Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańska archeolog, "królowa dynastii Piastów" z nagrodą Lednickiego Orła Piastowskiego. Prof. Hanna Kóčka-Krenz uhonorowana

OPRAC.:
Mikołaj Woźniak
Mikołaj Woźniak
Prof. Hanna Kóčka-Krenz odebrała nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego.
Prof. Hanna Kóčka-Krenz odebrała nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego. Przemysław Stanula
Prof. Hanna Kóčka-Krenz, znana poznańska archeolog została uhonorowana nagrodą Lednickiego Orła Piastowskiego. Wyróżnienie otrzymała z rąk m. in. byłego rektora UAM. W laudacji określono ją jako "panującą w Poznaniu królową dynastii Piastów".

Nagrodę wręczono w środę, 16 września w Sali Lubrańskiego Collegium Minus UAM. Prof. Hanna Kóčka-Krenz otrzymała nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego. W podziękowaniach prof. Kóčka-Krenz przypomniała swoje początku pracy na Lednicy i stwierdziła, że historia zatoczyła koło i po 60 latach "wraca" poprzez nagrodę na Lednicę.

- Niech orzeł nad wami fruwa - zakończyła życzeniami dla Muzeum Pierwszych Piastów.

- Prof. Kóčka-Krenz należy do najwybitniejszych archeologów mediewistów - mówił w laudacji dziekan Wydziału Archeologii UAM, prof. Andrzej Michałowski

.

- Wręczenie medalu będzie uhonorowaniem "królowej" dynastii Piastów, która panuje nam tu w Poznaniu - zakończył swoje wystąpienie prof. Michałowski.

Laureatka otrzymała nagrodę z rąk członków kapituły konkursu - byłego rektora UAM, prof. Andrzeja Lesickiego oraz dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy - prof. Andrzeja Marka Wyrwy.

Prof. Hanna Kóčka-Krenz jest uznanym naukowcem.

- Studia z zakresu archeologii oraz historii sztuki odbyła na UAM w Poznaniu. Zawodową pracę archeologa rozpoczęła w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, następnie została asystentką w Katedrze Archeologii UAM, z uczelnią związana jest do dziś. W 1996 uzyskała tytuł profesora UAM, w 2012 roku tytuł profesora zwyczajnego. Do 2008 roku kierowała Instytutem Prahistorii UAM, w latach 2008-2012 była Dziekanem Wydziału Historycznego, od 2016 roku Dyrektorem Instytutu Archeologii. W latach 2011-2014 pełniła funkcję Prezesa Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk - wylicza Agnieszka Książkiewicz z Centrum Marketingu UAM.

Pani profesor interesuje się średniowiecznym złotnictwem strefy bałtyckiej, początkami średniowiecznego (zwłaszcza wielkopolskiego) budownictwa obronnego oraz architekturą wyznaczającą siedziby pierwszych piastowskich władców. Jednymi z najważniejszych z prowadzonych przez nią prac, były te na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.

Czym jest Lednicki Orzeł Piastowski? To nagroda przyznawana przez marszałka województwa wielkopolskiego od 2009 r.

- Nagroda przyznawana jest za ochronę piastowskiego dziedzictwa kulturalnego oraz wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie poszerzania i upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy - tłumaczy Agnieszka Książkiewicz.

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski