Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracujesz w domu? Czy pracodawca ma się dokładać do kosztów pracy zdalnej? Trwają konsultacje

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Według zapowiedzi szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, praca w domu mogłaby być wykonywana za wspólną zgodą pracodawcy i pracownika...
Według zapowiedzi szefowej resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, praca w domu mogłaby być wykonywana za wspólną zgodą pracodawcy i pracownika... Pixabay
Sytuacja epidemiologiczna wymusza zmiany w dotychczasowym systemie pracy. W wielu firmach, o ile jest to możliwe, pracownicy pracują teraz zdalnie. Pracując w domach, ponoszą dodatkowe koszty, które w trybie pracy stacjonarnej pokrywają pracodawcy. A jednak ci ostatni nie chcą się do rachunków za prąd czy internet dokładać. – Pandemia nie została wywołana przez pracodawców – mówią. Praca zdalna wciąż czeka na kodeksowe uregulowania. Konsultacje trwają.

Obecnie pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej w okresie obowiązywania stanu epidemicznego, stanu epidemii i w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu. W związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem korzystają z tej możliwości chętnie i pracownicy, i pracodawcy. Trudno się temu dziwić, bo w ten sposób nawzajem chronimy swoje zdrowie.

Zobacz też: Podwyżki dla pracowników na pracy zdalnej: Pracodawca dopłaci do rachunków za prąd i internet? O ile wzrośnie pensja?

Tylko pracownicy ponoszą koszty pracy zdalnej

A jednak pracując w domach, to pracownicy nadwerężają swoje domowe budżety ponosząc ponadplanowe koszty dodatkowego zużycia prądu, korzystania z internetu czy przygotowania dla siebie odpowiedniego stanowiska pracy. Czy tak być powinno?

Trwa głosowanie...

Czy podczas pracy zdalnej pracodawca powinien dołożyć się do rachunku za prąd i internet?

Home office w kodeksie zamiast telepracy

Resort pracy projektuje zmiany legislacyjne, które już niedługo mają uregulować pracę zdalną w przepisach. Z Kodeksu pracy ma zniknąć pojęcie telepracy, którą zastąpić ma szeroko pojęta praca zdalna – praca świadczona poza siedzibą firmy w całości lub w części. Jak na razie większość kwestii związanych z home office wzbudza jednak wiele kontrowersji, m.in. BHP i kontrola pracownika oraz rozliczanie jego czasu pracy, ale także jego wynagrodzenie i właśnie rekompensaty ze strony pracodawcy.

Czytaj też: Prawo pracy 2020. Co warto wiedzieć, gdy szukamy nowej pracy?

Pracodawcy protestują przeciw dokładaniu się do pracy w domach

Jeśli nowe przepisy przejdą etap konsultacji i zostaną zaakceptowane przez parlament, praca zdalna wykonywana regularnie poza zakładem pracy ma zostać na stałe wpisana w Kodeks pracy. Na razie konsultacje trwają, a pracodawcy, zwłaszcza przeciw temu ostatniemu zapisowi, protestują.

– Rząd chciałby uregulować pracę zdalną, ale przerzucając koszty pracy w domu na pracodawcę. Pandemia nie została wywołana przez pracodawców, dlatego też nie do końca rozumiemy, dlaczego mielibyśmy pokrywać za państwo koszty pracy zdalnej; to rząd wymusza taki tryb pracy

– mówi Jacek Kulik, wiceprezes Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan.

Czytaj koniecznie: Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop bez jego zgody? Sprawdź, co mówi o tym Kodeks pracy

Jakie zapisy ostatecznie znajdą się w Kodeksie pracy, zobaczymy.

współpraca: Marta Danielewicz

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski