Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Znęcano się nad psami z koczowiska przy ul. Lechickiej? Prokuratura wraca do sprawy

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Interwencję na koczowisku Fundacja Mondo Cane przeprowadziła w marcu 2017 r. Odebrano wtedy 20 psów.
Interwencję na koczowisku Fundacja Mondo Cane przeprowadziła w marcu 2017 r. Odebrano wtedy 20 psów. Błażej Dąbkowski
Poznańska prokuratura nie przeprowadziła w należyty sposób postępowania dotyczącego znęcania się nad czworonogami, które żyły na koczowisku przy ul. Lechickiej - tak uznał sąd.

W ubiegłym roku informowaliśmy o sytuacji psów żyjących na romskim koczowisku przy ul. Lechickiej. Mieszkańcy Winograd alarmowali o znęcaniu się nad psami. Jeden z nich opisywał sytuację, w której szczeniak został złapany za łapę, a następnie ciśnięty o ziemię.

Czytaj więcej: Chwycił szczeniaka i cisnął nim o ziemię. Gdzie była policja i straż?

Po tej informacji interwencję na koczowisku przeprowadzili inspektorzy z Fundacji Mondo Cane, weterynarz oraz straż miejska.

Poznań: Psy zabrane z koczowiska Romów przy Lechickiej. "Znęcano się nad nimi"

Choć według osób, które w marcu 2017 r. przybyły na koczowisko, czworonogi były skrajnie zaniedbane, to po wszczęciu postępowania przez Prokuraturę Rejonową Poznań Stare Miasto, zostało ono szybko umorzone. Jak się okazało, prokurator prowadzący postępowanie nie przesłuchał istotnych świadków, dlatego adwokat Mateusz Łątkowski, pełnomocnik fundacji, złożył zażalenie.

Na koczowisku nie znęcano się nad psami? Prokuratura umarza

W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto, postanowił, że sprawa ma zostać zbadana jeszcze raz przez prokuraturę. W postanowieniu sądu czytamy: „[...] organy ścigania nie odniosły się do warunków, w jakich przetrzymywane były zwierzęta. Wystarczy nadmienić, że z zeznań […], dokumentacji interwencji z dnia 11 marca 2017 roku, wynikało, że psy przebywały w warunkach im zagrażającym. Wystarczy wspomnieć, że ich legowiska były mokre, pokryte odchodami, krwią, zapleśniałym kałem. Zwierzęta nie miały dostępu do wody. Agresywny samiec był przywiązany do budy łańcuchem okręconym wokół szyi bez obroży. Pozostałe psy bądź biegały luzem, bądź zamknięte były w nieprzystosowanych ku temu pomieszczeniach. Nie przeprowadzono dowodów, które mogłyby to podważyć”.

Sędzia Agata Trzcińska wskazuje także, że konieczne jest nie tylko ustalenie stanu zdrowia psów (pracownik poznańskiego schroniska dla zwierząt, w przeciwieństwie do weterynarza, który brał udział w interwencji, zeznał, że czworonogi były w dobrej kondycji), ale także warunki przetrzymywania. Dodaje też, za znęcanie się nad zwierzęciem należy uznać nie tylko bicie, czy głodzenie zwierząt, ale także niezapewnienie im właściwych warunków do życia.

- Jestem rad, że sąd w całości uznał za słuszne stanowisko zaprezentowane przeze mnie w zażaleniu. Prokuratura nie przeprowadziła w należyty sposób postępowania, a przez to wydała wadliwe postanowienie, na co wraz z przedstawicielami fundacji nie mogłem się zgodzić - komentuje adwokat Mateusz Łątkowski.

Zobacz też:

Dantejskie sceny uśmiercania świń przy użyciu młotka nagrano w jednej z ferm trzody chlewnej w powiecie szczecineckim. Sprawą zajmuje się prokuratura.Kilkuminutowego filmu nagranego komórką nie sposób obejrzeć w spokoju. Głuchy odgłos młotka uderzającego o czaszkę, przerażający kwik zabijanych w ten sposób świń, które padają w końcu na podłogę chlewni zalanej krwią. Czytaj dalej >>>

Horror na fermie w pow. szczecineckim. Młotkiem katowali świ...

Policyjna wizja lokalna na Starołęce, gdzie zabito szczeniaki - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski