Supersołtys Wielkopolski 2014: Irena Prokop, sołtyska wsi...

  Supersołtys Wielkopolski 2014: Irena Prokop, sołtyska wsi Wierzonka

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Same osiągnięcia świadczą o ich zaangażowaniu i wytężonej pracy. Wynik nie jest tak ważny jak nominacja do plebiscytu. Ona jest już zaszczytem, bo oznacza, że mieszkańcy wsi docenili ich trud i wysiłek, który na co dzień wkładają w swe działania na ich rzecz
  Irena Prokop – sołtyska wsi Wierzonka, gmina Swarzędz, powiat poznański

  Irena Prokop – sołtyska wsi Wierzonka, gmina Swarzędz, powiat poznański ©Archiwum

  Irena Prokop – sołtyska wsi Wierzonka, gmina Swarzędz, powiat poznański.

  Z wykształcenia jest technikiem ekonomistą. Prócz sołtysowania jest prezesem Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie im. Augusta Cieszkowskiego i członkiem Zespołu Caritas.

  Będąc na emeryturze zauważyła jakie w jej środowisku są problemy i jak jest ono zagrożone różnego rodzaju patologiami. Zaangażowała się więc w działalność stowarzyszenia pomocy rodzinie jako wolontariuszka. Żeby integrować środowisko organizuje festyny na Dzień Dziecka i mikołajki. Włożyła wiele wysiłku, aby zmienić mentalność i nastawienie mieszkańców wsi do wspólnych społecznych działań.

  Głosujemy wysyłając SMS-y pod numer 72355
  Irena Prokop – sołtyska wsi Wierzonka, gmina Swarzędz, powiat poznański – wyślij sms o treści SUPER.112

  Koszt SMS-a to 2.46 z VAT-em. W odpowiedzi uczestnik plebiscytu otrzyma kod dostępu do aktualnego e-wydania "Głosu Wielkopolskiego" do wykorzystania na stronie www.prasa24.pl.

  Pomogła załatwić pierwsze stypendia z Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa dla młodych Wierzonki, dzięki którym łatwiej ukończyli szkoły średnie. Inspiruje innych do działania i tworzenia rzeczy wspólnych dla dobra ogółu. W lokalu po Państwowych Gospodarstwach Rolnych dzięki jej staraniom powstała świetlica wiejska, w której prowadzone jest obecnie przedszkole oraz zajęcia dla dzieci, młodzieży i starszych seniorów: komputerowe, plastyczne, taneczne, nauka języka angielskiego, pomoc w nauce. Pani Irena jest z niej bardzo dumna, podobnie jak z placu zabaw, który służy wszystkim dzieciom.

  Od wielu lat pomaga najbiedniejszym organizując pomoc żywnościową i zbiórkę odzieży. Pomaga też pisać pisma do urzędów, reprezentuje mieszkańców wsi w sądzie i urzędach. W 1999 roku zachęciła księdza proboszcza Parafii Wierzenia do założenia zespołu Caritas. Od lat wspólnie organizują wyjazdy wakacyjne dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, dzieci i młodzieży z rodzin z problemami oraz dla seniorów.


  W krótkich chwilach czasu wolnego relaksuje się podczas wycieczek lub grillowania z rodziną. Ma piątkę dzieci – czworo już dorosłych, ale najmłodsza Natalia ma 13 lat.

  – Największą przyjemność sprawia mi pomaganie innym – mówi sołtyska. – Poza tym cieszy mnie wszystko to, co mam!  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo