PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Starym Rynkiem zawłądnęli Kresowiacy. Zobacz FILM
Kaziuki: wiele smaków Wilna
Kaziuki 2009 w Poznaniu
Honorowy patronat objęli: ks. arcybiskup Stanisław Gądecki - metropolita poznański, Piotr Florek - wojewoda wielkopolski, Marek Woźniak - marszałek województwa wielkopolskiego i Ryszard Grobelny - prezydent Poznania.
2 marca o godz. 17 w Pracowni-Muzeum Józefa I. Kraszewskiego (ul. Wroniecka 14) odbędzie się otwarcie wystawy z cyklu Kresy w Fotografii Wielkopolan: "Obrazy z życia i podróży - w 200. rocznicę urodzin Józefa I. Kraszewskiego". Będzie można też posłuchać krótkiego koncertu prof. Grażyny Flicińskiej-Panfil i Łukasza Kocura (śpiew), a towarzyszyć im będzie przy fortepianie Michał Karasiewicz. Wystawa czynna będzie do końca marca.
Główne obchody Kaziuka przypadną w niedziele, 4 marca. O godz. 11.30 przed fasadą Ratusza rozpoczną się uroczystości. Tadeusz Jeziorowski i Krzysztof Styszyński zaprezentują zespoły pieśni i tańca ,,Wilia" z Litwy, ,,Wielkopolanie" z Poznania, Orkiestrę Flażoletową ze Swarzędza, "Rożnowianie" z Rożnowa oraz Dynastię Jagiellońską.
W samo południe - po hejnale wileńskim i poznańskim oraz Koziołkach nastąpi paradny przemarsz Orszaku Królewskiego oraz zespołów na scenę, gdzie Gości przywitają Jacek Hałasik i Ryszard Liminowicz. W tym monecie także rozpocznie się Kiermasz Kaziukowy , na którym będzie można kupić: cepeliny, czarny chleb, rękodzieło ludowe, serca kaziukowe, palmy wileńskie, pałuckie i z innych regionów Polski, obwarzanki, karta pocztowa, okolicznościowy datownik.
Jak co roku wręczona zostanie nagroda Żurawiny 2012 Aleksandrowi Kołyszcze Prezesowi Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej.