MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2012 w poznańskim Aquanecie

red
Budowa OŚ w Borówcu.
Budowa OŚ w Borówcu.
Rok 2012 był dla Spółki Aquanet kolejnym rokiem wytężonej pracy przy rozbudowie i modernizacji infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie Poznania oraz ościennych gmin. Część inwestycji finansowana była ze środków własnych, a zdecydowana większość z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

W 2012 roku kontynuowano w głównej mierze rozpoczęte wcześniej przedsięwzięcia w ramach projektów unijnych pn. "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach - etap I" oraz "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach - etap II". Część zadań udało się zakończyć, pozostałe będą realizowane w kolejnych latach.

Inwestycje na terenie Poznania

Choć w grudniu 2011 r., po prawie 2 latach realizacji, zakończyła się podziemna część budowy 4 km Kolektora Prawobrzeżnego II o śr. 1,8 - 2,4 m oraz 1 km kolektora deszczowego, jeszcze do maja 2012 r. trwały prace wykończeniowe polegające na układaniu nowej nawierzchni dróg, remontach poboczy, nasadzeniach zieleni. M.in. zostały nasadzone drzewa i krzewy w Parku przy Torze Regatowym "Malta" oraz w rejonie Jeziora Maltańskiego i torów kolejki Maltanka. Inwestycję realizowało prawie 300 specjalistów ze strony Aquanet i Wykonawcy. Kanał sanitarny zrealizowano w 75% metodą mikrotunelingu, a w 25% w wykopie otwartym. Podczas inwestycji dokonano również renowacji ok. 2 km gazociągów, przebudowano ok. 3,5 km kabli elektroenergetycznych i teletechnicznych, 0,3 km ciepłociągów, 0,3 km gazociągów, 0,5 km wodociągów oraz 0,5 km sieci kanalizacji deszczowych i sanitarnych. Najważniejszym jednak efektem inwestycji jest możliwość tłoczenia za pomocą nowo wybudowanego kolektora nieczystości z prawobrzeżnej części Poznania, m.in. z Łaciny, Szczepankowa, Starołęki, Żegrza, Swarzędza, na co niecierpliwie czekali: Aquanet, Miasto Poznań, inwestorzy oraz mieszkańcy. Odciążenie systemu kanalizacji sprzyja bowiem ekologii i pozytywnie wpływa na rozwój infrastrukturalny miasta.

W 2012 r. kontynuowano również rozpoczętą w 2009 r. budowę nowoczesnej, w pełni zautomatyzowanej Przepompowni Ścieków "Hetmańska" znajdującej się w centrum Poznania oraz dwóch rurociągów tłocznych o dł. ok. 2 200 mb każdy, tłoczących ścieki z lewobrzeżnego Poznania do Kolektora Prawobrzeżnego II. Podczas montażu rurociągów tłocznych m.in. pod rzeką Wartą i ulicami miasta wykorzystano technikę przewiertu sterowanego. Zakończono już realizację części podziemnej inwestycji, do wykonania pozostały prace przy budynku przepompowni ścieków, próbne rozruchy i odbiór końcowy, które zakończą się w I połowie 2013 r.

Realizowano również budowę kanalizacji sanitarnej w rejonie Szczepankowa i w centrum Poznania, tj.: na Ostrowie Tumskim i Śródce, co potrwa jeszcze w roku 2013. Zakończono natomiast budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w dzielnicy Naramowice, w ramach której położono 2000 m rurociągów, 3200 m kanalizacji i 1280 m przyłączy.

Inwestycje w gminach

W 2012 roku modernizowano Stację Uzdatniania Wody w Mosinie - najdroższą (wartą ok. 300 mln zł) inwestycję unijną. Jej celem jest stworzenie nowoczesnego, jeszcze wydajniejszego obiektu. Prace, choć osiągnęły prawie półmetek, zakończą się w roku 2015. Wybudowano już m.in. budynek napowietrzalni, gospodarki osadowej, chlorowni, zamontowano dodatkowe pompy sieciowe. Modernizacja odbywa się na działającej Stacji, co dodatkowo komplikuje prace. Na szczęście, pomimo pojawiającej się niekiedy konieczności wyłączenia, nawet całkowicie, fragmentów najważniejszych magistral celem realizacji jakiegoś etapu - dostawy wody dla 70% powierzchni aglomeracji poznańskiej odbywają się w sposób nieprzerwany.

W miejscowości Krosinko (Gm. Mosina) realizowano rozpoczętą w 2011 r. budowę kanalizacji sanitarnej, w ramach której wybudowanych zostanie 7251 m kanałów grawitacyjnych, 1522,5 km rurociągów tłocznych i 3 przepompownie. Inwestycja zakończy się w 2013 r.

Natomiast w gminie Kórnik, w miejscowości Borówiec, kontynuowano budowę kanalizacji sanitarnej. Zakończono już etap I tj. budowę kanalizacji w ul. Szkolnej i Poznańskiej, natomiast etap II dotyczący ul. Głównej i bocznych zostanie zrealizowany w latach 2013 - 2014. Modernizowano również oczyszczalnię ścieków, co zakończy się w 2013 r.

Przyszłe działania

Aquanet w roku 2013 i kolejnych latach będzie kontynuował realizację inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską z Funduszu Spójności - zarówno w ramach rozpoczętych projektów unijnych, jak również nowych. Spółka zabiega o dofinansowanie do kolejnego, już III etapu projektu "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach". W skład tego projektu wchodzi 12 zadań inwestycyjnych o łącznej wartości ok. 300 mln zł, które będą realizowane do roku 2015 na terenie miast i gmin: Poznań, Mosina i Kórnik. W ramach tych przedsięwzięć zaplanowano m.in. budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Daszewice (Gm. Mosina), Kamionki (Gm. Kórnik) oraz w Poznaniu, modernizację oczyszczalni ścieków w Mosinie, budowę kolektora Junikowskiego w Poznaniu oraz budowę kolektora Umultowsko-Sucholeskiego na terenie Suchego Lasu i Poznania.

Ponadto, wykorzystując środki, które pozostały do rozdysponowania przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, Aquanet stara się również o zwiększenie zakresu zadań objętych dofinansowaniem, dotyczących rozpoczętych już projektów. M.in. są to inwestycje takie jak: hermetyzacja obiektów Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach, budowa kolektora ogólnospławnego w Al. Niepodległości w Poznaniu, budowa kolektora sanitarnego w ul. Pułaskiego w Poznaniu, modernizacja przepompowni ścieków "Garbary" w Poznaniu. Kolejny rok będzie zatem dla Aquanetu okresem wytężonej pracy przy realizacji inwestycji, jak również przy prowadzeniu niezwykle obszernej dokumentacji inwestycyjnej, zgodnej z wymogami Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski