Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań za pół ceny: Sobotę zacznij od wędrówki po podziemiach [PROGRAM]

Robert Domżał
Zwiedzanie  poznańskich  fortyfikacji przygotowywało wiele stowarzyszeń pasjonujących się historią.
Zwiedzanie poznańskich fortyfikacji przygotowywało wiele stowarzyszeń pasjonujących się historią. archiwum Towarzystwo Miłosników Lubonia
Zabytkowe pojazdy i żołnierze w mundurach z czasów II wojny światowej czekają na poznaniaków przy schronie przeciwlotniczym w Parku Marcinkowskiego. Zwiedzanie możliwe jest z okazji akcji "Poznań za pół ceny", a oprowadzają po podziemiach członkowie grup rekonstrukcyjnych. Wejście do schronu znajduje się przy ul. Powstańców Wielkopolskich.

- Poznań był jedną z najpotężniejszych dziewiętnastowiecznych twierdz w Europie. Umocnienia wzniesiono w latach 1828-1869 – mówi Przemysław Maćkowiak z Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, organizator spacerów po schronie.

W początkowym okresie drugiej wojny światowej Poznań był miastem stosunkowo bezpiecznym, jednak już w maju 1941 roku pojedynczy brytyjski samolot dokonał pierwszego nalotu.

- Kolejne, tym razem o wiele silniejsze naloty przeprowadzono w Wielkanoc oraz Zielone Świątki 1944 roku – opowiada Przemysław Maćkowiak. Mimo, że ich celem były zakłady przemysłowe, bomby spadły także na budynki mieszkalne. Wtedy też rozpoczęto masową budowę schronów przeciwlotniczych, w tym trzy podziemne schrony znajdujące się w Parku Marcinkowskiego. Zamiast jednak oglądać zdjęcia w internecie lepiej przyjść do parku Marcinkowskiego i zobaczyć schron na własne oczy.

Sobota (2 maja)

  • 10:00, 12:00, 14:00 – oprowadzanie po blokhauzie Fortu Colomb oraz schronie przeciwlotniczym (zbiórka przy blokhauzie w Poznaniu przy ulicy Powstańców Wielkopolskich 5 w parku Marcinkowskiego);
  • 11.30-13.30 – swoje książki będzie podpisywał Leszek Adamczewski specjalizujący się w drugowojennej historii Wielkopolski. Będzie między innymi dostępna najnowsza publikacja „Ucieczka przed bombami” (park Marcinkowskiego);
  • 16.00 - spacer wzdłuż dawnego pasa umocnień twierdzy poligonalnej „Od Bramy Berlińskiej do Wildeckiej” (zbiórka przy blokhauzie);
  • 19.00 – 47. Wieczór Historyczny odbędzie się tym razem w gościnnych progach Fort Colomb. W jego trakcie zaprezentujemy unikatową radziecką kronikę filmową z zakończenia walk o Poznań w 1945 roku. Będzie też można obejrzeć materiały filmowe o poznańskich drugowojennych schronach przeciwlotniczych oraz nalotach na miasto zrealizowane przez Rafała Biernackiego z ekipą TVP Poznań w serii programów „Wielkopolska Enigma” przy współpracy z naszym Stowarzyszeniem. Dziennikarz będzie naszym gościem i opowie też o swojej pasji związanej z historią (sala dolna w blokhauzie).

Niedziela (3 maja)
18.00 – 48. Wieczór Historyczny z prelekcją Przemysława Maćkowiaka o poznańskim garnizonie sprzed Wielkiej Wojny (będzie można obejrzeć oryginalne pamiątki z tego okresu czasu). Otwarta zostanie również wystawa fotograficzna ze zdjęciami z naszych inscenizacji w ujęciu fotografów współpracujących ze Stowarzyszeniem: Piotra Cybichowskiego, Marka Krola, Marcina Kubla, Macieja Lipińskiego oraz Piotra Wilczyńskiego (Hyćka w Poznaniu przy Rynku Śródeckim 17)

Warunki uczestnictwa: Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę. Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność, ubezpieczenie we własnym zakresie. Wnętrza schronów są tylko częściowo oświetlone, więc prosimy o zabranie latarek. Przydadzą się również długopisy, gdyż po zakończeniu każdego sobotniego zwiedzania odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o fortyfikacjach.

Atrakcje: Oprowadzanie odbywa się w historycznych mundurach,zobaczyć można obóz wojskowy i zabytkowe pojazdy (w tym jedyny w Polsce Chevrolet Canada C60-S oraz słynna dwójka i pół GMC CCKW 352/353).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski