Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekształcenia gruntu na własność: Wprowadzą raty?

Bogna Kisiel
Przekształcenia mieszkań na własnościowe: Wprowadzą raty?
Przekształcenia mieszkań na własnościowe: Wprowadzą raty? Grzegorz Dembiński
Mieli płacić po 1,2 tys., a nawet 1,6 tys. zł rocznie za użytkowanie wieczyste. Radni wyciągnęli do nich rękę i rok temu zaproponowali przekształcenie prawa użytkowania wieczystego na własność z 95-proc. bonifikatą. Warunek był jeden: opłatę należy wnieść jednorazowo. Z tej oferty miało skorzystać tysiące spółdzielców z Piątkowa, Jeżyc czy Dębca. Miało, ale nie skorzystało.

- Przy zasadzie wszyscy, albo nikt wystarczy, że jeden mieszkaniec nie złoży wniosku, bo go nie stać na 3 tys. zł, by ponad 100 pozostałych nie mogło dokonać przekształcenia - tłumaczy Ewa Jemielity, radna PiS.

Niektórzy lokatorzy idą do sądu przeciwko swoim sąsiadom. Tak udało się uzyskać korzystny wyrok w przypadku dwóch bloków na os. Batorego, zmuszając opornych do przekształcenia. Jednak w przypadku, gdy taka osoba udowodni, że jej dochody nie pozwalają na wniesienie tych 5 proc. wartości nieruchomości, załatwienie sprawy utknie w martwym punkcie.

Dlatego radna PiS przygotowała projekt uchwały, który umożliwi zapłacenie za przekształcenie we własność w ratach. Budzi on jednak wątpliwości. Po pierwsze takie rozwiązanie nie jest do końca sprawiedliwe wobec tych, którzy już dokonali jednorazowej wpłaty. Po drugie z możliwości rozłożenia płatności na raty mogłyby skorzystać także spółdzielnie mieszkaniowe.

- Spółdzielnie nie są tym zainteresowane - twierdzi E. Jemielity. - Mają już fundusze zabezpieczone na ten cel. Taką deklarację na komisji budżetu złożył prezes PSM. Otrzymaliśmy też pismo z Dębieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

I jest jeszcze kwestia kosztów wpisu do hipoteki, który jest wymagany przy rozłożeniu płatności na raty. Musiałoby go ponieść miasto.

- To jest problem dla miasta - przyznaje Łukasz Mikuła, radny PO. - Myślę jednak, że zdecydowana większość zapłaci jednorazowo, by uniknąć oprocentowania rat.

Radni są zdeterminowani, by ten problem rozwiązać jeszcze w tej kadencji. - Myślę, że jest szansa na kompromis tak, by mieszkańcy zyskali i miasto nie straciło - mówi Adrian Kaczmarek, radny SLD. Natomiast Maciej Przybylak z PRO podkreśla: - Powinniśmy umożliwić mieszkańcom przekształcenie użytkowania wieczystego na własność i rozłożyć płatność na raty.

Radni spotkają się w przyszłym tygodniu, by omówić szczegóły. - Chcemy dopracować projekt uchwały radnej Jemielity od strony prawnej - wyjaśnia Ł. Mikuła. I dodaje, że z rozłożenia opłaty na raty mogłyby skorzystać jedynie osoby w trudnej sytuacji materialnej.

Decyzja w tej sprawie ma zapaść na ostatniej sesji przed wyborami - 4 listopada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski