MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Świadkowie Historii” nagrodzeni przez Instytut Pamięci Narodowej. Uroczysta Gala w Hotelu Bazar w Poznaniu

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
We wtorek, 21 grudnia, na uroczystej gali w Hotelu Bazar odebrały ją trzy instytucje i cztery osoby zasłużone w propagowaniu historii.
We wtorek, 21 grudnia, na uroczystej gali w Hotelu Bazar odebrały ją trzy instytucje i cztery osoby zasłużone w propagowaniu historii. Adam Jastrzębowski
Grono laureatów Nagrody Honorowej Prezesa IPN „Świadek Historii” jest coraz większe. We wtorek, 21 grudnia, na uroczystej gali w Hotelu Bazar odebrały ją trzy instytucje i cztery osoby zasłużone w propagowaniu historii.

Nagroda Honorowa Prezesa IPN "Świadek Historii"

To już XII edycja Nagrody Honorowej, ustanowionej w 2009 roku. Jak informuje IPN, jest ona przyznawana raz w roku, polskim oraz zagranicznym stowarzyszeniom, instytucjom, organizacjom społecznym i osobom fizycznym, za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989 oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w realizacji ustawowej działalności. Może być także przyznana pośmiertnie. W Poznaniu pierwsze Nagrody przyznano w 2010 roku i od tej pory wręczono je ponad siedemdziesięciu laureatom.

od 16 lat

Uroczystość w Sali Białej Hotelu Bazar poprowadził dr hab. Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału IPN, który przypomniał, że w tym miejscu, w grudniu 1918 roku przemawiał do poznaniaków Ignacy Paderewski, którego przyjazd do Poznania stał się sygnałem do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego.

- W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, święto dotyczące już nie tylko samej Wielkopolski, ale całego kraju. Mam nadzieję, że wiedza o nim, o jego przyczynach, przebiegu, skutkach, o ludziach, którzy walczyli o powrót regionu do Polski, będzie przez to dostępna jak najszerszemu gronu odbiorców

– podkreślał dyrektor Rafał Reczek.

Generał Józef Dowbor – Muśnicki przejął 16 stycznia stanowisko naczelnego dowódcy wojsk polskich w zaborze pruskim od majora Stanisława Taczaka. W Poznaniu generał pojawił się 8 stycznia, by na miejscu zapoznać się z sytuacją, a 11 stycznia ustalił zasady porozumienia ze sprawującą tu władzę Naczelną Radą Ludową. Działał szybko i 17 stycznia 1919 roku ogłosił pobór do wojska roczników 1897-1899, likwidując regionalny charakter dotychczasowych oddziałów powstańczych i wprowadzając zasady armii regularnej.

Pokolorowana historia Powstania Wielkopolskiego – zobacz zdj...

Nagrody Honorowe Prezesa IPN „Świadek Historii” wręczał jego zastępca, prof. Krzysztof Szwagrzyk. Otrzymali je laureaci ubiegłorocznej edycji: Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, a także tegorocznej: Zenon Wechmann, Dariusz Grzybek, Andrzej Surdyk, Telewizja Polska S.A. Oddział w Poznaniu i – pośmiertnie - Henryk Walendowski.

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 wspólnie z IPN organizuje odczyty i prelekcje upowszechniające dzieje Powstania, a także przypomina sylwetki jego uczestników. Ich dziełem są np. m.in. konferencje z cyklu „Wielkopolskie drogi ku niepodległości XIX i XX wieku z perspektywy »Małych Ojczyzn«”. Ta współpraca owocuje także badaniami dziejów Powstania i kolejnymi wydawnictwami jemu poświęconymi, do których należą np. albumy poświęcone dowódcom Powstania, generałom Stanisławowi Taczakowi i Józefowi Dowbor Muśnickiem. To wreszcie inicjatywy takie jak pochówek prochów płk. Wincentego Wierzejewskiego czy udostępnianie na portalu IPN pw.ipn.gov.pl. dokumentów, fotografii i pamiątek rodzinnych.

Z kolei Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych współorganizuje z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu Wyjazdy Pamięci na teren Górnej Austrii dla laureatów konkursu „Sztafeta Pamięci – losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej” czy współpracuje przy organizacji wydarzeń rocznicowych, m.in. Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Zenon Wechmann jest przewodniczącym Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, członkiem Oddziałowego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, współorganizuje z Instytutem uroczystości rocznicowe.

Dariusz Grzybek, jako członek Rady Programowej portalu Instytutu o Powstaniu Wielkopolskim, upowszechnia wiedzę o patriotycznym zrywie, przekazuje do publikacji materiały Fundacji Zakłady Kórnickie, ponadto współorganizuje upamiętnienie Sejmu Dzielnicowego. Brał udział w projekcie „Wielkopolanie dla Niepodległej”.

Na pewno poznaniacy pamiętają takie słowa, jak bimba, ćmiki, szkieły czy bejmy, ale w gwarze charakterystycznej dla Poznania, znajduje się też wiele słów, o których poznaniacy już powoli zapominają. Nieużywany język wymiera, dlatego przedstawiamy w galerii rzadkie słowa z poznańskiej gwary. Sprawdź, czy je pamiętasz i znasz ich znaczenie --->

Najrzadsze i najciekawsze słowa z poznańskiej gwary. Sprawdź...

Z kolei Andrzej Surdyk, nauczyciel i metodyk z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, sprawił, że informacje Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej trafiają do szerokiej grupy nauczycieli, a uczniowie poznańskich szkół biorą licznie udział w wydarzeniach, konkursach i projektach organizowanych przez IPN.

Henryk Walendowski był aktywnym członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, koncentrował się na budowie Pomnika Wypędzonych w Poznaniu, współpracował co roku przy organizacji uroczystości upamiętniającej obóz przesiedleńczy przy ul. Głównej.

Z kolei Telewizja Polska S.A. Oddział w Poznaniu podejmuje temat dotyczące historii współczesnej we współpracy z pracownikami IPN.

Zgromadzeni w Sali Białej goście nie tylko oklaskiwali nagrodzonych, ale także wysłuchali koncertu „Powstańcze śpiewy Poznańczyków” w wykonaniu Jacka Kowalskiego i Zespołu Monogramista JK pod dyrekcją Anity Murawki.

Czytaj też:

Kuchnia wielkopolska rozwinęła się z kilku równorzędnych tradycji. Przede wszystkim czerpała smaki z kuchni wielkopolskiego dworu, charakteryzującej się celebracją posiłków i obfitością zwierzyny i ryb, ale również z kuchni mieszczańskiej, ściśle trzymającej się przekazywanych z pokolenia na pokolenia przepisów na ciasta, mięsa itp. Ponadto wykorzystuje także kulturę kuchni chłopskiej, która, choć skromniejsza, cieszyła się dużą rozmaitością potraw. Ważny wpływ mieli też ludzie, którzy przywędrowali w okolice Poznania po II wojnie światowej ze Lwowa, Wilna, Podola, Wołynia czy Polesia, przynoszący ze sobą swoje miejscowe zwyczaje kulinarne. Nie można jednak zapominać również o współczesności i smakach aktualnie przywożonych do Polski z całego świata.Sprawdź restauracje związane z kulturą regionu --->

Najlepsze smaki powiatu poznańskiego! Sprawdź restauracje zw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski