Prokuratura: Gawronik podżegał do zabicia Ziętary. Znamy akt oskarżenia

Łukasz Cieśla
Udostępnij:
W poznańskim Sądzie Okręgowym zapoznaliśmy się z aktem oskarżenia przeciwko Aleksandrowi Gawronikowi ws. podżegania do zabójstwa Jarosława Ziętary. Dziennikarza zabito, bo jak dowodzi prokuratura, zamierzał opisać nielegalne interesy Gawronika. Ten uznał, że "pismaka", "żydka" - tak miał wypowiadać się o Ziętarze - należy zlikwidować. Świadkowie mówią, że Gawronik demonstrował nienawiść wobec dziennikarza i miał mówić, że sam by go zamordował.

Aleksander Gawronik zgadza się na publikację swoich danych. Został oskarżony, że w nieustalonym dniu czerwca 1992 roku nakłaniał ustalone osoby do "skutecznej likwidacji" Ziętary. Prokurator Piotr Kosmaty, z krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej, w akcie oskarżenia opisał ofiarę jako młodego, dociekliwego dziennikarza.

- Zajmował się tropieniem nieprawidłowości w tzw. poznańskiej szarej strefie, w której dochodziło do przenikania się świata przestępczego ze światem biznesu oraz polityki. Dominującą pozycję w tym zakresie posiadali Aleksander Gawronik, M.Ś., W.P., Z.W. (prokurator podaje w akcie oskarżenia ich pełne dane osobowe - dop. red.). Starał się zdobyć informacje i dowody świadczące o licznych nieprawidłowościach mających miejsce w trakcie aktywności tych osób - pisze prokurator Kosmaty w akcie oskarżenia.

Zobacz też:

Jak wynika ze śledztwa, Gawronik miał uznać, że dziennikarz jest niebezpieczny. Bo interesował się powiązaniami biznesu z ludźmi z "instytucji publicznych związanych ze zwalczaniem przestępczości", a konkretniej: korupcją, przemytem spirytusu, przymykaniem na to oczu przez celników.

Z akt sprawy wynika, że przed zniknięciem w dniu 1 września 1992 roku, Ziętara został dwukrotnie pobity. Ale to go nie zniechęciło. Pod Elektromisem mieli go pobić ochroniarze firmy, gdy fotografował samochody wyjeżdżające z jej siedziby. Zniszczyli jego aparat. Napadnięto go też w jego mieszkaniu przy ul. Kolejowej w Poznaniu, a jednym ze sprawców był Maciej B., ps. "Baryła". Również wtedy zabrano Ziętarze aparat i filmy ze zdjęciami, które miał przechowywać... w lodówce. Obecnie "Baryła" to jeden z głównych świadków prokuratury.

Maciej B., ps. "Baryła", odsiaduje dożywocie za zastrzelenie policjanta kojarzonego z grupami przestępczymi. We wrześniu 2012 roku został przesłuchany w sprawie zniknięcia Ziętary. Wtedy i podczas kolejnych przesłuchań powiedział m.in., że w 1992 roku powiedziano mu, że będzie robota na niejakiego Ziętarę, bo ten robi smród wokół różnych firm.

"Baryła" zrelacjonował także spotkanie, do którego miało dojść w czerwcu 1992 roku w firmie Elektromis.

Gawronik, wówczas bardzo bogaty biznesmen, miał wtedy pojawić się w siedzibie Elektromisu wraz z dwoma swoich ochroniarzami z byłego ZSRR. "Baryła", jak twierdzi, został mu wtedy przedstawiony przez Marka Z., pracownika firmy, jako człowiek od "mokrej roboty". Kolejny uczestnik spotkania, Dariusz L., ps. Lewy, słysząc narzekania Gawronika na Ziętarę, powiedział, że dziennikarz dostanie "porządny oklep" od "Baryły".

Gawronik miał wtedy powiedzieć: jaki oklep? On ma być skutecznie zlikwidowany. Biznesmen miał także stwierdzić, że nie będzie nikogo uczył "roboty".

Prokuratura, na podstawie relacji różnych świadków, uznała, że 24-letniego Ziętarę porwali później byli policjanci, którzy przeszli do pracy w Elektromisie. Chodzi o Romana K. (zmarł wiele lat temu w dziwnych okolicznościach), Mirosława R., ps. "Ryba" i Dariusza L., ps. "Lala". Dwaj ostatni są podejrzanymi w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Ziętary, ale na razie nie zostali oskarżenia. Do winy, podobnie jak Gawronik, się nie przyznają.

Ci trzej byli funkcjonariusze, 1 września 1992 roku, udając policjantów, mieli zwabić dziennikarza do samochodu przypominającego radiowóz. Potem Ziętara miał być wywieziony i przez kilka dni torturowany, a ostatecznie zabity przez człowieka ze Wschodu. Wspomniany "Baryła" zeznał, że pokazywano mu później czaszkę, która miała należeć do dziennikarza. W bagażniku swojego audi 80 szczątki dziennikarza miał ponoć wozić jeden z pracowników Elektromisu.

Krakowska prokuratura nadal opiera się na zeznaniach "Baryły", mimo że ten w trakcie śledztwa miał "chwilę słabości".
W akcie oskarżenia pojawia się wątek listu, który w styczniu 2015 roku "Baryła" wysłał do wówczas aresztowanego Aleksandra Gawronika. Twierdził w nim, że śledczy wymusili na nim zeznania. Gdy po tym liście prokuratura wezwała "Baryłę", a ten podtrzymał swoje wcześniejsze zeznania. Stwierdził, że list do Gawronika był wyrazem wzburzenia, wyczerpania psychicznego z powodu braku pomocy policji i prokuratury w uzyskaniu aktu łaski. "Baryła" liczył na opuszczenie zakładu karnego w zamian za pomoc w sprawie Ziętary.

Jednak Gawronik opuścił areszt, a prokuratura powołała biegłego psychologa, który ocenił, że "Baryła" nie ma skłonności do konfabulacji. Zeznania skazanego zostały również potwierdzone przez dwóch policjantów z CBŚ. Obaj w 2011 roku odwiedzili "Baryłę" w więzieniu. Już wtedy przestępca opowiedział im o roli Gawronika w zniknięciu i zabiciu Ziętary. Potem potwierdził to w prokuraturze.

Istotnym dowodem stały się także zeznania Marka Z., byłego pracownika Elektromisu. Na jego posesji, wg jednej z wersji, przetrzymywano dziennikarza. On miał także przedstawić "Baryłę" Gawronikowi podczas spotkania w Elektromisie.

Marek Z. zeznał, że Gawronik miał w swoim otoczeniu trzech ochroniarzy ze Wschodu: Siergieja, Griszę i Saszkę. Nazywał ich ponoć "Afgańcami", "specjalistami". Gdy pokazano mu portret pamięciowy jednego z nich, Z. stwierdził, że właśnie taki mężczyzna towarzyszył Gawronikowi. W rzeczywistości jednak wyglądał "jak zombie", "włosy miał jak słoma". Marek Z. zeznał, że słyszał, jak Gawronik w siedzibie Elektromisu mówił o likwidacji Ziętary, bo ten "wpierd... mu się w interesy".

Były pracownik Elektromisu zeznał ponadto, że to on był jedną z osób, która podając się za policjanta, tuż po zniknięciu Ziętary przeszukała jego biurko w redakcji "Gazety Poznańskiej".

Jednak w lutym 2015 roku Marek Z. odwołał swoje zeznania. Stwierdził, że wcześniej "w miłej atmosferze doszło do nadinterpretacji jego słów". Stwierdził przy tym, że w przeszłości Gawronik trzykrotnie przyjechał do Elektromisu wspólnie z m.in. byłym znanym tenisistą oraz szefem ogólnopolskiej gazety. Prokurator Kosmaty, autor aktu oskarżenia, uznał, że ostatnie zeznania i odwołanie wcześniejszych wypowiedzi przez Marka Z. nie jest wiarygodne. Przede wszystkim dlatego, że wcześniej, podczas różnych przesłuchań, spójnie i logicznie miał opowiadać o roli Gawronika i spotkaniu w Elektromisie.

Zobacz też:

Zeznania złożył też Krzysztof Ł., który w latach 2002-2003, w areszcie w Katowicach, kilkukrotnie siedział w jednej celi z Aleksandrem Gawronikiem, zamieszanym w różne przestępstwa gospodarcze. Z kolei Krzysztof Ł. "cieszył się" sławą wyjątkowo brutalnego przestępcy.

Więzień ten podczas jednego ze spacerów miał obronić byłego senatora przed agresją innego osadzonego, który również pochodził z Poznania. Po tym incydencie Gawronik miał zainteresować się „dokonaniami” swojego „wybawcy”. Gdy wyczytał w jego papierach, że ten siedzi m.in. za bicie i torturowanie ludzi, ponoć obdarzył go zaufaniem. I niebawem, według relacji współwięźnia, Gawronik powiedział, że był taki „żydek”, „pismak”, którego trzeba było zlikwidować, a zrobił to „dżentelmen ze Wschodu”.

Zobacz też:

Biznesmen miał też opowiedzieć w celi, że początkowo lekceważył Ziętary, ale potem zaczął się obawiać, bo ten interesował się sprawą przemytu spirytusu i układem z celnikami. Ziętara miał też ponoć informatora wśród pracowników Elektromisu, co wzmogło strach Gawronika przed ujawnieniem przekrętów i miało przesądzić o losie Ziętary.

Dawny współosadzony Gawronika dodał, że z opowieści poznańskiego biznesmena wynikało, że boi się "Baryły", który dużo wie. Ponoć Gawronik był zainteresowany jego likwidacją.

Świadkiem w sprawie jego również Jarosław S., ps. Masa. Działał w mafii pruszkowskiej, potem został "świadkiem koronnym". "Masa" znał się z Gawronikiem, w latach 90. razem mieli robić różne nielegalne interesy. Podczas pewnej libacji, "Masa", jak twierdzi, w swoim domu skarżył się Gawronikowi na dziennikarzy. Biznesmen miał odpowiedzieć, że on jest specjalistą "od uciszania prasy" i polecić usługi człowieka "od mokrej roboty" - oficera z WSI. "Masa" zeznał, że tematu nie ciągnął, bo on nie chciał atakować prasy.

Aleksander Gawronik nie przyznaje się do winy. Po zatrzymaniu w listopadzie 2014 roku zażądał badania wariografem. Wykazało, jaki pisze prokurator Kosmaty, że Gawronik prawdopodobnie posiada bezpośredni związek z uprowadzeniem i zabiciem Ziętary. Z kolei badanie psychologiczne wykazało, że ekssenator cechuje się inteligencją na bardzo wysokim poziomie. Proces biznesmena odbędzie się w poznańskim Sądzie Okręgowym.

Zobacz też:

Dwa umorzenia
Zniknięciem Jarosława Ziętary dwukrotnie zajmowała się poznańska prokuratura. I dwukrotnie sprawę umorzyła. Dopiero ponad rok po zniknięciu dziennikarza, 6 września 1993 roku, Prokuratura Rejonowa Poznań Grunwald wszczęła sprawę dotyczącą uprowadzenia dziennikarza. Umorzyła ją w marcu 1995 roku "wobec niestwierdzenia zaistnienia przestępstwa". Kolejne śledztwo wszczęto w listopadzie 1998 roku i umorzono po prawie roku. Prokuratura Okręgowa stwierdziła, że Ziętarę zabito, ale sprawcy nie wykryła. Wiele lat później, dzięki staraniom bliskich i znajomych dziennikarza, którzy utworzyli Komitet Społeczny "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary", sprawę wznowiono. Było to w 2011 roku i sprawę przeniesiono do krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej. Doszło do przełomu w śledztwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
karolovec
i po sprawie. bandyci dzialaja w dalszym ciagu.nie chodzi ze to PO czyPSl czy PIS - oni wszyscy po jednych piniadzach. chodzi o to ze demokracja sie nie sprawdza. za wolno reaguje a to ludzi wkurza. bandyta gawronik czy bandyta Schultze czy bandyta Burdzinski nie spotykaja kary a dzialajom dalej.
222
Ten w.p. to zapewne znany wiesiu z okolic ul grunwaldzkiej
g
gostek
Wydaje się, że jakiś urodzaj na ośmiornice, kraby, młoty-rekiny. Tylko przekręty, oszustwa, A jak co wypłynie na wierzch, to specjalista od mokrej roboty załatwia wszystko. Widać jak społeczeństwo jest wpuszczane w kanał...
102
Dominującą pozycję w tym zakresie posiadali Aleksander Gawronik, M.Ś., W.P., Z.W.???????????????
N
NIKT
A CO Z M.Ś.?
T
Ten "kapitalizm" budowali
właśnie tacy osobnicy jak Gawronik,Masa, Siergiej, Grisza, Saszka i wielu, wielu innych POdobnych "biznesmienów" o mentalności Saszki i Griszki.
Jeżeli ktoś sądzi, że coś się zmieniło przez 25 lat "transformacji ustrojowej", to jest w błędzie.
Zmieniają się jedynie przestępcy, metody pozostają bez zmian.
Bywa, że jest jeszcze gorzej. Dzisiejsi przestępcy z PO-PSL już nie tylko kierują całym cyrkiem,
ale tworzą prawo!
Zatwierdzają i ustalają warunki korzystne dla swojej przestępczej działalności.
Z
Zocha
Gawronik nie musi sie obawiac Sadu w Poznaniu! Wymiar Sprawiedliwosci jest dla bogatych, dla biednych sa pogody zle... sitwa w togach nie dopusci do skazania, to bedzie "proces poszlakowy" i wszelkie "niescislosci" i "niedociagniecia" Prokuratury, beda
dzialaly na korzyc oskarzonego (bandyty) szkoda, ze nie rozpoczal sie jeszcze proces(y) wielkich miliarderow i zlodziei, (FOZ,Telegraf,Art-B itp przekrety) nazwiska tych zloczyncow sa znane polskiej "publicznosci" a Kwasniewski jest doradca kogo? sami sobie Panstwo odpowiecie na te pytania! Boze cos Polske?!
h
h
czy bardzo bezczelny?
k
kukuror
Ciekawe ile oberstrażak musiał i musi płacić żeby nadal tak sprawę ukręcać...
A
Amożecki
W Polsce to faktycznie - dużą sprawę z Poznania może prowadzić np. Kraków, dużą sprawę z Krakowa może dobrze prowadzić np. Szczecin, dużą sprawę ze Szczecina- Lublin itd. itd. ..... dlaczego tak jest ? Odpowiedzcie sobie sami !!!
g
gość
Jak można mówić w ogóle o morderstwie skoro nawet ciała nie znaleziono :/
O
Obserwator
Panoe Cieśla , jak zwykle rzetelny )))) ktos slyszal, ktos gada bo z wiezienia ma wyjsc. Co za po......ny kraj, jak sie wycofali to powinna sprawa do kosza iść, a tak naprawde jak by sie teraz Baryle cos stało to tylko prokuratura by zyskała , bo trzymala by sie zeznan ze sledztwa, wiec lepiej panie Gawronik pilnuj pan bezpieczenstwa konfidenta Baryły, bo to prokuratura zyska na tym .
31wB
Jakoś dziwnie napisane. Wiele brakuje Panu do KMK; to przepaść.31
t
tambylec
Specjalista od mokrej roboty z WSI - ktos wie czy to kolejny kolega prezydenta Komorowskiego???
Y
Yogi
żeby seryjny samobójca mógł zamknąć sprawę
Więcej informacji na stronie głównej Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie