MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawomocne wyroki dla byłych policjantów w Poznaniu. Przypisali przypadkowemu kierowcy uszkodzenia radiowozu

PAP
Policjanci z poznania upozorowali uszkodzenia radiowozu przez przypadkowego kierowcę. Zostali oskarżeni o nadużycie uprawnień.
Policjanci z poznania upozorowali uszkodzenia radiowozu przez przypadkowego kierowcę. Zostali oskarżeni o nadużycie uprawnień. TungArt7 / Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
W Poznaniu zapadł prawomocny wyrok w sprawie byłych funkcjonariuszy policji, w tym byłego naczelnika drogówki, którzy zostali oskarżeni o przypisanie winy za uszkodzenie szyby radiowozu przypadkowemu kierowcy. Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał wyrok sądu I instancji, skazując oskarżonych na karę więzienia w zawieszeniu oraz na grzywny. Ta sytuacja rzuca nowe światło na kwestię zaufania społecznego do organów ścigania i podkreśla wagę odpowiedzialności wśród funkcjonariuszy policji.

Bulwersująca sprawa w poznańskiej drogówce

W maju 2019 roku, funkcjonariusze poznańskiej drogówki stanęli przed problemem uszkodzonej szyby w nieoznakowanym radiowozie. Nie mogąc ustalić sprawcy wśród siebie, postanowili obarczyć odpowiedzialnością przypadkowego kierowcę. Mężczyzna ten, oskarżony niesłusznie, nie przyjął mandatu, co skłoniło prokuraturę do zajęcia się sprawą. Ostatecznie, po długim procesie sądowym, byli funkcjonariusze oraz były naczelnik drogówki stanęli przed sądem, aby odpowiedzieć za swoje czyny.

Podczas wydawania wyroku, sędzia Jarosław Komorowski nie pozostawił wątpliwości co do powagi sytuacji.

- W tej sprawie stawką jest utrata zaufania do całej formacji jako policji – i to jest chyba najistotniejsze – powiedział. Dodał również, że motywacja sądu do uznania oskarżonych za winnych i wymierzenia im kary opierała się na wysokim stopniu społecznej szkodliwości ich czynów. - Legło to u podstaw motywacji sądu przy uznawaniu oskarżonych za winnych i przy wymierzaniu kary.

Takie słowa sędziego podkreślają, że nie chodziło jedynie o uszkodzenie mienia, ale o zachowanie, które podważa zaufanie społeczne do policji.

Kary w zawieszeniu

Wśród skazanych znaleźli się byli policjanci Paweł K. i Maciej K., którzy otrzymali kary 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu oraz grzywny. Ich działania polegały na upozorowaniu zdarzenia drogowego i fałszywym oskarżeniu kierowcy dostawczego busa. Paweł S., oskarżony o nadużycie uprawnień, skazany został na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu i grzywnę za bezpodstawne polecenie przepisania wpisów z kontrolki pojazdu bez adnotacji o uszkodzeniu szyby. Były naczelnik drogówki, Przemysław K., również otrzymał karę ośmiu miesięcy więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę za brak działań mających na celu ujawnienie nieprawidłowości.

Prawomocny wyrok w tej sprawie ma nie tylko wymiar karny dla oskarżonych, ale również symboliczny dla całej formacji policji. Zgodnie z orzeczeniem, wyrok ma zostać podany do publicznej wiadomości, co stanowi jasny sygnał, że takie zachowania nie będą tolerowane. Sprawa ta pokazuje, jak ważne jest utrzymanie wysokich standardów etycznych wśród funkcjonariuszy, aby nie podważać zaufania, jakim społeczeństwo obdarza służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne.

Autorzy: Anna Jowsa, Szymon Kiepel (PAP)

ajw/ szk/ joz/

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawomocne wyroki dla byłych policjantów w Poznaniu. Przypisali przypadkowemu kierowcy uszkodzenia radiowozu - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski