MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słowny kurator z Poznania? Igor Bykowski twierdzi, że w 100 dni zrealizował kluczowe plany. Teraz czekamy na wizytatora ds. równości

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Dr Igor Bykowski, Wielkopolski Kurator Oświaty przedstawił jakie plany udało mu się zrealizować przez 100 dni urzędu.
Dr Igor Bykowski, Wielkopolski Kurator Oświaty przedstawił jakie plany udało mu się zrealizować przez 100 dni urzędu. ADAM JASTRZEBOWSKI
Zespół ds. przyjaznej edukacji, wizytator ds. równości czy zmiany organizacyjne w kuratorium. Takie sukcesy wymienia dr Igor Bykowski pytany o swoje sukcesy zrealizowane w czasie trwania 100 dni jego urzędu. Jakie zmiany w pracy kuratorium będą miały miejsce w przyszłości?

Obietnice na pierwsze 100 dni. Jakie udało się zrealizować?

W marcu podczas pierwszej rozmowy z dopiero co powołanym kuratorem, dowiedzieliśmy się jakie dr Igor Bykowski miał plany na pierwsze sto dni urzędowania. Wtedy powiedział o chęci powołania zespołu do spraw mediacji, rzecznika praw ucznia przy kuratorium, wizytatora do spraw równości, częstsze uczestniczenie w naradach z dyrektorami, zorganizowanie hakatonu oświatowego czy wprowadzenie zmian dotyczących rejonów wizytacyjnych. Dziś, po 100 dniach, kurator opowiedział co udało mu się zrealizować.

- Tą koncepcję, którą przedstawiałem w konkursie na kuratora, traktują jak tą którą trzeba zrealizować, a nie wrzucić do kosza. Udało się zrealizować mediacje, udało się powołać zespół ds. przyjaznej edukacji czy wprowadzić zmiany organizacyjne - mówi dr Igor Bykowski.

Nabór na wizytatora ds. równości trwa. Zgłosiło się pięć osób, a 24 czerwca będą odbywać się rozmowy z kandydatami. Wtedy ukaże się również informacja kto zostanie nim od 1 września. Powołano również innych wizytatorów - ds. edukacji włączającej oraz ds. wspomagania młodych dyrektorów (czyli tych, którzy pierwszy raz obejmują to stanowisko).

Nowe zespoły w Kuratorium Oświaty w Poznaniu

W Wydziale Nadzoru Pedagogicznego znalazło się miejsce dla zespołu ds. przestrzegania praw i obowiązków ucznia, mediacji i równości. Obejmuje on swoim zasięgiem całe województwo. Powstał również zespół ds. przyjaznej edukacji i zespół ds. kształtowana zawodowego.

Pierwszy z nich zajmuje się między innymi dokonywaniem analiz czy i w jakim stopniu w placówkach edukacyjnych są przestrzegane prawa człowieka, a także koordynowanie działań zmierzających do podnoszenia standardów praw uczniów oraz równego traktowania. Wkrótce zespół skupiać się będzie na mediacjach - upowszechnianiu wiedzy na ich temat oraz doskonaleniu umiejętności komunikacyjnych i mediacyjnych wizytatorów.

Zadaniem drugiego natomiast jest między innymi opracowanie check-listy dotyczącej statutów szkolnych, tak, aby były jasne, klarowne, ale przede wszystkim - zgodne z prawem. Wkrótce zespół weźmie również na tapet szeroko rozumiane ocenianie w szkołach.

Kontrole, ale i wizyty wspomagające. Co dalej?

Od początku marca w Wielkopolskim Kuratorium Oświaty zrealizowano 477 kontroli planowych, które zleca ministerstwo, 64 kontrole doraźne i 233 wizyty wspomagające.

- Mieliśmy cel, żeby zrobić ich 200 w ciągu 3 miesięcy. Udało się więcej. Jest to prawie 4 razy więcej niż kontroli doraźnych. Jest to budujące - mówi kurator.

W najbliższych miesiącach kurator miał skupić się na powołaniu rzecznika praw ucznia przy kuratorium. Ministerstwo go jednak ubiegło i z tymi planami na razie się wstrzymuje. Urzędnicy czekają na wytyczne czy oficjalne dokumenty ministry. Kuratorium przygotowuje się również do Wielkopolskiego Hackathonu Oświatowego, który ma odbyć się w październiku - będą tam opracowywane narzędzia dla dyrektorów i nauczycieli w celu "efektywnego rozwiązywania problemów wychowawczych".

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Turystyczna Wielkopolska - Gniezno

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski