Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Usuniesz azbest z sowitą dopłatą

Robert Domżał
Jeśli masz na dachu eternit i chcesz się go pozbyć, to teraz możesz jeszcze na tym zarobić. Do wzięcia jest blisko 800 tys. złotych.

Eternitowe płyty, którymi przed wielu laty kryto dachy zawierają szkodliwy azbest. Jest on niebezpieczny dla zdrowia wtedy, gdy płyty są popękane i przez te spękania do powietrza i dalej do płuc przedostają się mikroskopijne włókna azbestu. I właśnie ze względu na szkodliwe właściwości demontaż płyt, a następnie ich utylizację prowadzą wyspecjalizowane firmy. Starostwo Powiatowe w Poznaniu wybrało już firmę, która zajmie się rozbiórką starych poszyć i wywiezie płyty na specjalnie wyznaczone składowisko.

Właściciele domów, którzy chcieliby ubiegać się o dofinansowanie, a mogą uzyskać 70 procent kosztów rozbiórki, powinni zgłosić się w urzędzie gminy, w której mieszkają. Tam muszą pobrać wniosek, wypełnić go i oddać do urzędu do 28 września. Jak mówi Małgorzata, Waligórska, zastępca dyrektora wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego, ważne jest, by ubiegający się o pomoc wypełnili formularze tegoroczne, ponieważ różnią się one od tych z lat poprzednich. Wniosek zweryfikują następnie pracownicy urzędu gminy i prześlą go do Starostwa.

Firma, która wygrała przetarg, otrzyma listę gospodarstw, z których ma usunąć eternit i dotrze do zainteresowanych. Po wywiezieniu szkodliwego materiału musi być spisany protokół odbioru. Jest on podstawą do rozliczenia finansowego. 70 procent należności za usunięcie eternitu płaci Starostwo, 30 procent właściciel budynku. On też musi dopilnować, by otrzymał od firmy dowód likwidacji eternitu na legalnym składowisku.

Tego rodzaju akcja trwa w powiecie poznańskim już szósty rok. Jak na razie zutylizowanych zostało około 15 tysięcy ton azbestu, co według szacunków stanowi około 25 procent znajdującego się w powiecie eternitu.

Jeśli w wyznaczonym terminie nie będzie dostatecznie dużo zgłoszeń, Starostwo Powiatowe w Poznaniu będzie mogło ogłosić kolejny nabór. W nim będą mogły zgłaszać chęć likwidacji szkodliwego poszycia już nie tylko osoby prywatne, ale także firmy z terenu powiatu. Pieniądze na usuwanie eternitu pochodzą z budżetu Starostwa Powiatowego a także z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i z budżetów gmin powiatu poznańskiego.

Idź po pomoc
Wniosek o dofinansowanie likwidacji wyrobów z azbestem musi zawierać
1. imię i nazwisko wnioskodawcy, jego NIP oraz Pesel;
2. adres wnioskodawcy;
3. opis przedsięwzięcia (czy eternit zdejmowany będzie z domu czy budynku gospodarczego, metraż, zakres prac - demontaż, transport, utylizacja;
4. koszt przedsięwzięcia
- ilość wyrobów do demontażu i unieszkodliwienia;
5. uwagi i informacje dodatkowe - stopień zniszczenia; 6. data i podpis wnioskodawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski