ogromny koszt, niewspółmierny do efektów - mówił dyrektor Boomen.

Holendrzy przedstawili też analizę finansową i ekonomiczną projektu. Jak szacują, koncepcja "maksymalnej integracji rzeki z miastem" kosztowałby miasto niemal 1 miliard złotych, jednak w przyszłości przyniosłaby ok. 5 miliardów zysku.

Gotowy projekt miasto otrzyma w październiku. Jak zapowiada Sylwia Stec z biura kształtowania relacji społecznych UM, gdy tylko miasto go otrzyma, rozpocznie konsultacje z radami osiedli. Wdrażanie pierwszych rozwiązań jest możliwe już w 2014 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski