Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaniacy mogą zdecydować o zmianach w Poznaniu. Jak zgłosić swoje uwagi?

Alicja Durka
Alicja Durka
W studium zaplanowano rozbudowę tras pieszych i rowerowych między klinami zieleni. Nowe studium zakłada także równoległy rozwój oferty sportowo-rekreacyjnej.
W studium zaplanowano rozbudowę tras pieszych i rowerowych między klinami zieleni. Nowe studium zakłada także równoległy rozwój oferty sportowo-rekreacyjnej. Robert Woźniak
Mieszkańcy Poznania mogą już zgłaszać swoje uwagi do nowego studium. Dzięki właśnie rozpoczętym konsultacjom społecznym mają szansę współtworzyć Poznań.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania jest dokumentem, który określa kierunki zmian w mieście. Wskazuje też kierunki zagospodarowania terenu i informuje o potencjalnym przeznaczeniu gruntów w przyszłości. To też kluczowy dokument dla planów miejscowych, które ustalane są właśnie na podstawie studium. Co ważne, nie jest wiążące dla decyzji o o warunkach zabudowy. Lokalizacja budynków mieszkalnych nie może być sprzeczna ze studium.

To ważne decyzje, które będą miały wpływa na plany miejscowe opracowywane m.in. na podstawie studium. Poprzednie zostało uchwalone jeszcze w 2014 roku, ale obecnie wymaga dostosowania do dzisiejszych potrzeb miasta i jego mieszkańców.

Mieszkańcy Poznania mogą zgłaszać uwagi

Obecnie trwa drugi etap konsultacji społecznych. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi od 1 kwietnia do 6 maja. Opinie można wysyłać drogą tradycyjną, na adres Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, przy ul. Za Bramką 1, 61-842 Poznań lub na adres [email protected]. Wątpliwości można też zweryfikować pond numerem telefonu: 616 396 460 w punkcie informacyjnym.

Kolejnym etapem, który zacznie się już 7 maja, będzie opiniowanie i uzgadnianie. Ostatecznie, Rada Miasta Poznania będzie zobowiązana do uchwalenia nowego projektu studium.

Według założeń twórców, Poznań ma być dostosowany do zmieniających się warunków klimatycznych w kraju i na świecie. Stąd też w projekcie duży nacisk na zbiorniki retencyjne, likwidowanie tzw. wysp ciepła oraz zwiększenie powierzchni terenów zielonych.

– Chcemy stworzyć nowe parki o powierzchni ok. 5 tys. mkw. tak, żeby każdy mieszkaniec w niedużej odległości, do kilkuset metrów, miał dostępną taką przestrzeń, żeby mógł wypocząć

– zapowiadał Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Rozbudowane mają również zostać także trasy piesze i rowerowe między klinami zieleni. Nowe studium zakłada także równoległy rozwój oferty sportowo-rekreacyjnej. Podobnie jest z budowaniem miasta małych odległości, co ograniczy konieczność częstego przemieszczania się, a co za tym idzie, zmniejszenie śladu węglowego mieszkańców, którzy najważniejsze potrzeby załatwią w swojej okolicy.

Wielka budowa tramwaju na Naramowice zbliża się do końca. Największa inwestycja komunikacyjna prowadzona w Poznaniu w ostatnich latach przeszła już pozytywnie pierwsze testy. Uruchomienie regularnych kursów z pasażerami na całej trasie nastąpi najpóźniej do końca maja. - Natomiast do jesieni prowadzone będą jeszcze prace wykończeniowe w zakresie układu drogowego – zapowiada Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. Jak wielka budowa prezentuje się z lotu ptaka? Zobacz najnowsze zdjęcia --->

Tak prezentuje się największa inwestycja w Poznaniu z lotu p...

Jak wygląda Poznań z lotu ptaka? Dzięki użytkownikom Instagrama nie musimy wsiadać do samolotu, by się o tym przekonać. Wielu z nich chętnie publikuje swoje klimatyczne zdjęcia uchwycone przy pomocy drona. W galerii zebraliśmy najciekawsze. Poznajesz te miejsca? Zobacz zdjęcia --->

Poznań z drona. Zobacz piękne zdjęcia z Poznania uchwycone p...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski