W gronie pracowników Volkswagen Poznań, przedstawicieli firmy budowlanej oraz gości zarząd Volkswagen Poznań i dyrekcja zakładu uroczyście zawiesili wiechę na nowo powstającej hali logistycznej w poznańskim Antoninku.

Budowa obiektu znajdującego się po wschodniej stronie ulicy Smołdzinowskiej w Antoninku rozpoczęła się wiosną 2018. W maju wmurowano kamień węgielny. Aktualnie prowadzone są prace wykończeniowe wewnątrz budynku oraz utwardzana jest nawierzchnia na zewnątrz obiektu. W kolejnym kroku rozpocznie się wyposażanie obiektu w infrastrukturę logistyczną.

- Przed dwoma laty rozpoczęliśmy seryjną produkcję craftera w fabryce we Wrześni.

Dziś, w roku obchodów 25-lecia istnienia naszego przedsiębiorstwa, a także w kolejnych miesiącach punkt ciężkości nakładów inwestycyjnych jest ponownie skierowany na zakład w Antoninku - mówi Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Czytaj też: Volkswagen Poznań rozpoczął rozbudowę fabryki w Antoninku. Będą tu produkowane samochody nowej generacji

- Nowa hala logistyczna umożliwi nam integrację powierzchni logistycznych, znajdujących się do tej pory się poza terenem zakładu. Dzięki temu zredukowany zostanie ruch wahadłowy ciężarówek pomiędzy Poznaniem i Swarzędzem. Bezpośrednie połączenie z halą produkcyjną otwiera nam także możliwości wdrożenia innowacyjnych procesów dostarczania materiałów na linie produkcyjne takich, jak autonomiczne transporty między halami - dodał Jörg Pott, kierownik logistyki w zakładzie VW Poznań.

Nowa hala logistyczna będzie miała powierzchnię 46 000 m2, co odpowiada wielkości prawie 6 boisk piłkarskich. Do jej budowy wykorzystano 1450 ton stali, a długość infrastruktury podziemnej (kanalizacja sanitarna, deszczowa, energetyczna) to blisko 6,5 km, co odpowiada odległości pomiędzy fabryką w Antoninku i Starym Rynkiem w Poznaniu. Ilość wody zgromadzonej w 4 zbiornikach dla sieci tryskaczowej to ok 2 500 000 litrów. Taka ilość pozwoliłaby na wypełnienie pełnowymiarowego basenu olimpijskiego o długości 50 m, szerokości 25 m i głębokości 2 m.

Równocześnie z budową zaplecza logistycznego trwa też rozbudowa istniejącej hali spawalni, której docelowa powierzchnia wyniesie 14 400 m². Termin oddania do użytkowania nowego obiektu planowany jest na I kwartał 2019 roku.

W ramach zrealizowanych inwestycji przebudowano także układ komunikacyjny w obrębie osiedla Zieliniec.

Od początku swojej działalności Volkswagen Poznań zainwestował w swoje zakłady ponad 2 miliardy euro. Tylko w 2018 i 2019 planowane inwestycje w nowe hale, maszyny i urządzenia wyniosą blisko 500 mln euro.

Zobacz zdjęcia:
Zobacz galerię

Zobacz też:

Poznań Motor Show 2018 - zobacz wideo: