Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital czy kościół zielonoświątkowców - co zostanie przy Grunwaldzkiej?

Marta Żbikowska
Piotr Wisełka ma nadzieję, że kościół powstanie zanim zacznie się budowa szpitala
Piotr Wisełka ma nadzieję, że kościół powstanie zanim zacznie się budowa szpitala archwium Piotra Wisełki
Uniwersytet Medyczny czeka na decyzję miasta w sprawie terenów przy ulicy Grunwaldzkiej, gdzie miałby powstać kolejny budynek Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego. Według miasta sprawę blokuje Kościół Zielonoświątkowy, który ma tam swoją siedzibę.

Pastor zielonoświątkowców tłumaczy, że rozumie potrzeby szpitala, ale sam potrzebuje miejsca na nowy kościół, aby miał się dokąd wynieść z 200 wiernymi. Liczy na przychylność miasta.

ZOBACZ:
SZPITAL CHCE WYBUDOWAĆ NOWY BUDYNEK

W Szpitalu Klinicznym UM przy ul. Przybyszewskiego robi się za ciasno. Dyrekcja chciałaby rozbudować placówkę. Uczelnia wystąpiła do miasta o przekazanie terenów przy ul. Grunwaldzkiej. Miałby tam powstać duży budynek z nowoczesnym systemem bloków operacyjnych. Miasto zwleka jednak z podjęciem decyzji. Tłumaczy to brakiem planu i postępowaniem regulacyjnym, które toczy się w związku z roszczeniami kościołów.

- Do czasu uchwalenia planu i zakończenia postępowania regulacyjnego miasto nie będzie dysponować tym gruntem - tłumaczy Paweł Diakowicz, zastępca dyrektora wydziału gospodarki nieruchomościami w UMP.

Według miasta na przeszkodzie stoi Parafia Ewangelicko-Augsburska, która rości sobie prawo do tego terenu oraz Kościół Zielonoświątkowy. Okazuje się, że roszczenia luteranów dotyczą jedynie terenu obecnego szpitala, a zielonoświątkowcy nigdy nie byli właścicielami gruntów.

- Od 1992 roku spotykamy się w jednym z baraków przy Grunwaldzkiej i bardzo nam się to miejsce podoba - mówi Piotr Wisełka, pastor zielonoświątkowców. - Dlatego gdy było wyłożone studium wpisaliśmy uwagę, żeby nasz kościół miał tam swoją siedzibę.
Uwaga zielonoświątkowców nie została uwzględniona w studium. Teren został przeznaczony na rozwój Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Kościół odwołał się.

- Rozumiemy potrzeby szpitala, dlatego wystąpiliśmy jednocześnie o inny teren w mieście, gdzie chcemy zbudować kościół - tłumaczy Piotr Wisełka. - Dostaliśmy już nawet warunki zabudowy, ale czekamy jeszcze na uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego, gdyż zgodnie z ustawą, abyśmy mogli wybudować tam kościół miasto musi przeznaczyć te grunty na miejsce kultu religijnego.

W maju ubiegłego roku kościół zielonoświątkowy złożył wniosek o zawieszenie postępowania regulacyjnego w sprawie gruntów przy Grunwaldzkiej.

- Tu nie ma żadnego zagrożenia, że miasto straci część tego terenu - mówi Bartosz Guss, zastępca dyrektora wydziału gospodarki nieruchomościami UMP. - Sprawa jednak przeciąga się, bo zawieszenie postępowania oznacza, że trzeba czekać. Jeżeli przez trzy lata nic nie będzie się działo w tej sprawie, zostanie ona umorzona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski