Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa waloryzacja rent i emerytur 2022: O ile wzrosną od marca emerytury i renty? Ministerstwo mówi o wyjątkowej waloryzacji

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli emerytury i renty większości polskich seniorów, waloryzowane są co roku od 1 marca. Dzięki waloryzacji wysokość świadczeń ma być dostosowana do rosnących kosztów życia
Świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli emerytury i renty większości polskich seniorów, waloryzowane są co roku od 1 marca. Dzięki waloryzacji wysokość świadczeń ma być dostosowana do rosnących kosztów życia Pixabay
Na pewno w przyszłym tygodniu emeryci i renciści dowiedzą się o ile wzrosną ich świadczenia i o ile więcej pieniędzy będą realnie mieli w swoich portfelach. Wszyscy są tym żywotnie zainteresowani, bo zapowiadana waloryzacja ma być rekordowa.

Coroczna waloryzacja świadczeń związana jest z wysokością średniej pensji i z inflacją; dzięki niej wysokość emerytur i rent ma być dostosowana do rosnących kosztów życia. Świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli emerytury i renty większości polskich seniorów, waloryzowane są co roku od 1 marca. Tu więc niespodzianki żadnej nie ma. Tegoroczna waloryzacja, zgodnie z zapowiedziami resortu rodziny, ma być jednak "wyjątkowa". Na jakim poziomie ta jej wyjątkowość się zatrzyma dowiemy się wkrótce.

Trwa głosowanie...

CZY WIEK EMERYTALNY POWINIEN BYĆ WYDŁUŻONY DO 67 LAT?

– Waloryzacja rent i emerytur idzie w kierunku 6 proc., jednak prawdziwy wskaźnik podam w rozporządzeniu po 7 lutego – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. – Myślę, że po 7 lutego będziemy znali dokładne dane i wtedy w przestrzeni publicznej podamy informacje – dodała podczas konferencji szefowa resortu.

Czytaj także: Czy czeka nas emerytalna rewolucja: więcej dzieci wyższa emerytura?

Od czego ten wskaźnik co roku zależy i dlaczego jeszcze go nie znamy? Otóż wskaźnik waloryzacji to nic innego, jak średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, również w poprzednim roku kalendarzowym.

Zobacz również: MAMA 4 PLUS: Sprawdź czy dostaniesz matczyną emeryturę!

Dane do obliczenia waloryzacji podaje co roku prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Do końca stycznia ogłasza on ogólny średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz ten dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów. Do 7. roboczego dnia lutego ogłaszany jest natomiast realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w minionym roku. Obowiązujący wskaźnik waloryzacji emerytur i rent znany będzie więc także teraz dopiero po podaniu przez prezesa GUS realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w 2021 roku.

Sprawdź też: Obecni emeryci dostają wyższe emerytury. Dlaczego?

Na pewno, bo o tym już wcześniej informował resort rodziny, między innymi z powodu wzrostu inflacji, rzeczywisty wskaźnik waloryzacji będzie różnił się od tego prognozowanego. W ustawie budżetowej na 2022 rok Sejm przyjął wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w wysokości 104,89 proc. Minimalna emerytura miałaby więc wzrosnąć o 61,17 zł czyli do kwoty 1312,05 zł. Najprawdopodobniej jednak kwota ta będzie wyższa.

Czy ostateczna decyzja dotyczyć będzie waloryzacji tylko procentowej czy na przykład kwotowo-procentowej tego dokładnie nie wiadomo.

Czytaj koniecznie: Emeryturę po zmarłym emerycie może pobrać rodzina. Kiedy i na jakich zasadach? To trzeba wiedzieć, bo inaczej pieniądze przepadną

Prócz podstawowych świadczeń po waloryzacji wyższy będzie też dodatek pielęgnacyjny czy kombatancki, a także dodatki pielęgnacyjne dla inwalidów wojennych niezdolnych do samodzielnej egzystencji i renta dla inwalidów wojennych.

W tym roku, w kwietniu, miliony polskich emerytów, bez względu na wysokość pobieranych świadczeń, dostaną również 13. emeryturę.

Trwa głosowanie...

Czy emeryci powinni dostawać trzynastki i czternastki?

Jak podkreśla resort rodziny, seniorzy już skorzystali na zmianach wprowadzonych przez Polski Ład. Na podwyższeniu kwoty wolnej od podatku skorzystać miało 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów. Mimo więc wysokiej inflacji – jak podaje portal Business Insider ostatni odczyt GUS pokazał, że w przypadku seniorów inflacja jest nieco mniej dotkliwa, bo wynosi niespełna 5 proc., ponieważ wydatki emerytów zazwyczaj różnią się od wydatków pozostałych konsumentów, seniorzy ten rok mogą zaliczyć do korzystnych dla ich kieszeni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski