Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rezygnacja z konkursu architektonicznego nie jest jeszcze przesądzona. Co dalej z remontem? “W Poznaniu realnie nie ma dworca”

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Ewentualny konkurs architektoniczny objąłby cały teren poznańskiego dworca.
Ewentualny konkurs architektoniczny objąłby cały teren poznańskiego dworca. Adam Jastrzębowski/zdjęcie ilustracyjne
Mimo wcześniejszych zapowiedzi, wciąż brakuje konkretnych terminów realizacji przebudowy poznańskiego dworca. Zapowiadane dwa lata temu zakończenie prac w 2023 roku nie jest w żaden sposób realne. Pierwszym krokiem na drodze do “wbicia pierwszej łopaty” jest porozumienie miasta z PKP, które ma nastąpić jeszcze w tym roku. Sam projekt przebudowy, według zapowiedzi, zostanie zaprezentowany w ciągu kilku tygodni.

- Prace się toczą w zespole projektowym, na czele którego stoi architekt Paweł Kośmicki. Koncepcja jest opracowywana w porozumieniu z PKP PLK i miastem Poznań. Nie chcemy jednak za wcześnie mówić o szczegółach, które nie zostały jeszcze uzgodnione z miastem i głosem społecznym

- podkreślił dyrektor Wojciech Zabłocki z PKP S.A.

Jego zdaniem sam proces budowy potrwałby około 2,5 roku, a opracowanie dokumentacji rok. Kolejny rok zająłby konkurs architektoniczny. - Musimy się zastanowić, czy chcemy to zrealizować szybciej i taniej, czy aby trwało to dłużej i było droższe, ale konkurs został przeprowadzony - dodał Wojciech Zabłocki.

- Nie będę lobbował za konkursem, ani nie będę mu przeciwny. Poznański dworzec jest jednym z nielicznych, niemających porządnego wizerunku. Inwestycja w Chlebak była błędem - podkreślił Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Decyzja o rezygnacji z konkursu architektonicznego na przebudowę dworca i jego otoczenia nie została jeszcze podjęta.

O tym ostatecznie zdecyduje porozumienie miasta z PKP S.A., do podpisania którego ma dojść jeszcze w tym roku. Na 6 października jest zaplanowane spotkanie władz Poznania, na czele z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem i zespołu projektowego kolejarzy w sprawie przebudowy dworca.

Brak konkursu architektonicznego grozi powtórzeniem błędów?

- Stan obecny to wynik bezkonkursowego podejścia i zlecenia realizacji prywatnemu operatorowi, który wybudował galerię handlową, gdzie sama funkcjonalność dworców była drugorzędna. Presja czasu dała obecny efekt z 2012 roku - stwierdził przewodniczący Rady Miasta Poznań Grzegorz Ganowicz.

- Nie można pomijać w projekcie głosu mieszkańców, tłumacząc to pogonią za terminami. Jeżeli pieniądze na nowy dworzec znajdą się dopiero za 4-5 lat, to mamy dość czasu, aby przeprowadzić konkurs architektoniczny - dodał Grzegorz Ganowicz.

Zdaniem posłanki Jadwigi Emilewicz, która przebudowę poznańskiego dworca postulowała w swojej kampanii wyborczej, całościowy remont miałby objąć nie tylko sam budynek starego dworca, ale także całą infrastrukturę komunikacyjną. - W Poznaniu obecnie realnie nie ma dworca, dlatego chcemy rozdzielić postępowania na sam dworzec i infrastrukturę wokół niego. Przetarg także jest rodzajem konkursu - stwierdziła.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stary budynek dworca został zamknięty dla obsługi biletowej 25 października 2013 roku, w dniu otwarcia galerii handlowej Poznań City Center przy nowym dworcu.Zobacz zdjęcia starego dworca PKP sprzed lat ----->

Tak kiedyś wyglądał dworzec Poznań Główny. Został zamknięty ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski