Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stukot drewniaków jak w 1956 roku

Stefan Drajewski
Stukot - widowisko o Poznańskim Czerwcu
Stukot - widowisko o Poznańskim Czerwcu Paweł Matysiak
Dochodząc do ulicy Młyńskiej w niedzielę wieczorem, z daleka słychać było stukot drewniaków. A maszerowało zaledwie kilkanaście kobiet i mężczyzn. W 1956 było ich znacznie więcej.

Twórcy widowiska „Stukot” nawiązali do tego charakterystycznego „głosu” poznańskich robotników. Akcja zaczęła się na placu Cyryla Ratajskiego, skąd wyruszyła grupa mężczyzn i kobiet w kierunku Aresztu Śledczego. Towarzyszyły im pieśni takie same, jakie śpiewali robotnicy Cegielskiego w 1956 roku: bogoojczyźniane, patriotyczne... Oprócz stukotu w tle słuchać było archiwalne opowieści uczestników i świadków wydarzeń 1956 roku oraz pieśni nagrane przez osadzonych aktualnie w Areszcie Śledczym.

Autorzy widowiska nawiązali do jednego z mniej eksploatowanych wydarzeń tamtych dni – uwolnienia aresztowanych. Adam Suwart (dramaturg) i Janusz Stolarski (reżyser) nie zrekonstruowali jednak historycznych wydarzeń poznańskich. Językiem teatru ulicznego zbudowali ciąg luźnych metafor, które symbolicznie nawiązują tylko do tamtych wydarzeń, a jednocześnie mogłyby dotyczyć sytuacji ludzi pokrzywdzonych i wykluczonych w każdym miejscu i czasie.

W niedzielny wieczór na ulicy Młyńskiej stało się coś niebywałego. Życie splotło się z poezją, a poznaniacy poczuli się wspólnotą nie tylko teatralną. Przejmująco opowiedziana historia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski